Portal Swidnica24.pl zaprasza tradycyjnie na sportowe posumowanie mijającego 2024 roku. W dzisiejszym zestawieniu prezentujemy najważniejsze imprezy i wydarzenia sportowe rozgrywane w Świdnicy i na terenie powiatu świdnickiego.
STYCZEŃ
Biegowe otwarcie sezonu
Emocjonujące biegi towarzyszące dla dzieci, a następnie biegi główne na dystansach 5 i 10 kilometrów, a wszystko w zimowej i mroźnej scenerii… 7 stycznia odbyła się siódma edycja Świdnickiego Biegu Noworocznego ZUPBADURA rozgrywana w okolicach hali widowiskowo-sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie. Wszystko rozpoczęło się od biegów towarzyszących dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy w zależności od wieku biegali na dystansach 100, 600, 1000 i 2000 metrów. Na wszystkich młodych sportowców czekały pamiątkowe medale, pakiety startowe, a dla najlepszych dodatkowo statuetki i nagrody rzeczowe. Później do rywalizacji przystąpili już starsi lekkoatleci. W biegu na 5 kilometrów w kategorii kobiet triumfowała Sonia Rozumkiewicz ze Świdnickiej Grupy Biegowej, uzyskując czas 19:09. Pół minuty straciła do niej Jagoda Durkalec (Jelenia Góra). Trzecia była Justyna Wołowiec ze Świdnicy (20:40). Wśród panów najszybszy był Mateusz Dzioba z Jeleniej Góry finiszując z czasem 16:18. Tylko cztery sekundy gorszy był Łukasz Garliński z Wielowsi, a na trzecim stopniu podium zmagania zakończył Mariusz Franczak z Księginic (17:44). Na dwukrotnie dłuższym dystansie w klasyfikacji kobiet najszybsza okazał się Anna Ficner ze Złotoryi (39:42). Zwyciężczyni dość wyraźnie w pokonanym polu pozostawiła Magdalenę Bednarczyk ze Strzegomia (40:53) i trzecią Ewelinę Michnowicz z Krosna Odrzańskiego (42:12). Wśród panów na najwyższym stopniu podium zameldował się Jan Kaczor z Wałbrzycha, dobiegając do mety z świetnym czasem – 34 minut i 27 sekund. Na kolejnych pozycjach znaleźli się Paweł Czerniak z Sosnówki (34:59) i Sebastian Nicpoń z Jeleniej Góry (35:06).
Pokazali moc na terenie żarowskiej pływalni
Ponad 60 tysięcy metrów… Taki wynik osiągnięto podczas kolejnej edycji nocnego bicia rekordu przepłyniętych długości basenu organizowanego przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Wydarzenie objęte patronatem burmistrza Żarowa odbyło się w piątkowy wieczór, 12 stycznia na terenie pływalni w Żarowie. Uczestnicy mierzyli się z wyzwaniem przepłynięcia jak największej ilości długości basenu w trakcie 30 minut. Finalnie udało się uzyskać wynik 60.935 metrów, a w sportowej rywalizacji wzięło udział łącznie 51 zawodniczek i zawodników. Do rekordu, który wynosi 79 kilometrów i 795 metrów trochę w tym roku zabrakło, uzyskano jednak fantastyczne, indywidualne rezultaty. Wśród pań najlepsza okazała się Aleksandra Jaros, osiągając wynik 2300 metrów. W kategorii panów najlepszy był Marcel Borkowski, zapisując na swoim koncie imponujące 2650 metrów! Najmłodszym uczestnikiem bicia rekordu był z kolei Wojciech Jarosz.
LUTY
Adrian Kostera ze świdniczanami bił rekord Guinnessa
365 Triathlon to najdłuższe wyzwanie sportowe na świecie. Podjął się go sportowiec, ultra triathlonista Adrian Kostera. Jego cel to pokonać w ciągu roku dystans dłuższy od równika. 1205 km w wodzie i 31 132 km na rowerze – te dwa etapy już zaliczył, a teraz przed nim 7 833 km w butach do biegania. Łącznie to 40 170 km i to wszystko w scenerii Dolnego Śląska. Jeden rozpoczął się na początku lutego w Świdnicy. Finalnie Adrian Kostera ukończył wyzwanie, bijąc tym samym rekord Guinnessa.
