Wymiana doświadczeń a przede wszystkim stałe podnoszenie swoich kwalifikacji. Ratownicy medyczni Jowita Niemiec, Rafał Iwański i Zenon Szyszka ze świdnickiego Pogotowia Ratunkowego już po raz kolejny uczestniczyli w międzynarodowych zmaganiach.
W dniach 28-31 miały miejsce IX Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym w Szczyrku. W zmaganiach wzięło udział 60 załóg m.ini: z Turcji, Grecji, Ukrainy, Litwy i Estonii. Ratownicy ze Świdnicy reprezentowali Dolny Śląsk obok ekip z Wrocławia, Legnicy i Jeleniej Góry.
– Jest to doskonała forma nauki, doskonalenia umiejętności i poznawania najnowszych wytycznych w ratownictwie medycznym oraz wymiana doświadczeń z innymi zespołami z każdego zakątka Polski i świata – mówi Rafał Iwański i dodaje. – Mistrzostwa to kilkudniowe zmagania z zadaniami medycznymi i sprawnościowymi, które odbywają się zarówno w dzień, jak i w nocy.
W tym roku zespoły miały do czynienia m. in. z upadkiem z wysokości ze słupa energetycznego, wypadkiem samochodowym z kilkoma poszkodowanymi osobami, z zasłabnięciem w centrum miasta, zabezpieczeniem zawodów w biegach na długim dystansie czy działaniami na terenie zakładu, w którym doszło do wybuchu i pożaru, gdzie trzy osobowy zespół ratownictwa udzielał pomocy dziesięciu poszkodowanym, w tym trzem w ciężkim stanie.
– Taka forma edukacji umożliwia sprawdzenie się w symulowanych sytuacjach, czasem ekstremalnych, które w sposób maksymalny oddają realizm działania, co z pewnością ma później pozytywne przełożenie na rzeczywistą pracę – podkreśla Iwański.
Poza realizacją zadań ratownicy uczestniczyli również w panelach naukowych, prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

![Kameralnie, elegancko i świątecznie. W Świdnicy zaśpiewał tenor Mirosław Niewiadomski [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Miroslaw-Niewiadomski-koncert-w-Hotelu-Esperanto-2025.12.14-16a-238x178.jpg)
![„Siostra poszła śladem swojego brata”. Niespodziewane odkrycie na budowie [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Swiebodzice-odkrycie-na-placu-budowy-mix-238x178.jpg)
![Pracownicy odeszli od kas. Strajk ostrzegawczy w sieci Kaufland [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Kaufland-strajk-ostrzegawczy-2025.12.14-mix-238x178.jpg)

![Strażacy interweniowali po alarmie z czujki tlenku węgla [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Tlenek_wegla_w_Strzegomiu-6-100x75.jpg)


![Świdniccy kryminalni zabezpieczyli prawie 9 kg niedozwolonych substancji [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-Swidnica-100x75.jpg)

![Świąteczny koncert zespołu i chóru Armii USA wkrótce w Świdnicy. Wygraj zaproszenie [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2023/04/Orkiestra-Sil-Powietrznych-Stanow-Zjednoczonych-w-Europie-21-04-2023-Swidnica-5-100x75.jpg)
![Muzyczna uczta w Barokowym Zakątku. Wygraj zaproszenia na koncerty! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-podczas-Dni-Muzyki-Kameralnej-2025.11.16-2-100x75.jpg)