Strona główna 0_Slider Prezydent Świdnicy winna naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Chodzi o zlecenie prac „z...

Prezydent Świdnicy winna naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Chodzi o zlecenie prac „z wolnej ręki” podczas jednej z miejskich inwestycji

0

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska została prawomocnie uznana za winną naruszenia dyscypliny finansów publicznych, za co wymierzono jej karę upomnienia oraz obciążono kosztami postępowania. – Obwiniona, udzielając zamówienia w trybie wyłączającym konkurencję mimo braku ku temu podstaw, naruszyła podstawowe zasady udzielania zamówień publicznych, w tym fundamentalną zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, a także zasadę legalizmu – wskazano w uzasadnieniu orzeczenia.

TEGO NIE PRZECZYTASZ W „MEDIACH” SAMORZĄDOWYCH

Postępowanie dotyczące naruszenia dyscypliny finansów publicznych prowadzono w sprawie prac zleconych „z wolnej ręki” w ramach przebudowy budynku Rynek 39-40, w którym obecnie mieści się Informacja Turystyczna oraz Miejskie Centrum Wpierania Inicjatyw. Zaniedbana i od dłuższego czasu opuszczona kamienica doczekała się gruntownego remontu w latach 2018-2020. – Budynek ten musiał przejść modernizację. Kompleksowy remont (..) obejmował m.in.: prace rozbiórkowe i porządkowe, roboty instalacyjne, wodno – kanalizacyjne i CO, wykonanie nowych przyłączy elektrycznych, podział na lokale, montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Obiekt przystosowany został dla osób niepełnosprawnych, dzięki zamontowaniu windy – wyliczała Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Realizację tej inwestycji powierzono firmie SIRBUD-MINARI, a na wykonanie prac przeznaczono ponad 4 mln 413 tys. złotych.

W czerwcu 2019 roku, w trakcie prowadzonej przebudowy, świdnicki magistrat poinformował o zamiarze przeprowadzenia negocjacji z dotychczasowym wykonawcą robót. Jak stwierdzono w uzasadnieniu dotyczącym zamiaru udzielenia zamówienia z wolnej ręki: „podczas realizacji robót budowlanych w budynku Rynek 39-40 wystąpiła konieczność sporządzenia dokumentacji projektowej zamiennej do projektu podstawowego wraz ze sporządzeniem ekspertyzy technicznej z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a w konsekwencji projektu budowlanego zmian, a także dokumentacji projektowej aranżacji wnętrza obiektu. W związku z powyższym zaistniała potrzeba dostosowania aktualnego stanu robót budowlanych do obu projektów, co związane jest ze zwiększonym zakresem prac budowlanych. Charakter i zakres wprowadzonych zmian dotyczy wszystkich aktualnie realizowanych robót budowlanych, w tym instalacji wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, centralnego ogrzewania, instalacji wodno-kanalizacyjnej, podłoży betonowych, ścian i podziałów funkcjonalnych pomieszczeń„.

Dodano przy tym, że „nie jest (…) możliwe takie wyodrębnienie robót budowlanych, które stanowiłoby odrębną całość techniczno-użytkową, dla której możliwe byłoby wykonanie tych robót przez innego wykonawcę i wyegzekwowanie w przyszłości warunków gwarancyjnych. Ponadto zlecenie tych prac innemu Wykonawcy, niż obecny wiązałoby się z poniesieniem nieuzasadnionych kosztów ekonomicznych, a więc w związku z tym udzielenie zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki jest uzasadnione obiektywnie z przyczyn technicznych„. 25 czerwca 2019 roku miasto podpisało kolejną umowę ze spółką SIRBUD-MINARI, a na realizację wymienionych robót przeznaczono ponad 1 mln 291 tys. złotych.

Kwestii udzielenia zamówienia z wolnej ręki postanowił przyjrzeć się prezes Urzędu Zamówień Publicznych, który w wyniku przeprowadzonej kontroli doraźnej ocenił, że zamawiający (Gmina Miasto Świdnica) nie wykazał spełnienia przesłanek określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych, uprawniających do zastosowania takiego trybu zamówienia, a w związku z nieuprawnionym odstąpieniem od trybów podstawowych naruszył przepisy tej ustawy, w tym zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. W tej sprawie postępowanie wszczęła Regionalna Komisja Orzekająca w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej we Wrocławiu.

23 czerwca 2022 roku Regionalna Komisja Orzekająca uznała prezydent Beatę Moskal-Słaniewską „winną naruszenia dyscypliny finansów publicznych (…) polegającego na udzieleniu 25 czerwca 2019 roku przez Gminę Miasto Świdnica zamówienia publicznego na realizację zadania pn. «Przebudowa budynku przy ul. Rynek 39-40 w Świdnicy wraz z jego wyposażeniem (…)» w trybie z wolnej ręki bez zaistnienia ustawowych przesłanek udzielenia zamówienia„, co stanowiło naruszenie obowiązujących wówczas przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. RKO wymierzyło Moskal-Słaniewskiej karę upomnienia i obciążyło ją kosztami postępowania. Od tego orzeczenia prezydent Świdnicy się odwołała. 12 czerwca 2023 roku Główna Komisja Orzekająca w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych postanowiła utrzymać w mocy zaskarżone orzeczenie.

Pod koniec czerwca 2025 roku prawomocne orzeczenie wpłynęło do wrocławskiej RKO, która zgodnie z ustawą o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych przesłała je przewodniczącemu Rady Miejskiej w Świdnicy. – Nie sposób przyjąć, że nie doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez Obwinioną. Przechodząc do oceny stopnia szkodliwości dla finansów publicznych stwierdzonego naruszenia z całą pewnością należy go ocenić, jako większy niż znikomy. Obwiniona udzielając zamówienia w trybie wyłączającym konkurencję mimo braku ku temu podstaw prawnych naruszyła podstawowe zasady udzielania zamówień publicznych, w tym fundamentalną zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, a także zasadę legalizmu. Troska o terminową i sprawną realizację zamówienia nie usprawiedliwia rażącego naruszenia przepisów o regulujących udzielanie zamówień publicznych – stwierdzono w uzasadnieniu orzeczenia.

Z pełną treścią orzeczenia Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych można się zapoznać pobierając dokument w formacie PDF lub przeczytać poniżej:

/mn/

Poprzedni artykułStylowe dodatki do biurka, które spełniają więcej niż jedną funkcję
Następny artykułMieszkańcy Starego Jaworowa wybiorą nowego sołtysa