Około trzech tysięcy osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który już po raz czternasty przeszedł ulicami Świdnicy. Na jego zakończenie uczestnicy wysłuchali koncertu kolęd, a także mogli posilić się ciepłym poczęstunkiem przygotowanym przez Caritas Diecezji Świdnickiej.

Barwne uliczne jasełka z okazji święta Objawienia Pańskiego, odbywające się w tym roku pod hasłem „Nadzieją się cieszą”, zorganizowano w 941 miejscowościach w Polski. Orszak Trzech Króli Ziemi Świdnickiej wyruszył z placu Jana Pawła II o godzinie 14.00 i przeszedł ulicami miasta na Rynek. Korowód poprowadzili trzej królowie z osiołkami z Akademii Animaloterapii w Lubachowie. Uliczne jasełka zakończyło wspólne kolędowanie z Zespołem Ludowo-Folkowym „Pszennowskie Trele”.
– Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj ponownie wziąć udział w tym pięknym orszaku. Trzej mędrcy przybyli do Betlejem, aby oddać hołd nowo narodzonemu dziecięciu i złożyć symboliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę. To oznaczało, że mędrcy wyznają w tym dziecięciu obecnego Boga – to symbolizuje kadzidło. Wyznali także, że w tym dziecięciu przychodzi do nas król – to symbolizuje złoto, ale także prawdziwy człowiek, który będzie cierpiał – to symbolizuje mirra. My też starajmy się nieustannie składać Jezusowi dary naszego życia. Składajmy złoto, czyli miłość, dobroć, życzliwość wzajemną. Składajmy też kadzidło – dar modlitwy codziennej. Składajmy również mirrę – czyli nasze trudy, które każdego dnia nas spotykają. W ten sposób podążajmy drogą, którą szli mędrcy, którzy doszli do Jezusa i rozpoznali w nim swojego Boga – mówił biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch.
– Chciałbym bardzo gorąco podziękować za udział i wsparcie, za to, że po raz kolejny mogliśmy tak licznie iść w Orszaku Trzech Króli. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom i instytucjom. Chciałbym Państwu życzyć nadziei na kolejny rok, nieustającej nadziei, która będzie promieniować we wszystkich działaniach, we wszystkich rozmowach, w każdym domu – mówił Jan Jaśkowiak, główny organizator Orszaku Trzech Króli Ziemi Świdnickiej, zwracając się do uczestników. Podziękowania złożyła również prezydent Świdnicy.
/mn/
![Pojechali turystycznie i ekologicznie. Za nami 12. Dolnośląski Rajd o Kropelce [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/12-Dolnoslaski-Rajd-o-Kropelce-2026.06.27a-1-238x178.jpg)
![264. rocznica bitwy pod Burkatowem. Rekonstruktorzy stoczyli bój [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/rekonstrukcja-bitwy-pod-Burkatowem-2026.06.27-57-238x178.jpg)
![Strażackie święto w Dobromierzu. Widowiskowe pokazy i parada na otwarcie wydarzenia [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/20260627_Dzien_Otwarty_OSP_Dobromierz-63-238x178.jpg)






