Strona główna 0_Slider Wystawiali fałszywe zaświadczenia dla ochroniarzy. 170 osób pod lupą śledczych, CBA zatrzymało kolejnych...

Wystawiali fałszywe zaświadczenia dla ochroniarzy. 170 osób pod lupą śledczych, CBA zatrzymało kolejnych podejrzanych

0

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy nadzoruje śledztwo w sprawie grupy przestępczej, która przez kilka lat działała na terenie całego kraju i za łapówki wydawała sfałszowane zaświadczenia dla ochroniarzy, którzy nie musieli uczestniczyć w specjalistycznych kursach. Pierwszych zatrzymań w tej sprawie dokonano trzy lata temu, a w ramach trwającego śledztwa namierzono właśnie kolejne trzy osoby mające związek z nielegalnym procederem.

Zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się m.in. pośrednictwem przy uzyskiwaniu zaświadczeń z ukończenia kursów zawodowych. Członkowie tej grupy zajmowali się wyszukiwaniem osób, które chciały uzyskać zaświadczenia o ukończonych kursach ochrony osób i mienia. Następnie za korzyści majątkowe osoby takie otrzymywały zaświadczenie o ukończonym kursie i uzyskiwały świadectwo kwalifikacji do zawodu pracownika ochrony, bez konieczności uczestnictwa w specjalistycznym kursie. Chętnych na takiego typu kursy było bardzo dużo i to z całej Polski.

Pierwszych zatrzymań w tej sprawie dokonano w dniach 25-26 stycznia 2022 roku. Jak wyliczała Monika Kaleta z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w ręce funkcjonariuszy wpadło wówczas 21 osób podejrzanych o uczestnictwo w procederze. – Wśród zatrzymanych osób są m.in. prezesi, dyrektorzy i managerowie dużych firm ochroniarskich z terenu całego kraju. Główny sprawca, czyli prowadzący fikcyjne kursy, działał w Wałbrzychu – wskazywała Kaleta. Ośmiu osobom przedstawiono zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty wręczenia korzyści majtkowych i posługiwania się fałszywymi zaświadczeniami. Głównemu organizatorowi procederu zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i decyzją sądu został on tymczasowo aresztowany.

Dolnośląscy policjanci już trzy lata temu zaznaczali, że sprawa jest rozwojowa. W lipcu 2022 roku zatrzymano kolejnych 10 osób mających związek z przestępczą działalnością grupy. Osoby te zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy i usłyszały zarzuty za wręczanie korzyści majątkowych i posługiwanie się fałszywymi zaświadczeniami. – Z zebranego dotychczas przez policjantów materiału dowodowego wynika, że mogło dojść do wystawienia kilkuset takiego typu zaświadczeń. Wartość uzyskanych korzyści to nawet kilkaset tysięcy złotych – wskazywał Łukasz Dutkowiak z KWP Wrocław.

8 stycznia 2024 roku nad ranem funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali zatrzymania kolejnych trzech osób mających związek ze sprawą: Jolanty P., Arkadiusza D. i Piotra G. – Są to osoby podejrzewane w sprawie fałszowania zaświadczeń o ukończeniu kursów doskonalących dla kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Postępowanie dotyczy wydarzeń z lat 2018-2019, kiedy to – według ustaleń śledztwa – Jolanta P., będąca wówczas koordynatorką w jednej z firm ochroniarskich, miała wspólnie z zatrzymanymi oraz innymi osobami uczestniczyć w procederze wydawania fałszywych zaświadczeń. Dokumenty, wystawiane przez dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Kształcenia Kadr „Alfa”, pozwalały na przedłużenie uprawnień pracowników ochrony bez faktycznego uczestnictwa w wymaganych kursach – informuje Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Podejrzanym stawiane są zarzuty fałszowania dokumentów, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy oraz przyjmowania korzyści majątkowych. Śledztwo, prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Świdnicy przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, objęło dotychczas ponad 170 osób – dodaje Pindera.

/KWP Wrocław, Prokuratura Okręgowa w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułMoże być ślisko i wietrznie. Synoptycy ostrzegają