1 sierpnia o godzinie 17.00 w całej Polsce zabrzmią syreny przypominające o 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Świdnicy odbędą się dwa wydarzenia upamiętniające uczestników zrywu z 1944 roku.

Dla uczczenia wydarzeń z 1944 roku w powiecie świdnickim, podobnie jak w całej Polsce, zostanie przeprowadzony trening systemu wczesnego ostrzegania. – W ramach treningu uruchomiony zostanie akustyczny sygnał dźwiękowy. Ćwiczenia odbywają się na polecenie Wojewody Dolnośląskiego i będą doskonałą okazją do uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17.00 – zapowiada świdnickie starostwo.
W Świdnicy ponownie zorganizowane zostaną dwa odrębne wydarzenia upamiętniające powstańców warszawskich. Jak co roku na Rynek zaprasza Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne oraz świdnicki oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 16.00. W programie przewidziano okolicznościowe wystąpienia, przypomnienie historii zrywu z 1944 roku, a także wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Przed 17.00 zapłoną znicze, a w godzinę „W” pamięć powstańców zostanie uczczona minutą ciszy. Na zakończenie zebrani odśpiewają hymn Polski oraz hymn Armii Krajowej.
Drugie ze świdnickich wydarzeń zorganizowane zostanie przy rondzie Powstańców Warszawy 1944 roku, u zbiegu ulic Kliczkowskiej i Kopernika, na którym od 2022 roku stoi pomnik upamiętniający powstańców. Wydarzenie organizowane przez Świdnicką Grupę Biegową oraz Dolnośląskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji odbędzie się 1 sierpnia o godz. 17.00.
Zobacz relację z obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:
/mn/
![Budują nowy peron na stacji Świdnica Przedmieście. To część wielomilionowej inwestycji [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Swidnica-Przedmiescie-budowa-nowego-peronu-2025.11.12-3-238x178.jpg)






![Po dachowaniu trafił do szpitala [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/WhatsApp-Image-2025-11-11-at-09.47.261-100x75.jpeg)

![Koncert Wiedeński 2 już wkrótce w Szczawnie-Zdroju. Wystąpi Orkiestra Księżniczek [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/007-100x75.jpg)
![Znakomita czeska pianistka wkrótce zainauguruje Dni Muzyki Kameralnej w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-fot.-archium-artystki-1-100x75.jpg)