Widowiskowe pokazy wojskowych śmigłowców i samolotów, skoki spadochronowe, pokazy psów, strefa zabaw dla dzieci, wozy opancerzone, stacja radiolokacyjna i wiele, wiele innych, lotniczych – i nie tylko – atrakcji dostarczył piąty już, Odlotowy Piknik Lotniczy, zorganizowany przez władze Świebodzic oraz Towarzystwo Lotnicze. Tylko pogoda spłatała psikusa i niedzielna część pikniku musiała zostać odwołana.

Piknik otworzył burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, zapraszając do korzystania z przygotowanych atrakcji. A tych było jeszcze więcej, niż w edycjach poprzednich. Wśród nich największą sensację wzbudziły wojskowe śmigłowce, w tym potężny, transportowy Mi-17, którą przylecieli do nas piloci 47. Pułku Śmigłowców Transportowych w Łęczycy oraz zwinne „Puszczyki”, śmigłowce z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Piloci tych ostatnich dali wspaniały popis najwyższych umiejętności prezentując pokazy zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, gdy pogoda nieco się poprawiła.Wszyscy mogli natomiast zajrzeć do wnętrza wojskowych maszyn, zapytać pilotów o wyposażenie i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Nad głowami piknikowiczów niemal nieprzerwanie pojawiały się przeróżnego rodzaju statki powietrzne, szybowce, modele latające i oczywiście skoczkowie spadochronowi, jako że rozegrane zostały tradycyjnie Zawody Spadochronowe na celność lądowania o Puchar Burmistrza Świebodzic. Mogliśmy podziwiać precyzyjne lądowania mimo wietrznej i utrudniającej wykonanie perfekcyjnego skoku aury.
Na ziemi też działo się wiele, kursowały tu pojazdy militarne SKOT i BRDM, można było także obejrzeć ekspozycję sprzętu lotniczego i militarnego, m.in. stację radiolokacyjną, prezentowaną przez III Brygadę Wojsk Radiotechnicznych we Wrocławiu, a także wóz strażacki. Sporą sensację wzbudzali zamaskowani członkowie Grupy Rozpoznawczej „Wilk”.
Ciekawych wrażeń dostarczył pokaz umiejętności psa-celnika, pracującego dla wrocławskiej Służby Celnej a także sporty dla czworonogów, zaprezentowane przez prywatnych hodowców. Dla najmłodszych była bogata strefa zabaw, a w niej m. in. dmuchany zamek, gry zręcznościowe, malowanie buziek i wiele innych. W namiocie promocyjnym Gminy Świebodzice, który był oblegany przez odwiedzających, każdy mógł otrzymać piknikową naklejkę, balon i obowiązkowy, pamiątkowy samolocik. Wydział Promocji UM przygotował także ciekawe konkursy z nagrodami.
Muzyczną niespodzianką był koncert zespołu Elektro-Górale. Przy okazji dobrej zabawy każdy mógł także pomóc potrzebującym – prowadzona była zbiórka do puszek na leczenie chorej świebodziczanki, pani Emilii, zorganizowano także licytację obrazu przekazanego przez wojsko na rzecz chorego pilota, który jest zaprzyjaźniony z TLS. Dla aktywnych była charytatywna zumba. Odlotowy Piknik Lotniczy potrwał do późnych godzin wieczornych.
Agnieszka Bielawska-Pękala, UM w Świebodzicach
op. red.




















![Świętowali jubileusz hali, uhonorowali Edmunda Walczaka [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Jubileusz-hali-OSiR-w-Swiebodzicach-49-238x178.jpg)



![Ich łupem padły perfumy za ponad 1200 złotych. Teraz szukają ich policjanci [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Swidnica-kradziez-w-drogerii-2025.10-mix-100x75.jpg)
![Mistrzowie parkowania [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/mp-Pulaskiego-100x75.jpg)

![Kabaret Paranienormalni z nowym programem „Ostre Cięcie” w Świdnicy [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/kabaret-SWIDNICA-2025-100x75.jpg)
![Wyjątkowa Świdnica. Zobacz zdjęcia czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Altana-w-Parku-Mlodziezowym-w-Swidnicy-2025-fot.-Marlena-Jozefow-100x75.jpg)