Zacięta walka o każde trafienie i każdy punkt
Cztery stoły, a na każdym z nich po jednej piłce, cztery pary rąk, sędziowskie skupienie, mnóstwo sportowej rywalizacji i wielkich emocji… Za nami II Turniej w Piłkarzyki o Puchar Wójta Gminy Świdnica. Każdy z biorących udział w turnieju zawodników otrzymał pamiątkowy dyplom, a trzy najlepsze drużyny puchary, medale i nagrody rzeczowe z rąk Teresy Mazurek, wójt gminy Świdnica oraz Bartłomieja Strózika, zastępcy wójta. Podium II Turnieju w Piłkarzyki o Puchar Wójta Gminy Świdnica: 1. SIOVXOWIE, Marcin Miśkiewicz i Jacek Tabor z Pszenna, 2. RADIO BUDA, Radosław Durlik i Paweł Mitura z Dzierżoniowa, 3. KILERZY, Marcin Goździejewski i Krzysztof Tabor z Pszenna.
Także w lutym 29 mężczyzn i 9 kobiet wzięło udział w III Memoriale Ryszarda Dudkowskiego – turnieju tenisa stołowego w kategorii open, który odbył się w świetlicy wiejskiej w Makowicach. Do udziału w wydarzeniu zaprosili członkowie klubu sportowego Płomień Makowice, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy oraz Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Świdnicy. Turniej przyniósł wiele sportowych emocji. Zawodnicy z zaangażowaniem i dumą czcili pamięć Ryszarda Dudkowskiego, podejmując się rywalizacji z klasą i na najwyższym poziomie. W kategorii kobiet na podium stanęły: 1. Julia Zalewska, 2. Alicja Dymura, 3. Justyna Szewcza, a kategorii mężczyzn: 1. Mirosław Stodolica, 2. Rafał Zajączkowski, 3. Roman Kuc. Ryszard Dudkowski był wieloletnim prezesem Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Świdnicy oraz wiceprezesem Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu.
Lutowa sobota mocnych ciosów
Stowarzyszenie Boks Polonia Świdnica i Świdnicki Klub Bokserski Respect byli organizatorami Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego, jaki w sobotę, 17 lutego odbył się w hali widowiskowo-sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie. W sumie odbyło się aż 31 walki turniejowych, a biorąc pod uwagę jeszcze około 20 pojedynków sparingowych, to mieliśmy ponad 50 par zawodników w ringu. W turnieju wystartowało 14 świdnickich pięściarzy reprezentujących barwy Boks Polonii Świdnica i Świdnickiego Klubu Bokserskiego Respect – dwóch klubów, organizatorów całego wydarzenia.
Po raz czternasty zagrali w kręgle
Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy już po raz czternasty było organizatorem Samorządowo-medialno-sportowego Turnieju Kręgli Amatorskich. Areną zmagań była kręgielnia wałbrzyskiego hotelu Maria, a na starcie zameldowało się w sumie szesnaście czteroosobowych zespołów, w tym tradycyjnie już ekipa portalu Swidnica24.pl. W tym roku drużyny powalczyły na dłuższym dystansie, bowiem odbyło się pięć rund. Finalnie najlepsi okazali się przedstawiciele MKS-u Polonia Świdnica, którzy wygrali dość zdecydowanie z dorobkiem 553 punktów. Na podium wyprzedzili zawsze mocnych reprezentantów Zarządu Powiatu Świdnica (523) i ubiegłorocznych triumfatorów – Księstwo Świdnicko-Jaworskie (494).
