Widać go z daleka. Jest duży, intensywnie czerwony, przyciąga wzrok nie tylko kierowców i pieszych, ale, co najważniejsze, pilotów korzystających ze świebodzickiego lotniska. Co takiego? Hangar szybowcowy, który stanął na terenie obiektu przy ul. Olszańskiej – informuje Urząd Miejski w Świebodzicach.
Hangar na świebodzickim lotnisku to konstrukcja ze stali ocynkowanej, oparta na kratownicy i pokryta plandeką. Ma 12 metrów szerokości, 30 m długości i 5 m wysokości użytkowej. W jego wnętrzu może być przechowywane maksymalnie 5 szybowców. Koszt inwestycji to nieco ponad 72 tys. zł.
W hangarze garażowane i serwisowane będą szybowce drewniane – wchodzące w skład floty Stowarzyszenia Towarzystwo Lotnicze – które z uwagi na swoją konstrukcję nie powinny być przechowywane pod gołym niebem. To dobra wiadomość, zwłaszcza, że w tym roku Towarzystwo Lotnicze zorganizowało trzecią edycję kursu szybowcowego dla młodzieży z terenu Gminy Świebodzice, która to młodzież intensywnie korzysta ze sprzętu lotniczego.
Szkolenia – poza szybowcowymi, również spadochronowe – to niejedyne działania realizowane na lotnisku. W sierpniu zawitają do nas lotnicy z grupy rekonstrukcyjnej Retro Sky Team, z kolei w przedostatni weekend wakacji (23-24.08), zapraszamy Państwa na „Odlotowy Piknik Lotniczy”, organizowany z inicjatywy Burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza i Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach.





![Ósmoklasiści i przedszkolaki zatańczyli poloneza na zakończenie roku szkolnego [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/Swiebodzice-miejski-polonez-2026.06.16-28-238x178.jpg)

![Pożar hali w Jaworzynie Śląskiej. Wewnątrz znajdował się sprzęt powiatowych drogowców [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/Jaworzyna-Slaska-pozar-Powstancow-2026.07.01-mix2-100x75.jpg)
![Europejscy policjanci dzielili się doświadczeniem. Wśród nich funkcjonariusz ze świdnickiej komendy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/433-365067-100x75.jpg)

![Szkolą się do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/szkolenie-podstawowe-strazaka-OSP-2026.06.30-mix-100x75.jpg)


