Blisko 19 mln złotych przeznaczono dotychczas na rewitalizację Parku Centralnego. Na tym nie koniec wydatków związanych z jedną z większych, świdnickich inwestycji ostatnich lat. Miejscy urzędnicy zwrócili się do radnych o zgodę na przekazanie 100 tys. złotych na dodatkowe prace. Już wcześniej podpisano też opiewającą na blisko 12 tys. złotych umowę na wykonanie robót serwisowych przy parkowych fontannach.
– Zwiększenia wydatków dokonuje się w kwocie 100 000,00 zł z przeznaczeniem na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Rewaloryzacja terenów zieleni w Świdnicy” w związku z koniecznością przeprowadzenia prac polegających na utwardzeniu podłoża pod ławkami poprzez ułożenie pod nimi płyt kamiennych oraz zakupu i montażu prefiltrów do dwóch fontann znajdujących się na zbiornikach wodnych w Parku Centralnym w Świdnicy – tłumaczy skarbnik miasta, Kacper Siwek w uzasadnieniu do projektu zmian w budżecie, którym w piątek zajmą się świdniccy radni. Prace wokół sporej części parkowych ławek już zresztą trwają, jednak nie wiadomo, czy mają związek z wskazanymi przez skarbnika robotami.
To zresztą nie jedyne prace planowane do realizacji lub aktualnie wykonywane na terenie Parku Centralnego. W ostatnim tygodniu marca rozpoczęto budowę nowej alejki spacerowej, łączącej okolicę głównej fontanny z placem zabaw. Obficie uzupełniono także nawierzchnię szutrowych alejek, które po roztopach i opadach zamieniały się dotychczas w błotniste ścieżki.
Dodatkowe środki w wysokości 11 931 złotych przeznaczono z kolei na wykonanie „robót serwisowych na obiektach trzech fontann, zlokalizowanych w Parku Centralnym”. Prace te powierzono tej samej firmie, która wybudowała parkowe wodotryski. – Na bieżące utrzymanie fontann na terenie miasta obowiązywała w 2018 roku odrębna umowa, która została zawarta przed ich wybudowaniem. W ramach obecnej umowy z firmą Akwaplanta wykonane zostaną roboty związane z serwisowaniem trzech fontann, czyli m.in. czyszczenie złoża filtracyjnego w komorze technologicznej fontanny centralnej, czyszczenie zbiornika magazynowego na wodę, czyszczenie układu ssawnego ze zbiornika, regulację sond poziomu wody w zbiorniku oraz szkolenie serwisowe pracowników firmy realizującej bieżącą eksploatację fontann, a także dokonanie ich wiosennego rozruchu – tłumaczy Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.
Przypomnijmy, rozpoczęta w marcu 2017 roku rewitalizacja objęła cały parkowy teren o powierzchni 12 hektarów. W ramach inwestycji zajęto się oczyszczeniem cieków wodnych, budową fontann, przebudową placu zabaw, ścieżek i kładek dla pieszych, wykonaniem nasadzeń zieleni, a także wyremontowano schody i rozarium. Termin zakończenia rewitalizacji był kilkukrotnie przekładany. Doszło do tego m.in. z uwagi na przedłużające się prace przy budowie trzech nowych kładek nad Witoszówką i Młynówką, które zgodnie z zawartą przez miasto umową miały być gotowe do 25 września 2018 roku. Przesunięcie terminu wpłynęło na opóźnienie robót związanych z wykonaniem instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej a także budowy ścieżek pieszych i ścieżki rowerowej na terenie parku. Ostatecznie prace przy kładkach udało się zakończyć w połowie grudnia 2018 roku. – Formalnie, decyzja na użytkowanie parku zostanie uzyskana po zakończeniu prac, przewidywalny termin to I kwartał 2019 roku – deklarowała w grudniu ubiegłego roku rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Michał Nadolski
[email protected]
fot. Dariusz Nowaczyński