Strona główna 0_Slider Ślady historii ukryte pod tynkiem. Cenne odkrycie podczas renowacji kamienicy

Ślady historii ukryte pod tynkiem. Cenne odkrycie podczas renowacji kamienicy [FOTO]

0

W trakcie remontu zabytkowej kamienicy przy ulicy Pułaskiego 30 odsłonięte zostały XV-wieczne relikty portalu i obramień okiennych – poinformowała w czwartek prezydent Świdnicy. Obecnie trwa renowacja elewacji narożnej kamienicy położonej u zbiegu ulic Pułaskiego i Dalekiej.

Już pięć lat temu na łamach „Świdnickiego Portalu Historycznego” zwracano uwagę na historyczne detale wyłaniające się spod odpadającego tynku zabytkowej kamienicy przy Pułaskiego 30. – Powstała około 1380 roku jako murowana jednopiętrowa z trzema sklepionymi kolebkowo komorami piwnicznymi. Świadectwem jej średniowiecznego pochodzenia na elewacji jest prostokątny granitowy portal o sfazowanych krawędziach i obtłuczonym ościeżu. Boczna, prosta elewacja od strony ulicy Dalekiej zaczęła odsłaniać fragmenty kamiennego obramowania okiennego, dużo większego niż obecne okno. Sądząc z jego formy – obramowanie to pochodzi z podobnych lat co portal wejściowy i doświetlało pierwotną sień – pisał świdnicki architekt Paweł Mazur. Wskazywał on zarazem, że odkucie reszty tynku pozwoliłoby odsłonić kolejne okna.

Nadzieję na dokonanie dalszych odkryć przyniosło rozpoczęcie remontu elewacji narożnej kamienicy. W maju 2024 roku Rada Miejska w Świdnicy zatwierdziła przyznanie dotacji na realizację prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkowych obiektach znajdujących się na terenie miasta, w tym między innymi na remont kamienicy przy Pułaskiego 30. Z miejskiego budżetu przyznano 142 tys. złotych dofinansowania.

W trakcie prac remontowych zabytkowej kamienicy przy ulicy Pułaskiego 30 odkryte zostały XV-wieczne relikty portalu i obramień okiennych. Prawdopodobnie jest to późnogotycki laskowany portal wejściowy. Odkryto również kamienne obramienie witryny okiennej, która doświetlała sień – poinformowała w czwartek prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. – Konieczna będzie duża rekonstrukcja formy w partii nadproża i przy bazach. Odkrycie może świadczyć o tym, że kamienica kilkaset lat temu była zamieszkiwana przez bardzo zamożnych mieszczan – dodała prezydent.

/Świdnicki Portal Historycznym, mn/

Poprzedni artykułŻadne dziecko nie ucierpiało. Oszuści rozpowszechniają fałszywe informacje w celu wyłudzenia danych