Wraz z rokiem szkolnym kończy się w Zespołu Szkół nr 1 pierwszy rok realizacji projektu „Can you tell me the way to….? Tracing our European identity on foot” (Wskaż mi drogę do….Wędrujemy w poszukiwaniu europejskiej tożsamości.) i tym samym dziesiąty rok nieprzerwanej współpracy międzynarodowej. Projekt jest realizowany w ramach Programu Erasmus+ ze szkołami z Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Słowacji, Szwecji i Włoch. Większość współpracujących z ZS nr 1 szkół to wypróbowani, wieloletni partnerzy a szczególne miejsce zajmuje szkoła z okolic Barcelony, z którą współpraca trwa już dziesięć lat.

– W ramach obecnego projektu przemierzamy starożytne szlaki Europy, wojenne, handlowe, pielgrzymkowe, dzięki którym przenikały się kultury, rozprzestrzeniały idee i rozwiązania cywilizacyjne a co w efekcie dało podwaliny pod wspólnotową Europę w której żyjemy – opisuje Violetta Wierzbicka-Kłosiewicz, koordynatorka projektu. – Po pierwszym, roboczym spotkaniu nauczycieli w Szwecji gdzie zatwierdziliśmy ostatecznie wszystkie przyszłe działania przyszła kolej na spotkanie delegacji uczniów i nauczycieli wszystkich szkół partnerskich we Włoszech, u podnóży Mont Blank. W przepięknej, jesiennej scenerii wędrowaliśmy przez Alpy szlakiem rzymskich legionów przekraczając Wielką i Małą Przełęcz Świętego Bernarda, zwiedzaliśmy pozostałości starożytnych amfiteatrów, term, akweduktów, uczyliśmy się wytyczać skrzyżowania metodą starożytnych Rzymian. Młodzież z wszystkich krajów miała okazję wspólnie się bawić, uczyć i pracować nad projektem a przy okazji „szlifować” język angielski. Na następne spotkanie umówiliśmy się wiosną w Portugalii, w malutkim Olhão w rejonie Algarve. Południe Europy przywitało nas przepiękną, słoneczną pogodą w sam raz na wycieczki statkiem na pobliskie wyspy oraz piesze wędrówki wzdłuż wybrzeża. Odwiedziliśmy porty z których Portugalczycy ruszali na morskie wyprawy, poszerzające wiedzę Europejczyków o świecie i napełniające skarbiec Królestwa Portugalii nieprzebranymi skarbami z Afrykii, Indii i Ameryki Południowe, gościliśmy na karaweli poznając jej budowę, wyposażenie i metody ówczesnej nawigacji, podziwialiśmy przepiękną latarnię morska, niegdysiejszą siedzibę Henryka Żeglarza. Spotkanie zakończyliśmy w olśniewającej Lizbonie po sumienny zwiedzeniu jej najpiękniejszych miejsc – dzielnicy Belém z Klasztorem Hieronimitów i pomnikiem Odkrywców , Alfamy i zamku św. Jerzego, reprezentacyjnego Placu Rossio. Kolejne międzynarodowe spotkanie zaplanowane jest na wrzesień, ale młodzież ZS nr 1 czeka w czerwcu jeszcze jedna atrakcja – wycieczka w okolice Ślęży, gdzie przebiegała jedna z dróg bursztynowego szlaku łączącego wybrzeża Bałtyku z krajami basenu Morza Śródziemnego.
![Bel-Pol odebrał Złote Serduszko WOŚP z rąk Jurka Owsiaka [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Bel-Pol-odebral-Zlote-Serduszko-WOSP-z-rak-Jurka-Owsiaka-1-238x178.jpg)
![Dolnośląscy Liderzy Biznesu w Świdnicy. Blisko 200 przedsiębiorców na spotkaniu [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/page-_DLB-2026-Swidnica-238x178.jpg)
![Przedszkolaki w krainie wierszy Jana Brzechwy. Najlepsi recytatorzy wyróżnieni [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/I-Miedzyprzedszkolny-Konkurs-Recytatorski-Magia-Slowa-2026.03.17-mix-238x178.jpg)



![Mistrzowie parkowania [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/ul.-Franciszkanska-1-100x75.jpg)

![Znane ballady i filmowe piosenki Barbry Streisand na koncercie w Świdnicy. Wygraj zaproszenie [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Daria-Iwan_kadr-100x75.jpg)
![Nowe show Cyrku Wictoria już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/page_-fot.-Cyrk-Wictoria-100x75.jpg)