W przyszłym tygodniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu oficjalnie ustanowieni trzy nowe rezerwaty przyrody na Dolnym Śląsku. Jednym z nich będzie położony na terenie gminy Żarów, w rejonie miejscowości Kruków i Zastruże, rezerwat „Lasy Doliny Strzegomki”.
Ustanowienie trzech nowych rezerwatów: Lasy Doliny Strzegomki, Krowiarki i Mały Śnieżnik jest efektem inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”, realizowanej w ramach współpracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Decyzja o ich utworzeniu była konsultowania z wojewodą dolnośląskim, Regionalną Radą Ochrony Przyrody, Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Przeprowadzono też konsultacje społeczne.
7 kwietnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu podpisze zarządzenia w sprawie utworzenia nowych rezerwatów, które formalnie zaczną funkcjonować po 14 dniach od dnia opublikowania dokumentów w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Jak informują przedstawiciele RDOŚ, obecnie trwają prace zmierzające do objęcia ochroną rezerwatową kolejnych pięciu cennych przyrodniczo obszarów województwa dolnośląskiego.
Rezerwat przyrody „Lasy Doliny Strzegomki”. Rezerwat o powierzchni 75,54 ha, położony na terenie gminy Żarów w powiecie świdnickim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie kompleksu leśnego położonego w dolinie rzeki Strzegomki stanowiącego dobrze zachowany, naturalny, leśny ekosystem nadrzecznych łęgów i grądów wraz z wiekowym drzewostanem oraz licznymi populacjami geofitów, m.in. śnieżycy wiosennej Leucojum vernum i czosnku niedźwiedziego Allium ursinum.
Rezerwat przyrody „Krowiarki”. Rezerwat o powierzchni 89,30 ha, położony na terenie gmin Bystrzyca Kłodzka i Kłodzko w powiecie kłodzkim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ekosystemów leśnych, w tym ciepłolubnych buczyn storczykowych wraz ze stanowiskami rzadkich i zagrożonych przedstawicieli flory, w szczególności z rodziny storczykowatych.
Rezerwat przyrody „Mały Śnieżnik”. Rezerwat o powierzchni 359,51 ha, położony na terenie gmin Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie w powiecie kłodzkim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie w stanie naturalnym elementów przyrody ożywionej i nieożywionej obszaru Małego Śnieżnika oraz zboczy sąsiadujących szczytów – Wysoczki, Goworka i Średniaka, stanowiących dobrze zachowany ekosystem tworzony m.in. przez rzadkie siedliska przyrodnicze, w tym torfowiska przejściowe i trzęsawiska, piargi i gołoborza krzemianowe, bory i lasy bagienne oraz górskie bory świerkowe.
Czym jest rezerwat przyrody?
Rezerwaty przyrody to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Na obszarach tych ogranicza się gospodarkę leśną, a przepisy ustawy o ochronie przyrody – tak samo, jak w przypadku parków narodowych – zabraniają tam m.in. polowania, chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, zbierania lub niszczenia jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych zwierząt, umyślnego płoszenia zwierząt kręgowych, zbierania poroży, niszczenia nor, gniazd, legowisk i innych schronień zwierząt oraz ich miejsc rozrodu, pozyskiwania, niszczenia lub umyślnego uszkadzania roślin oraz grzybów, niszczenia, umyślnego uszkadzania i zanieczyszczania, zakłócania ciszy, budowy obiektów budowlanych, czy też wykonywania prac ziemnych, a także – z ewentualnymi wyjątkami ustalonymi przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska – ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej poza wyznaczonymi trasami, ruchu pojazdów poza drogami publicznymi, palenia ognisk i biwakowania, zbioru dziko występujących roślin i grzybów.
Na obszarze Nadleśnictwa Świdnica zlokalizowane są obecnie następujące rezerwaty:
- rezerwat florystyczno-krajobrazowy „Góra Choina” utworzony w 1957 roku w celu zachowania lasu mieszanego porastającego wzgórze. Lasy liściaste porastające grzbiety góry stanowią cenne starodrzewia z udziałem dębu, buka i lipy o wysokim stopniu naturalności. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie łącznie 260 gatunków roślin.
- rezerwat „Bukowa Kalenica” utworzony w 1962 roku w celu zachowania, ze względów naukowych i dydaktycznych, fragmentów starodrzewia bukowego na krawędzi grani Gór Sowich. Buczyny chronione w rezerwacie przedstawiają zbiorowiska rozpowszechnione niegdyś na uboższych pod względem edaficznym siedliskach w wyższych położeniach regla dolnego w Sudetach.
- rezerwat przyrody „Jeziorko Daisy” na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, który został utworzony celem ochrony kopalnej fauny górnego dewonu odsłoniętej w nieczynnym kamieniołomie wapienia, jak również dla ochrony zbiorowisk leśnych otaczających kamieniołom i stanowiących jego strefę ochronną.
/RDOŚ Wrocław, Nadleśnictwo Świdnica, mn/