Blisko 1,8 mln złotych przeznaczono na budowę ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ulicy Bystrzyckiej, która zostanie doprowadzona do ulicy Sudeckiej i osiedla domów jednorodzinnych Na Wzgórzu.

Osiedle Na Wzgórzu, które powstało na porolniczych terenach między ulicami Bystrzycką a Westerplatte, jest jednym z najmłodszych osiedli w Świdnicy. Już kilka lat temu jego mieszkańcy apelowali do władz miasta o budowę pieszego połączenia z resztą Świdnicy, argumentując, że do osiedla można dotrzeć jedynie samochodem. – Ulica Bystrzycka na wysokości osiedla nie posiada chodników, nie jest również oświetlona, co przy bardzo wysokim natężeniu ruchu samochodowego stwarza poważne zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Mieszkańcy osiedla obawiają się szczególnie o bezpieczeństwo dzieci – przywoływał w październiku 2024 roku Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg Urzędu Miejskiego w Świdnicy, uzasadniając konieczność nawiązania współpracy z powiatem świdnickim w celu wykonania rozbudowy ulicy Bystrzyckiej, która jest drogą powiatową.
W styczniu 2025 roku ogłoszono przetarg na budowę ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Bystrzyckiej, na odcinku od ulicy Kątnej do ulicy Sudeckiej. W ramach tego zadania przewidziano powstanie trasy dla jednośladów oraz pieszych o długości ponad 390 metrów i szerokości 3 metrów, przebudowę i budowę zjazdów, a także budowę oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej. Realizację prac powierzono firmie Hypmar z Modlęcina, która zaoferowała wykonanie robót za blisko 1 mln 784 tys. złotych. Wykonawca ma uporać się z powierzonym zadaniem do 30 listopada 2025 roku.
/mn/


![Herody i kolędowanie z maszkarami w Świdnicy. Zbliża się 33. Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych [PROGRAM]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/01/XXXII-Swidnicki-Przeglad-Zespolow-Koledniczych-2025.01.10-10-238x178.jpg)




![Wypadek pod Strzegomiem. Nie żyje kierowca [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/IMG-20260107-WA0001-100x75.jpg)

![DRUMMERS FROM HELL Festival 2025. Kto wygrał zaproszenia? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Drummers-From-Hell-Fest-2024-@-Swidnicki-Osrodek-Kultury-foto-Rafal-Kotylak-14_small-100x75.jpg)
