Dzisiaj mija 234. rocznica uchwalenia drugiej na świecie, a pierwszej w Europie konstytucji. Świdnickie uroczystości związane ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja odbyły się na promenadzie na Osiedlu Młodych.
Święto Narodowe Trzeciego Maja, ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 roku, to – obok Święta Niepodległości – jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu w 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej – nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja majowa, uznawana za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze, przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm. Choć obowiązywała przez rok, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.
W Świdnicy trzeciomajowe uroczystości rozpoczęły się przed południem na promenadzie przy ulicy Stefana Wyszyńskiego. Spotkali się tam samorządowcy, parlamentarzyści, harcerze, mieszkańcy, przedstawiciele służb mundurowych, szkół, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich. Wydarzenie uświetnił występ Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. Po jego zakończeniu w kościele pw. NMP Królowej Polski odprawione zostało nabożeństwo w intencji Ojczyzny.
– Prace nad Konstytucją Trzeciego Maja trwały kilka lat, a prowadzili je ci, którzy uznali, że trzeba zacząć od systemu prawnego, od podwalin. Wprowadzona została przez Sejm Czteroletni. Niestety nie obowiązywała zbyt długo, bo cztery lata później Polska po raz ostatni podzielona została między zaborców i na długie lata zniknęła z mapy Europy. Dlaczego więc do niej wracamy? Dlatego, że była dla nas odnośnikiem. Była dla nas symbolem. Przywracała nam wiarę i dawała nadzieję, że jeszcze kiedyś polskie państwo wróci na mapę Europy – mówiła podczas uroczystości Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
/mn/