Strona główna 0_Slider Temperatura sięgnie nawet 35°C. Jak sobie radzić w gorące dni? Gdzie szukać...

Temperatura sięgnie nawet 35°C. Jak sobie radzić w gorące dni? Gdzie szukać ochłody?

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nadciągającą do Polski falą upałów. Synoptycy wskazują, że w najbliższy weekend temperatura może sięgnąć 35°C. Służby radzą, na co uważać i czego unikać podczas upałów, natomiast strażacy przypominają o kwestiach bezpieczeństwa związanych nie tylko ze zdrowiem.

Zgodnie z prognozami IMGW, w środę na przeważającym obszarze kraju temperatura maksymalna wyniesie 25°C, natomiast na zachodzie Polski słupki rtęci wskażą do 30°C. W czwartek najcieplej będzie na południowym-zachodzie kraju, z temperaturą maksymalną sięgającą 30°C. Na piątek prognozowane są temperatury od 28°C w centrum do 32-33°C na zachodzie. W sobotę na przeważającym obszarze kraju termometry wskazywać będą od 27°C do 32°C, a najgoręcej będzie na Dolnym Śląsku i w Lubuskiem – do 35°C. Upalna aura spodziewana jest również w niedzielę – temperatura maksymalna sięgać będzie od 30°C do 35°C.

mat. IMGW-PIB

Strażacy apelują o ostrożność

Słoneczna pogoda oraz wysokie temperatury sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Służby ratunkowe, jak co roku, apelują o ostrożność. – Wszyscy będziemy szukali ochłody, ale wybierajmy baseny i kąpieliska strzeżone, a niekoniecznie jeziora, stawy i rzeki, gdzie nie jesteśmy strzeżeni przez ratowników. O nieszczęście nietrudno. Niezależnie od tego, gdzie byśmy się kąpali: alkohol i woda to nie jest najlepszy pomysł, zwłaszcza przy takich temperaturach, jakie są prognozowane – przypomina bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Jeżeli rzeczywiście tak wysokie temperatury wystąpią, to generalnie starajmy się unikać przebywania na zewnątrz. Najlepiej przeczekać ten najgorętszy okres dnia i nie opuszczać domów, jeżeli nie mamy takiej konieczności. Pamiętajmy też o naszych zwierzętach – radzi zastępca komendanta świdnickiej straży pożarnej. Zwraca przy tym uwagę na inne zagrożenia związane z prognozowanymi warunkami pogodowymi.

Przy tak wysokich temperaturach występujących na zewnątrz należy zwrócić uwagę na to, że wentylacja w naszych domach i mieszkaniach może działać nieco gorzej. Nie należy lekceważyć alarmów z czujek tlenku węgla. Już kilka dni temu odnotowaliśmy zwiększoną liczbę zdarzeń związanych właśnie z tlenkiem węgla. Należy jak najlepiej zadbać o to, aby przewody wentylacyjne nie były zatkane. Tlenek węgla może się pojawić pomimo otwartego okna – po prostu gorące powietrze będzie go z powrotem spychało do mieszkania. Jeżeli taka sytuacja wystąpi, to nie wahajmy się wezwać służb. To jest na tyle poważne zagrożenie, że nie należy go lekceważyć. Tlenek węgla jest niebezpieczny zarówno zimą, jak i latem – wskazuje Grzelak.

Jak dodaje, warto też mieć na uwadze ryzyko wystąpienia pożarów w związku z przeciążeniem instalacji elektrycznej. – Będziemy używać wielu, różnego rodzaju urządzeń – klimatyzatorów czy wiatraków – służących do obniżenia temperatury w pomieszczeniach. Bądźmy przygotowani na różne ewentualności – sygnalizuje.

Jak przetrwać upał?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15.00 a 18.00, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12.00-13.00. Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu.

