Wielkie bitwy

    0

    Ponad 170 żołnierzy i wojowników z Polski, Czech i Niemiec przybędzie na dwa dni (6-7 czerwca) do Świdnicy. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Śląska) wojacy rozbiją obozowisko, a na terenie Fleszy Nowomłyńskiej (ul. Śląska) regimenty stoczą walkę.

    Świdnicki regiment pruski przed tygodniem został dozbrojony! Wojakom przekazano osiem sztuk muszkietów – z bagnetami – sprowadzonych z… Indii.

    – Nasze wojsko bez broni sobie nie poradzi, dlatego musieliśmy dostarczyć regimentowi oręż. Zdobycie broni nie było łatwe, dlatego po rozpoznaniu rynku sprowadziliśmy ją z Indii. Historia pokazała, że szans na zwycięstwo nie mamy, ale uzbrojenie choć powinno pomóc zminimalizować straty – żartuje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

    Żołnierze nie zawahają się użyć Brown Bess w sobotę i niedzielę (6-7 czerwca) podczas II rekonstrukcji bitew, które zostaną odtworzone w Świdnicy na Fleszy Nowomłyńskiej (ul. Śląska). Nie zabraknie walk rycerskich i rekonstrukcji wojny siedmioletniej, prezentować się będą oddziały wojska od X do XVIII w. Największą atrakcją, poza samymi walkami, będą z pewnością pokazy musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach.

    II rekonstrukcja historycznych bitew – Świdnica 2009

    6 czerwca 2009 (sobota)

    godz. 10.00 – Rynek

    odprawa i wymarsz oddziałów na teren inscenizacji/obozu

    występ Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla

    godz. 11.00 – Flesza Nowomłyńska i teren ŚOSiR

    – pokazy obozowania, obyczajów i strojów historycznych

    godz. 12.00 – prezentacja regimentów

    godz.13.00 – pokaz dawnych tańców i strojów – zespół Serenissima Wratislavia

    godz.14.00 – pierwsza rekonstrukcja bitwy – wczesne rycerstwo XIII w.

    godz.15.00 – pokazy musztry

    godz.16.00 – druga rekonstrukcja bitwy – późne rycerstwo XVI w.

    godz.17.00 – pokazy walk w wykonaniu Drużyny Piastowskiej Jantar

    godz.18.00 – trzecia rekonstrukcja bitwy – pokazy walk XVIII w.

    godz.19.00 – dyskoteka w ciżemkach

    7 czerwca 2009 (niedziela)

    godz. 12.00 – Rynek – inscenizacja historyczna, parada regimentów

    Na uczestników imprezy będzie czekać szereg atrakcji: piknik historyczny, pokazy życia obozowego żołnierzy regimentu, przaśne i staropolskie potrawy, dawne tańce i stroje.

    Informacje i ostrzeżenia dla widzów II Rekonstrukcji historycznych bitew:

    parking przy ul. Śląskiej (naprzeciwko OSiR) będzie wyłączony z ruchu. Osoby wybierające się własnym pojazdem zachęcamy do korzystania z miejsc postojowych przy hali sportowej przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej oraz na terenach zielonych po drugiej stronie ulicy; wybuchy podczas rekonstrukcji generują duży hałas. Prosimy o ostrożność, a przede wszystkim o niezabieranie zwierząt oraz małych dzieci.

    Historia

    Na początku marca 1758 r. obsadzona przez Austriaków Świdnica została otoczona przez oddziały pruskiego korpusu gen. Treskowa. Pod koniec marca Prusacy rozpoczęli roboty oblężnicze od strony północnej i w nocy z 31 marca na 1 kwietnia wykopali pierwsze aprosze i baterie oblężnicze. Dowodzona przez gen. Thurhaimba załoga twierdzy, pozbawiona nadziei na odsiecz ze strony głównej armii, całkowicie pobitej w grudniu pod Lutynią, broniła się słabo. Pruskie baterie bez przeszkód ostrzeliwały wały twierdzy.

    W nocy z 12 na 13 kwietnia Fort Szubieniczny został zdobyty śmiałym atakiem pruskich grenadierów. Tego samego dnia podpisano akt kapitulacji, a 16 kwietnia austriacka załoga opuściła miasto i złożyła broń.

    Dla upamiętnienia tych wydarzeń grupy rekonstrukcyjne z Polski, Czech i Niemiec odtwarzają bitwę historyczną w Świdnicy – jedną z wielu podczas wojny siedmioletniej.

    Jednak wojna siedmioletnia to nie jedyne wielkie wydarzenie historyczne, które przetoczyło się przez Świdnicę. Już pod koniec XIV w. Świdnica należała do najważniejszych miast na Śląsku. W 1332 r. opór stawiony przez miasto wojskom czeskim Jana Luksemburskiego pomógł Władysławowi Łokietkowi w zwycięstwie pod Płowcami. Świdnica brała – bez własnej woli – aktywny udział w wojnach husyckich, wojnie trzydziestoletniej, wojnach śląskich i napoleońskich. Wielokrotnie była oblegana, bombardowana i niszczona. Dopiero ostateczna klęska cesarza Francji przyniosła miastu pokój, chociaż rozmaite oddziały wojska stacjonowały w Świdnicy aż do 1991 r.

    Poprzedni artykułWpisany do rejestru
    Następny artykułŚwięto w Krzyżowej