MARZEC
Pamiętali o Kubie
W marcu dobiegła końca trzydniowa rywalizacja w ramach ósmej edycji Memoriału Kuby Marcinkowskiego poświęconego pamięci zawodnika Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej. Na starcie znalazło się osiemnaście zespołów z Polski i z Czech walczących o triumf na terenie dwóch hal sportowych (Zawiszów i obiekt przy ulicy Saperów). W kategorii młodzików najlepsi okazali się gospodarze – ŚKPR Świdnica z rocznika 2010. Nasi młodzi szczypiorniści wyprzedzili na podium Chrobrego Żórawina i ŚKPR Świdnica 2009. W turnieju chłopców triumfowali z kolei zawodnicy Olimpu Grodków, finiszując przez Siódemką Legnica i ŚKPR Świdnica 2011. Jakub Marcinkowski (2000-2015) był jednym z największych talentów świdnickiej piłki ręcznej. Był liderem zespołu na młodzików ŚKPR-u na boisku i poza nim. Imponował warunkami fizycznymi. Dysponował mocnym rzutem lewą ręką. Występował na pozycji prawego rozegrania. Zmarł w trakcie turnieju finałowego Pucharu ZPRP Młodzików w Kielcach. W swoim ostatnim meczu przedwcześnie zakończonej kariery rzucił osiem bramek drużynie Ostrovii.
Hokeiści opanowali lodowisko
W połowie marca dobiegły końca emocje związane z trzydniowymi rozgrywkami w ramach Mistrzostw Polski w hokeju na lodzie amatorów Dywizji 5. Na terenie lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zameldowało się w sumie 12 zespołów, w tym reprezentanci gospodarzy – Odyńce Świdnica. Miejscowi rozegrali cztery pojedynki. Rozpoczęło się od porażek w fazie grupowej 1:4 z Opatrunkami Toruń i 1:7 z Bombers Malbork, a następnie był triumf w wymiarze 5:3 nad Warriors Sosnowiec. W niedzielę doszło do pojedynków o konkretne miejsca na zakończenie turnieju. Świdniczanie przystąpili do walki o 9. lokatę, a naszym przeciwnikiem byli… ponownie hokeiści z Sosnowca. Tym razem zawodnicy Warriors wzięli rewanż, wygrywając po zaciętym pojedynku 3:2, odnosząc tym samym swoje historyczne zwycięstwo w Mistrzostwach Polski Amatorów.W decydujących spotkaniach o awans do czwartej dywizji Bombers Malbork pokonali 6:2 Silesię Bulls, natomiast HC Pantery ograły HC Wrocław 6:3.
Medalista olimpijski w Świdnicy
Już po raz szósty w Świdnicy gościła Zimowa Akademia Sportu. Dwudniowe wydarzenie odbywało się w dniach 19-20 marca na terenie hali widowiskowo-sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie. Wtorkowa część przeznaczona była dla seniorów, w środę w zimowymi konkurencjami zmierzyli się uczniowie klas czwartych świdnickich szkół podstawowych. W ramach Seniorady odbyła się koleżeńska „Sztafeta Pokoleń”. Na uczestników czekały między innymi stanowiska do biathlonu, curlingu, hokeja, bobslejów, czy snowboardu. Część ze stanowisk jest interaktywna. Zorganizowana została również strefa historii, między innymi z replikami medali z igrzysk olimpijskich. Gościem specjalnym wydarzenia jest Tomasz Sikora – biathlonista, srebrny medalista olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata, wielokrotny medalista mistrzostw Europy oraz mistrzostw Polski.
Zainaugurowali Świdnickie Czwartki Lekkoatletyczne w 2024 roku
W pierwszy dzień wiosny dopisała pogoda i frekwencja. Na pierwszych w 2024 roku Świdnickich Czwartkach Lekkoatletycznych wystartowało ponad 210 osób. Na Stadionie Miejskim im. Janusza Kusocińskiego w Świdnicy tradycyjnie biegano, skakano w dal i pchano kulą. Punktualnie o godzinie 17.30 najmłodsze dzieci ruszyły do biegu na dystansie 60 metrów. W kolejnych startach dystans się wydłużał. Najstarsi mieli do pokonania 1000 metrów. Równolegle toczyły się konkursy w konkurencjach technicznych – skoku w dal i pchnięciu kulą. W roku 2024 odbyło się w sumie osiem imprez – po cztery w edycji wiosennej i jesiennej.
