Strona główna 0_Slider Wybory prezydenckie 2025. Exit poll: Trzaskowski i Nawrocki zmierzą się w II...

Wybory prezydenckie 2025. Exit poll: Trzaskowski i Nawrocki zmierzą się w II turze

0

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich – wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos na zlecenie telewizji TVP, TVN oraz Polsat.

Według wyborczego sondażu, podczas niedzielnego głosowania Rafała Trzaskowskiego miało poprzeć 30,8% wyborców. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki z wynikiem 29,1%. Wyborcze podium zamknął Sławomir Mentzen z poparciem 15,4%. Dalsze miejsca zajęli: Grzegorz Braun – 6,2% Adrian Zandberg – 5,2%, Szymon Hołownia – 4,8%, Magdalena Biejat – 4,1%, natomiast Joanna Senyszyn i Krzysztof Stanowski zdobyli po 1,3%. Pozostali kandydaci uzyskali poniżej 1% poparcia – przekazało TVP Info.

Jeżeli wyniki badania się potwierdzą, konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury wyborów, w której zmierzą się Rafał Trzaskowski oraz Karol Nawrocki. Ponowne głosowanie zostanie przeprowadzone 1 czerwca.

Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, do godziny 17:00 w całej Polsce głos oddało 50,69% wyborców. W województwie dolnośląskim frekwencja wyniosła 48,91%, a w powiecie świdnickim – 46,90%. W Świdnicy do lokali wyborczych udało się 49,51% uprawnionych do głosowania. W gminie Dobromierz było to 43,34%, w gminie Jaworzyna Śląska – 42,44%, w gminie Marcinowice – 47,46%, w gminie Strzegom – 44,61%, gminie Świdnica – 47,65%, w Świebodzicach – 46,71%, w gminie Żarów – 44,51%.

Powyborcze komentarze

– Kochani, idziemy po zwycięstwo. Mówiłem osiem miesięcy temu, że będzie bardzo, bardzo blisko – i jest bardzo blisko. Bardzo się cieszę z tego, że wygrałem pierwszą turę, ale dużo pracy przed nami. Potrzebna jest pełna determinacja, potrzebne są wasze głosy, potrzebne jest przekonywanie wszystkich. Jestem przekonany, że wygra cała Polska. Chciałbym też podziękować wam wszystkim, którzy oddali na mnie głos. Chciałem podziękować za każdy baner, za każdy uścisk dłoni, za każdy wpis w internecie, za waszą ciężką pracę. Gdyby nie ciężka praca tysięcy wolontariuszy, gdyby nie ciężka praca wszystkich tych, którzy się zaangażowali w kampanię wyborczą, gdyby nie wszyscy ci, którzy oddali głos – nie byłoby tego pierwszego miejsca. Ten wynik pokazuje, że musimy być silni, że musimy być zdeterminowani, a także ile jeszcze pracy przed nami, którą zaczynamy już dzisiaj, żeby wygrać wybory prezydenckie – komentował sondażowe wyniki Rafał Trzaskowski.

– Zwyciężymy w tych wyborach. Jesteśmy gotowi i zdeterminowani. To wszystko skończy się naszym wspólnym zwycięstwem – zwycięstwem Polski. Chcę bardzo podziękować milionom Polaków, którzy oddali na mnie swój głos. Milionom Polaków i Polek, którzy nie ulegli presji propagandy fałszu i kłamstwa, nie ulegli sile instytucji państwa Donalda Tuska, mieli siłę, mieli odwagę, mieli determinację, żeby oddać głos na swojego kandydata – Karola Nawrockiego. Za to wam z całego serca dziękuję. Jestem wdzięczny, dumny i zobowiązany wobec tych głosów, ale jestem przede wszystkim dumny z tego, że jestem jednym z was. Jestem jednym z was i będę prezydentem Polek i Polaków. Będę waszym głosem w Pałacu Prezydenckim – to obiecuję – mówił z kolei Karol Nawrocki.

/PKW, TVP, opr. mn/

Poprzedni artykułWybory prezydenckie 2025. Uda się pobić frekwencyjny wynik sprzed pięciu lat?