Strona główna Kultura Co to, gdzie to? Zagadka nr 100

Co to, gdzie to? Zagadka nr 100 [KONKURS]

0

Przed nami ostatnia zagadka z cyklu „Co to, gdzie to?”. Już za tydzień nowa zabawa, ale zanim to nastąpi jesteśmy zobowiązani rozstrzygnąć poprzednią zagadkę. Nagroda, zaproszenie do kina Cinema 3D w Świdnicy, w tym tygodniu wędruje do pana Mariusza Molendy, gratulujemy.

Zagadka nr 100

zagadka100

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 19 lipca  2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 100”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony już w najbliższą niedzielę, 20 lipca na portalu Swidnica24.pl. Zapraszamy do zabawy.

Rozwiązanie zagadki nr 99

zagadka99

Jest to Pomnik Zwycięstwa znajdujący się na placu Grunwaldzkim w Świdnicy. Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 maja 1980r. Sam pomnik to powiększona replika Odznaczenia Grunwaldu. Na wysokiej wąskiej tarczy zwieńczonej wojskowym orzełkiem widnieje napis: GRUNWALD BERLIN 1410-1945, poniżej zaś dwa miecze – pamiętny symbol pogardy i ironii przesłany przez Krzyżaków pod adresem polskiego i litewskiego żołnierza. Tarcza, umieszczona na cokole pochodzącym ze strzegomskich kamieniołomów, wykonana jest ze stali, spawana, z natryskową metalizacją brązem. Inicjatorem wystawienia pomnika był ówczesny I sekretarz KM PZPR w Świdnicy Waldemar Humeniuk. Projektantem był Zygfryd Sikorski, a wykonawcami Józef Krajewski i Józef Lena (kamieniarka) oraz pracownicy ŚFUP-u pod kierunkiem Edmunda Skowrona(odlew tarczy i montaż).

źródło: Andrzej Scheer. Pomniki i tablice pamiątkowe Świdnicy. Rocznik świdnicki 1987, Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej, 1988.