Trzydniowe, międzynarodowe zmagania
Hala lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji była od piątku do niedzieli (22-24 marca) areną zmagań zawodniczek i zawodników rywalizujących w trzeciej edycji Świdnickiego Turnieju Curlingowego organizowanego przez Dolnośląski Klub Curlingowy „Dzik” Świdnica. Do walki o laury przystąpiło w sumie 36 drużyn składających się z zawodniczek i zawodników z Polski, Czech, Niemiec, Ukrainy, Francji i Kanady. Sportowych emocji było co niemiara, a wszystko w doskonałej atmosferze i rywalizacji w ramach zasad fair play. W wielkim finale turnieju drużyna z Łodzi po zaciętym boju pokonała ekipę z czeskiego Brna i triumfowała w cały zawodach. Taka liczba uczestników czyni zawody w Świdnicy jednymi z największych na terenie Starego Kontynentu.
KWIECIEŃ
Międzynarodowy Turniej Wiosny w Świdnicy
Przez dwa kwietniowe dni hala widowiskowo-sportowa im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie tętniła życiem. Wszystko za sprawą 28. edycji Międzynarodowego Turnieju Wiosny w Akrobatyce Sportowej im. Henryka Chmielewskiego organizowanego przez klub MKS Polonia Świdnica. Na starcie zameldowało się kilkaset uczestników z różnych zakątków Polski oraz Niemiec. Kluby uczestniczące w zawodach: Sportclub Hoyerswerda (Niemcy), UKS Targówek Warszawa, KPKS Halemba Ruda Śląska, KS AZS AWF Katowice, ZKS Akrobata Zielona Góra, KA Stal Rzeszów, Klub Akrobatyki Sportowej w Rzeszowie, UTS Akro-Bad Warszawa, ZTA Aurum Złotoryja, UKS As Zielona Góra, Stowarzyszenie Sportowe Altius Wrocław, KS AZS AWF Gorzów, UKS Akrosfera Stare Babice, KS Sabonia Ustrobna, Stowarzyszenie AP Dzierżoniów, UKS Dziewiątka Wałbrzych, KS Akrobatyka Ropczyce, KS Posnania Poznań, UKS Jedynka Sulechów, Warszawska Akademia Gimnastyki, KS Piramida Rzeszów, DOSiR Sokolnia Chorzów, Stowarzyszenie Przyjaciół MDK w Jaśle, PTG Sokół Kraków, UKS Akrobata Łańcut, KS ACRO-Squad Nowa Sól, UKS Piramida Żary, UKS Orzeł Biały Piekary Śląskie, KS Akro-Gym Mikołów, Stowarzyszenie Aktywności Sportowo-Artystycznej Magnifica, KS Silesia Żarów, Fundacja Fenix, UKS Acro Club Świdnica oraz organizatorzy – MKS Polonia Świdnica.
Pływackie święto w Świebodzicach
Blisko 300 zawodniczek i zawodników reprezentujących barwy 26 klubów z terenu 4 województw (dolnośląskie, śląskie, wielkopolskie i małopolskie) stanęło do rywalizacji w ramach czternastej już edycji Ogólnopolskich Zawodów Pływackich w Sprincie o Puchar Klubu Kibica Rekina Świebodzice. Zawody zakończyły się sporym sukcesem. Padło wiele wartościowych wyników, pobito mnóstwo rekordów życiowych. Impreza rozgrywana była w kategoriach wiekowych 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009 oraz 2008 i starsi. Walka toczyła się na dystansach 50 i 100 metrów stylem dowolnym, klasycznym, motylkowym oraz grzbietowy, 100 metrów stylem zmiennym oraz w mieszanych sztafetach 4 x 50 metrów stylem dowolnym. Finalnie najwięcej medali, bo aż 42 wywalczyli przedstawiciele gospodarzy. Jeśli chodzi o liczbę krążków drugie miejsce zajęli reprezentanci Balti Bielawa, a trzecie Dziewiątka Dzierżoniów.