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to m.in. zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Ochrona podczas upałów

  • Jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy. Jeśli to możliwe należy przenieść się w chłodne miejsce.
  • Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy.
  • Należy nawadniać organizm – pić dużo wody, najlepiej niegazowanej.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 50-60 °C.
  • Należy ograniczyć opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godz. stosując przy tym kremy ochronne.
  • W ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa – jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają.
  • Należy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Wysiłek fizyczny, jak np. bieganie może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego.
  • Należy nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach. Wspomoże to właściwą termoregulację organizmu.
  • Należny unikać picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – sprzyjają one odwodnieniu organizmu.
  • Osoby przyjmujące leki, powinny być w kontakcie z lekarzem, aby sprawdzić jaki wpływ mają one na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową.
  • Należny unikać skrajnych temperatur – osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał – może to spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi.
  • Będąc nad wodą należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu – zanim zaczniemy pływać, należy opłukać ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć.
  • Będąc w podróży, należy częściej robić przerwy i odpoczywać w zacienionych miejscach, by złagodzić negatywny wpływ wysokich temperatur na koncentrację.
  • W upalne dni należy przygotowywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm.
  • Należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ sprzyja to odwodnieniu organizmu.
mat. RCB

Gdzie szukać ochłody?

Świdnica

Basen letni przy ulicy Śląskiej czynny jest codziennie od 10.00 do 19.00. Na miłośników wodnej zabawy czekają: dwa baseny rekreacyjne, basen sportowy, brodzik dla dzieci, wodny plac zabaw, 60-metrowa zjeżdżalnia rurowa, 15-metrowa zjeżdżalnia jednotorowa oraz zjeżdżalnia dla maluchów, a także zielony teren do wypoczynku. Na terenie kompleksu funkcjonuje wypożyczalnia leżaków, a głodni i spragnieni znajdą coś dla siebie w punktach gastronomicznych.

W tym sezonie bilet normalny od poniedziałku do czwartku kosztuje 22 zł, natomiast od piątku do niedzieli i w święta wejściówkę można nabyć za 24 zł. W przypadku biletów ulgowych (do których uprawniono: dzieci, młodzież uczącą się, studentów, emerytów, rencistów, niepełnosprawnych z orzeczonym stopniem niepełnosprawności oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, osoby posiadające Świdnicką Kartę Dużej Rodziny lub Świdnicką Kartę Seniora) jest to odpowiednio 15 zł i 18 zł. Podobnie jak w latach ubiegłych istnieje możliwość nabycia nieco tańszego biletu normalnego na wstęp po godzinie 16.00, który kosztuje 15 zł.

Cena biletu dla dzieci oraz młodzieży w wieku do 18 roku życia posiadających Świdnicką Kartę Dużej Rodziny wynosi 6 złotych niezależnie od dnia tygodnia. Bilet grupowy (dla grup liczących minimum 15 osób) to wydatek 11 zł/osobę. Za wypożyczenie leżaka trzeba zapłacić 20 zł.

Strzegom

W Strzegomiu na miłośników wodnego wypoczynku czekają baseny z podgrzewaną wodą, dwie trampoliny, tory do pływania ze słupkami startowymi, ławki i leżanki z masażem, grota sztucznej fali, rwąca rzeka, masaże ścienne, masaż karku, siatka do wspinaczki z wyspą i zjeżdżalnia o długości 71,5 m.

Kąpielisko czynne jest codziennie w godzinach od 10.00 do 19.00. Dodatkowo w każdy piątek w lipcu i sierpniu, w godzinach 21.00-23.00 organizowane jest „nocne pływanie”. Aktualny cennik poniżej:


Świebodzice

fot. OSiR Świebodzice

W piątek, 26 czerwca do dyspozycji miłośników wodnego wypoczynku oddane zostanie odkryte kąpielisko w Świebodzicach. Inaugurację sezonu zaplanowano na godzinę 10.00.

W skład kompleksu przy ulicy Rekreacyjnej wchodzi basen pływacki o wymiarach 50 m x 12,5 m i głębokości od 1,2 m do 1,8 m oraz basen rekreacyjny dla osób nieumiejących pływać o głębokości do 1 m. Dla najmłodszych są dwa brodziki ze stali nierdzewnej. W jednym z nich został zainstalowany jeżyk wodny, czyli atrakcja wodna w formie kopuły z otworami przez które tryska woda. Na wypoczywających czekać będą rozległe tereny do plażowania, wyznaczone miejsce do grillowania, a także boisko do plażowej piłki siatkowej i nożnej.

/opr. mn/

Poprzedni artykułTak będzie wyglądać nowe osiedle w Świdnicy? TBS szykuje się do kolejnej inwestycji [WIZUALIZACJE]