Od kilku miesięcy drabina mechaniczna świdnickich strażaków jest wycofana z użytkowania w związku z prowadzoną naprawą. Koszt zakupu nowej to co najmniej 4 mln złotych. Taki zakup przekracza finansowe możliwości Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Jest jednak szansa, że w tym roku uda się pozyskać nowy wóz.

Posiadana przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy drabina mechaniczna Iveco Magirus o wysięgu 28 metrów została wyprodukowana w 2002 roku i przy normie eksploatacyjnej wynoszącej 20 lat już od pewnego czasu czekała na wymianę. Z tego względu świdniccy strażacy od kilku lat zabiegali o zakup nowej drabiny. To jednak spory wydatek. – Koszt to ponad 4 mln złotych. To w zasadzie 1/3 naszego rocznego budżetu, dlatego taki nabytek normalnie byłby całkowicie poza naszym zasięgiem – wskazywał przed rokiem bryg. Łukasz Grzelak, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.
W styczniu mechaniczna drabina trafiła do specjalistycznego serwisu i od tego czasu świdniccy strażacy muszą posiłkować się podnośnikiem koszowym o wysięgu 23 metrów, który znajduje się na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzicach, albo dysponować do zdarzeń drabinę mechaniczną z Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnicy. – Jesteśmy zabezpieczeni drabiną z OSP Świdnica, która tak naprawdę wykonuje całą pracę naszej drabiny. Podnośnik ze Świebodzic ma jednak dłuższy czas dojazdu i pierwsza na miejscu z reguły jest właśnie drabina OSP Świdnica. Ona też nie jest najmłodsza, ale jest sprawna i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Grzelak.
– Liczymy na to, że do końca tego miesiąca nasza drabina wróci z naprawy, dzięki czemu cały nasz park maszynowy będzie sprawny. Liczymy też, że jeszcze w tym roku otrzymamy nową drabinę, bo czasokres obecnej już wychodzi. Byliśmy w rozdzielniku komendanta wojewódzkiego, więc jest szansa, że taki sprzęt również do nas trafi – informuje zastępca komendanta powiatowego. Co w takiej sytuacji stałoby się z właśnie przechodzącą naprawę drabiną z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świdnicy? – Nie chcemy z niej rezygnować i być może trafi ona do Świebodzic. Dla straży pożarnej każda drabina jest na wagę złota – zaznacza Grzelak.
/mn/
![Polonia z najwyższym zwycięstwem w sezonie, mistrzostwem rozgrywek i awansem wyżej [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/724216712_999133263011870_864029508461218601_n-238x178.jpg)
![Tak bawili się Świdniczanie podczas sportowego pikniku [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/Dni-Swidnicy-2026-D3-piknik-sportowy-2026.06.14-37-238x178.jpg)
![Bajm i Beata Kozidrak wystąpili na zakończenie Dni Świdnicy. Publiczność dopisała [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/Dni-Swidnicy-2026-D3-Bajm-2026.06.14-15-238x178.jpg)
![Spłonął boks śmietnikowy przy Parkowej [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/Saperow-pozar-smietnika-2026.06.13-mix-100x75.jpg)

![Spłonął opuszczony lokal użytkowy w Pyszczynie [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/721844328_122324805872226955_396243876375958441_n-100x75.jpg)



