Muzyczna zabawa w szczytnym celu, ludowe świętowanie w Dobromierzu, plenerowe seanse w ramach Żarowskiego Festiwalu Filmowego, food trucki goszczące na świdnickim Rynku, a może koncertowanie w altanie Parku Młodzieżowego? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.
Żarowski Festiwal Filmowy „Different Point of View” (piątek-sobota)
W ramach 14. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View” w ten weekend odbędą się kolejne dwa plenerowe seanse filmowe, które z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne zostały tydzień temu przeniesione na nowe terminy. W piątek, 18 lipca kino plenerowe zagości w Parku Miejskim przy ul. Zamkowej w Żarowie, a w sobotę, 19 lipca miłośnicy kina spotkają się w parku przy ul. Strzegomskiej w Łażanach.
Uczestnictwo w 14. Żarowskim Festiwalu Filmowym jest bezpłatne. Projekcje filmowe zaczynają się o godz. 21.15, jednak organizator zachęca do wcześniejszego przybycia w celu rezerwacji leżaków, skorzystania z gastronomii oraz integracji sympatyków dobrego kina, a to wszystko będzie czekać na odwiedzających już od godz. 20.00. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie organizatora – fundacji Inicjatywa B.
Foodtruck Fest na świdnickim Rynku (piątek-niedziela)
W dniach 18-20 lipca (w piątek w godz. 16.00-22.00, w sobotę w godz. 12.00-22.00, w niedzielę w godz. 12.00-20.00) na świdnickim Rynku zagoszczą mobilne punkty gastronomiczne. – W foodtruckach znajdą państwo dania z kuchni włoskiej, koreańskiej, amerykańskiej, francuskiej, a także typowy fastfood. Nie zabraknie słodkości i napojów orzeźwiających. Piwo zaserwuje lokalny browar Łażany, stanie także beczka z winnicy Świdnickiej. Będzie nam towarzyszyć fundacja eRakobiet, małe stoiska z rękodziełem, szkoła angielskiego Leo English, a Dekoria przygotuje strefę chillout. Atrakcje dla dzieci – malowanie twarzy, tatuaże natryskowe, dmuchany domek z balonami, strefa dmuchańców dla dzieci: zjeżdżalnie, zamki, tor przeszkód, dmuchane bungee – informuje Urząd Miejski w Świdnicy.
Święto Kwitnącej Lipy w Grodziszczu (sobota)
W sobotę, 19 lipca na boisku w Grodziszczu odbędzie się Święto Kwitnącej Lipy i Bieg Spryciarza. Początek wydarzenia o godzinie 10.00. – To będzie dzień pełen dobrej zabawy, muzyki i lokalnej energii! W programie: Bieg Spryciarza – sportowe emocje i mnóstwo śmiechu! Wozy strażackie OSP Grodziszcze i OSP Gogołów – pokażemy Wam, jak wygląda prawdziwa strażacka akcja od kuchni! Drewniane gry XXL i animacje – coś dla dużych i małych dzieci. Pyszności od KGW, chłodne napoje i lokalne specjały. A co najważniejsze – imprezę poprowadzą wulkany pozytywnej energii: DJ Mati Mateo z Grodziszcza i Łukasz Grabicki – dwóch prowadzących, którzy rozkręcą każdą imprezę jak nikt inny! – zachęcają organizatorzy. Podczas Święta Kwitnącej Lipy i Biegu Spryciarza nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych!
Czekoladowe Świebodzice – bezpłatna wycieczka (sobota)
Już w najbliższą sobotę, 19 lipca o godz. 11.00 przed ZPC Śnieżka rozpocznie się kolejna bezpłatna wycieczka z cyklu organizowanego przez LOT Aglomeracji Wałbrzyskiej.
Koncert charytatywny dla Ani Dudek (sobota)
Trwa zbiórka na rzecz pochodzącej ze Strzegomia 32-letniej Anny Dudek, u której zdiagnozowano złośliwy nowotwór szyjki macicy. Wsparcie będzie można okazać podczas charytatywnego koncertu, któremu towarzyszyć będzie szereg atrakcji. Wydarzenie w szczytnym celu odbędzie się w sobotę, 19 lipca 2025 roku na Strzegomskich Plantach. Początek o godzinie 13.00.
– „Obowiązkiem matki jest żyć” – to słowa Ani Dudek, która dzielnie walczy o życie i zdrowie dla siebie i swojej córeczki. Z całego serca zapraszamy Was na wyjątkowy koncert charytatywny, podczas którego łączymy siły, by pomóc Ani i wesprzeć jej zbiórkę na portalu siepomaga.pl. W programie mnóstwo atrakcji! Występy artystyczne i sportowe: Kamil Juchimiuk, Maciej Dzmira, Józef Kuźma, Franciszek Gołębiowski, Filip Mikulec, Roksana Rymarczyk, Schola Dziecięca z Bazyliki Mniejszej w Strzegomiu, Akademia Rozwoju Talentów w Świdnicy, Zespół Ślad, Ekipa z Miasta, OSP Strzegom, Granit Boxing Strzegom. Fantastyczne cegiełki z nagrodami – m.in. pralka, kamienny stół, ekspres do kawy. Grill, bigos, pierogi, pajda ze smalcem, żurek, ciasta, wata cukrowa, lody. Słodki bufet z kawą i herbatą. Kącik malucha: dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy i wiele innych niespodzianek! Podczas wydarzenia będzie możliwość wsparcia Ani również kartą – terminal płatniczy dostępny! – wyliczają organizatorzy.