Rajdowe emocje w Świdnicy
Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk po niesamowitym ataku wygrali 52. Rajd Świdnicki. Załoga ORLEN Team była w niedzielę zdecydowanie najlepsza i seryjnie wygrywała kolejne odcinki specjalne. O zwycięstwie zadecydował ostatni oes imprezy, czyli Power Stage. 52. Rajd Świdnicki rozpoczął się w sobotę, 27 kwietnia. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk wygrali pierwszy odcinek specjalny w Świdnicy, stając się pierwszymi liderami imprezy. Na zakończenie pierwszego etapu Miko i Szymon zajmowali 2. miejsce. Wszyscy mieli jednak w głowie to, że rajd rozstrzygnie się w niedzielę, na prawie 140 kilometrach odcinkowych w Górach Sowich.Rzeczywiście, w niedzielę Marczyk i Gospodarczyk rzucili się do odrabiania strat. Z 9 rozegranych odcinków specjalnych załoga wygrała 7, w tym 6 ostatnich z rzędu. Miko i Szymon atakowali i z oesu na oes zmniejszali stratę do liderów – Grzegorza Grzyba i Adama Biniędy. Ostatecznie pogoń zakończyła się sukcesem. Załoga Skody Fabii RS Rally2 wyprowadziła końcowy atak na finałowym odcinku specjalnym rajdu i wyszarpała zwycięstwo w 52. Rajdzie Świdnickim. Dzięki temu Marczyk i Gospodarczyk stali się pierwszymi liderami mistrzostw Polski. Przypomnijmy, że przed finałowym oesem, będącym jednocześnie dodatkowo punktowanym Power Stage, Marczyk i Gospodarczyk tracili do Grzyba i Biniędy zaledwie sekundę. O wszystkim miał zatem zadecydować liczący 13.10 km trzynasty odcinek specjalny z Kamionek do Miłkowa. Marczyk pojechał po prostu kapitalnie, dystansując drugich na mecie braci Szejów o 4,7 sek. i bijąc Grzyba o 5,9 sek. Finalnie załoga Marczyk / Gospodarczyk (Škoda Fabia Rally2) pokonała zaledwie o 4,9 sek. Grzegorza Grzyba pilotowanego przez Adama Biniędę (Škoda Fabia Evo) i o 37,8 sek. Jakuba Matulkę i Daniela Dymurskiego (Ford Fiesta Rally2 Evo).
MAJ
Po raz szósty zagrali w Memoriale Salo Landaua
W VI Memoriale Szachowym Salo Landaua wzięło udział 114 szachistów, którzy zagrali tempem 10 minut + 5 sekund w trzech grupach turniejowych na dystansie 8 lub 9 rund. Turniej został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury przy wsparciu Urzędu Miasta w Świdnicy. Sędziował Artur Adamek. Pomagali mu Marcin Korzekwa, Marcin Kruk oraz Marek Śliwowski.
Fantastyczna walka na trasie Marconi Duathlonu Świdnica
Dokładnie 135 śmiałków ukończyło rywalizację w ramach szóstej edycji Marconi Duathlonu Świdnica. Uczestnicy walczyli na dwóch dystansach, biegnąc, jadąc na rowerze i znów biegnąc. Tym razem miejscem zmagań był bosmanat nad zalewem Witoszówka i tzw. „Modliszówka”. W kategorii SPRINT zdecydowanie na najwyższym stopniu podium stanął Jacek Lesiecki z Wrocławia, docierając do mety w czasie 56 minut i 16 sekund. Triumfator bardzo wyraźnie pokonał kolejnych zawodników na podium – Kamila Jacewicza z Legnicy (1:05,19) i Michała Krzyżka z Mosiny (1:05,20). W klasyfikacji pań najlepsza okazała się Katarzyna Hewczuk z Wrocławia z czasem 1:15,36. Za plecami zwyciężczyń finiszowały Sandra Kowalczyk ze Wschowy (1:21,59) oraz Karolina Dec-Elmanowska ze Świdnicy (1:25,39). W kategorii CLASSIC triumfował Igor Zalewski z Wrocławia, uzyskując rezultat 1:59,53. Kolejne miejsca na podium obsadzili Dariusz Mazurkiewicz ze Smolca (2:02,53), a także Krzysztof Dominikowski ze Świdnicy (2:03,01).
Ponad 300 kolarzy ścigało się w Dobromierzu
18 i 19 maja w Dobromierzu odbył się wyścig kolarski o Puchar Polski, w ramach eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie szosowym oraz Mistrzostwa Makroregionu Młodzików. Zawodnicy rywalizowali na wymagającej, pod względem dużej sumy przewyższeń, trasie. W wyścigu o Puchar Polski oraz Mistrzostwach Makroregionu Młodzików w sumie wzięło udział ponad 320 zawodników i zawodniczek. uczestnicy mieli do pokonania trasę, która wymagała nie tylko znakomitej formy, ale też umiejętności jazdy w górzystym terenie i radzenia sobie z silnym wiatrem.
