Wpisany do rejestru

  0

  Już wszystkie kościoły znajdujące się na terenie Gminy Marcinowice znalazły się w rejestrze zabytków. Dzięki zaangażowaniu proboszcza Parafii Mysłaków ks.Tadeusza Karasiewicza oraz Wójta Gminy Marcinowice po kilku miesiącach oczekiwania kościół parafialny pw. Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Mysłakowie został wpisany do rejestru zabytków. Kościół wybudowano w 1855r., w stylu neoromańskim, dzięki staraniom proboszcza Aloisa Pratscha. Usytuowany jest na miejscu starszej świątyni, datowanej na XIII w.  Choć jest to jeden z najmłodszych kościołów, to jak większość zabytków wymaga remontu. Najpilniejsze prace jakie trzeba wykonać to zmiana pokrycia dachowego.

  Na remont  Rada Parafialna wraz z Radami Sołeckimi wsi Mysłaków i Sady gromadzą środki finansowe. W ostatnią niedzielę odbył się festyn rodzinny w Sadach, z którego dochód organizatorzy przeznaczyli na remont pokrycia dachowego parafialnego kościoła. Parafianom życzymy wytrwałości, a znając zaangażowanie księdza proboszcza wierzymy, że wszystko się uda.

  W ubiegłym roku ks. Tadeusz Karasiewicz podjął decyzje o wykonaniu remontu dachu kościoła filialnego  w Zebrzydowie. Zadanie było bardzo trudne i kosztowne, gdyż obiekt jest niezwykle cennym zabytkiem. Wojewódzki Konserwator Zabytków  wydał pozwolenie na prowadzenie prac wymiany pokrycia dachowego z odtworzeniem pokrycia z łupka, materiału który jest drogi i niedostępny w Polsce.

  Dzięki staraniom proboszcza i Urzędu Gminy udało się pozyskać środki finansowe na prace renowacyjne:  z Ministerstwa  Spraw Wewnętrznych i Administracji 60 tys. zł, z Urzędu Marszałkowskiego 70 tys. zł, natomiast Rada Gminy Marcinowice przeznaczyła na ten cel  kwotę 29 293,00 zł. W trakcie realizacji zadanie napotkano na nieprzewidziane wydatki, gdyż renowacja drewnianych okładzin ścian wieży nie była już możliwa i konieczna była całkowita ich wymiana. Spowodowało to zwiększenie ogólnego kosztu inwestycji, ale  dzięki dotacji z budżetu gminy udało się sfinansować zadanie w całości.

  Poprzedni artykułSkatepark otwarty!
  Następny artykułWielkie bitwy