Agnieszka Dobkiewicz, świdnicka dziennikarka i pisarka, uhonorowana tytułem Zasłużonej dla Miasta Świdnicy, gościła w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Jak zbierać materiały do reportażu? Jak poznać genealogię naszych rodzin? – między innym te pytania zadawali licealiści.

– Dwie wydane w latach 2020- 2021 „Mała Norymberga” i „Dziewczyny z Gross-Rosen” dotyczyły tragedii, jaka wydarzyła się w KL Gross-Rosen, szczególnie pokrzywdzonych kobiet oraz ich historii również powojennych. W trakcie spotkania autorka opowiedziała o kulisach trzeciej książki – reportażu „Pożydowskie. Niewygodna Pamięć”. W trakcie spotkania młodzież Banacha pytała o to, w jaki sposób Agnieszka Dobkiewicz pozyskuje dostęp do historii, jak dociera do osób – relacjonuje szkoła.
Pisarka zachęciła młodzież, aby próbowała dotrzeć do historii swoich rodzin, tym bardziej, że żyjemy na terenie gdzie po II wojnie światowej dotarli polscy osadnicy z różnych części Polski i zastali dziedzictwo kilku kultur. Po spotkaniu jedna z uczennic klasy 1d podzieliła się treścią swojej pracy-reportażu o historii swojej rodziny.
/Źródło II LO w Świdnicy/

![Rock, blues i improwizacje w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/small_jam-session-@-Klub-Bolko-SOK-foto-Marcin-Trzpiot-05-238x178.jpg)
![Od kolorowych pisanek po własnoręcznie wykonane palemki. To było wielkie „Jajcowanie” z Jubilatem [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/XI-Jajcowanie-2026.03.28-25-238x178.jpg)
![Strzegom. Kłęby czarnego dymu nad Osiedlem Piastów z powodu pożaru altany śmietnikowej [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/20260401_Pozar_altany_smietnikowej-6-100x75.jpg)




![Koncert z piosenkami Barbry Streisand już za tydzień w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Daria-Iwan_kadr-100x75.jpg)