Świdnickie Spacery z Historią: „Nieulotne. Po śladach Czerwonego Barona” (sobota)
Świdnica skrywa mroczne i emocjonujące historie, które nie przemijają. Jedną z nich jest opowieść o Manfredzie von Richthofenie — legendarnym asie przestworzy znanym światu jako „Czerwony Baron”. Choć minęło ponad sto lat od jego śmierci, wciąż wzbudza emocje, fascynację i kontrowersje. W najbliższą sobotę drugi Świdnicki Spacer z Historią poprowadzi śladami lotnika i jego rodziny.
Ile lat miał Manfred, gdy przeprowadził się z rodziną do Świdnicy? Gdzie postawił w Świdnicy swoje pierwsze kroki? Jak wyglądała Świdnica, gdy w niej zamieszkał? Gdzie chodził do szkoły i jakie miejsca odwiedzał w wolnych chwilach? Gdzie jest dąb, który zasadził i miejsce, w którym lądował, gdy przylatywał do rodzinnego domu z frontu I wojny światowej? Co stało się ze świdnickim muzeum poświęconym jego pamięci i jego wyposażeniem? Dlaczego po śmierci „Czerwony Baron” miał aż trzy pogrzeby i gdzie ostatecznie spoczął? Jak „malował” Świdnicę w swoich pamiętnikach? Jak to się stało, że uznawany początkowo za beztalencie przeszedł do historii świata jako jeden z najwybitniejszych asów myśliwskich z czasów I wojny światowej? Dlaczego „Czerwony Baron” nadal wzbudza kontrowersje w Polsce? Czy był bardziej „Czerwonym Baronem” czy „Czerwonym Diabłem”, a może zwykłym 19-latkiem, któremu woda sodowa z powodu sukcesów uderzyła do głowy? Jak i kogo kochał „Czerwony Baron” i dlaczego częściej w pamiętnikach pisał o chłopcach niż kobietach? – odpowiedzi na te pytania padną podczas wyprawy śladami lotnika.
Spacer tematyczny „Nieulotne. Po śladach Czerwonego Barona” poprowadzi Sylwia Osojca-Kozłowska. Zbiórka: sobota, 19 lipca, godz. 15.00, Park Młodzieżowy w Świdnicy (u zbiegu ul. Armii Krajowej, Wałbrzyskiej, Kolejowej), przy pomniku ofiar wojennych – miejscu, gdzie spoczywa ojciec Czerwonego Barona i jego brat Lothar. Udział w spacerze jest bezpłatny, obowiązują zapisy: [email protected] , formularz: https://forms.gle/qVAFUXeF1sgorGsw5. Organizatorka prosi o przybycie na miejsce zbiórki kilka minut wcześniej.
VIII Festiwal Dolny Śląsk na Ludowo w Dobromierzu (niedziela)
Zbliża się ósma edycja Festiwalu „Dolny Śląsk na Ludowo”, któremu towarzyszyć będzie Festiwal Produktów Regionalnych „Made in Dolny Śląsk”. Smaki i tradycje regionu zawitają do Dobromierza w niedzielę, 20 lipca. Wydarzenia rozpoczną się o godz. 14.00 na boisku sportowym przy Centrum Turystycznym Granitowego Szlaku (ul. Sportowa 4).
W ramach VIII Festiwalu „Dolny Śląsk na Ludowo” na odwiedzających czekać będą występy wykonawców folklorystycznych z regionu. Łącznie na scenie zaprezentuje się szereg zespołów ludowych i śpiewaczych, w tym: Zespół Folklorystyczny „Dobromierzanie”, Zespół Ludowy „Marzenie Gminy Kłodzko”, Zespół Śpiewaczy „Goczałkowianie”, Zespół Śpiewaczy „Ale Babki”, Zespół Roztoka, Zespół Kostrzanie, Kapela Jana Boduszko, Zespół Sybiraczki i Kresowianie, Zespół Folklorystyczny Olszaniacy, Zespół Folklorystyczny Przyjaciółki, a także Zespół Folklorystyczny Cichowodzianie. Na scenie wystąpi też Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok”. Wydarzenie po raz kolejny połączone zostanie z Festiwalem Produktów Regionalnych „Made in Dolny Śląsk”, podczas którego na stoiskach będzie można znaleźć wiele lokalnych rzemieślniczych produktów.
Muzyczna Altana – koncert w Parku Młodzieżowym (niedziela)
Trwa wakacyjny cykl bezpłatnych koncertów „Muzyczna altana” w Parku Młodzieżowym. W niedzielę, 20 lipca wystąpi Mirosław Jabłoński. – Niedzielne lipcowe popołudnie wypełnią dźwięki największych tematów muzyki filmowej. W programie znajdą się utwory takich gigantów jak Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Williams czy Ludovico Einaudi. Autorskie aranżacje przygotował Mirosław Jabłoński – kompozytor, aranżer i pedagog, od lat związany ze świdnicką sceną muzyczną. To koncert dla tych, którzy cenią sobie wielkie filmowe emocje i lubią rozpoznawać znane melodie w nowych odsłonach – zapowiadają organizatorzy. Początek koncertu o godz. 16.00.
/opr. mn/