W Świebodzicach połączono nadchodzący Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej z przypadającym na środę Europejskim Dniem Solidarności Międzypokoleniowej. 29 kwietnia na miejskim Rynku odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu narodowego, a dzieci, młodzież i seniorzy zaprezentowali program artystyczny.

– W tym roku zaczęliśmy wcześniej dlatego, żeby o patriotyzmie mówić dłużej. Mamy zgromadzonych na rynku dzieci, młodzież i seniorów. To wspaniała okazja do integracji międzypokoleniowej. Niech dzieci biorą przykład ze starszych, a starsi od dzieci – mówi burmistrz Świebodzic Paweł Ozga.
Ilona Szczygielska – naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Świebodzicach przypomina, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej z Europejskim Dniem Solidarności Międzypokoleniowej mają dużo wspólnego. – Radość, troska o ojczyznę, patriotyzm to wspólny mianownik. Biorąc pod uwagę, że większość mieszkańców wyjeżdża na majówkę, wykorzystaliśmy ten czas, aby spotkać się jak największą grupą na miejskim Rynku – podkreśla.
O uroczyste wyniesienie flagi państwowej na maszt zadbali harcerze ze Szczepu Harcerskiego „Imago”. W tym czasie hymn narodowy zaśpiewała Lena, uczennica Szkoły Podstawowej nr 4, przy akompaniamencie nauczyciela, Wiktora Wawrzkowicza.
W części artystycznej wystąpili: Zespół „Melodia”, podopieczni Przedszkola nr 2 i nr 3, Przedszkola „Chatka Puchatka”, a także uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych oraz Szkół Podstawowych nr 1, 2, 3, 4 i Szkoły Podstawowej Integracyjnej.
Organizatorami obchodów był Urząd Miejski w Świebodzicach przy wsparciu Szczepu Harcerskiego „Imago”, Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz spółki ZGK ze Świebodzic.
fot. Radio Sudety24


![Blisko 600 psów na krajowej wystawie w Świebodzicach [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/76-Krajowa-Wystawa-Psow-Rasowych-w-Swiebodzicach-18-kwietnia-2026-14-238x178.jpg)





![Nowowiejski w jazzowej odsłonie. Koncert już za kilka dni w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Promo-Nowowiejski-plakat-100x75.jpg)
![„Pałac Gruszów? Kulturalnie!”. Rusza drugi sezon z recitalami, koncertami i prelekcją [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Fot.-Palac-Gruszow-2-100x75.jpg)