Młodzi wojownicy opanowali świdnickie lodowisko
Ponad 400 zawodniczek i zawodników zaprezentowało w sobotę, 25 maja swoje umiejętności podczas turnieju Tiger Taekwon-do CUP. Organizatorem wydarzenia był Sportowy Klubu Taekwon-do Tiger, a areną zmagań lodowisko Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tiger Taekwon-do CUP to nie tylko rywalizacja sportowa, ale także doskonała okazja do promocji zdrowego stylu życia, dyscypliny oraz wartości takich jak szacunek i fair play. Dla wielu młodych zawodników była to pierwsza okazja do zaprezentowania swoich umiejętności przed większą publicznością, a dla bardziej doświadczonych – szansa na potwierdzenie swojej klasy i zdobycie nowych tytułów. Rywalizowano w konkurencji walk, jak również w konkurencjach sprawnościowych – kopnięciach wysokościowych i szybkościowych.
Utalentowani lekkoatleci w Świdnicy
Stadion Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji był areną zmagań Mistrzostw Dolnego Śląska z cyklu Lekkoatletyka dla Każdego. Impreza organizowana przez Dolnośląski Związek Lekkoatletyki odbyła się w niedzielę, 26 maja. W Świdnicy wystartowało blisko 400 zawodniczek i zawodników w kategoriach wiekowych U 14 i U 16. W programie zawodów znalazły się biegi na dystansach 100, 300, 600, 1000 metrów, 80, 100, 110 i 300 metrów przez płotki, chód sportowy, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą oraz rzuty oszczepem i piłeczką palantową. To już trzeci rok z rzędu, kiedy obiekty Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji gościły najlepszych młodych, dolnośląskich lekkoatletów. Organizatorem wydarzenia był Dolnośląski Związek Lekkoatletyki.
Przedszkolaki w akcji
To było absolutne święto dla około pół tysiąca przedszkolaków ze Świdnicy i najbliższych okolic. 29 maja na terenie lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji miał miejsce Świdnicki Test Przedszkolaka, będący prezentacją Projektu Tiger Kids realizowanego przez Sportowy Klub Taekwon-do „Tiger” w Świdnicy i Świebodzicach. Projekt Tiger Kids, realizowany przez Sportowy Klub Taekwon-do „Tiger”, to inicjatywa mająca na celu promocję aktywności fizycznej wśród najmłodszych. Program obejmuje zajęcia z elementami taekwon-do, które rozwijają nie tylko sprawność fizyczną, ale także uczą dyscypliny, pracy zespołowej oraz samodyscypliny. W Świdnicy i Świebodzicach projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a liczba uczestników stale rośnie.
CZERWIEC
Rywalizacja judoków z trzech krajów
Ponad 100 młodych judoczek i judoków z trzech państw: Czech, Niemiec i Polski wzięło udział w 22. Międzynarodowym Memoriale Judo im. Edwarda Brzegowego, który odbył się 1 czerwca w hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Edward Brzegowy był założycielem sekcji judo w Strzegomiu, która zasłynęła w Polsce i Europie. – Edward, jako trener, wychował wielu znakomitych zawodników i był ojcem ich sukcesów – wspominał trener sekcji judo AKS Strzegom Krzysztof Poterała. Podkreślił również, że memoriał jest poświęcony zasługom Edwarda Brzegowego, ale i jego pełnej poświęcenia pracy.
Premierowy turniej w Mokrzeszowie osób niepełnosprawnych
Blisko 60 uczestników reprezentujących barwy 7 zespołów przystąpiło do sportowych zmagań w ramach I Turnieju Piłki Nożnej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną organizowanego przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Zawody odbyły się 5 czerwca na terenie boiska sportowego w Mokrzeszowie. Na starcie turnieju sportowego znalazło się 7 drużyn: WTZ Mikoszów, ŚOS Świebodzice, WTZ Strzegom, WTZ Świdnica, ŚOS Świdnica, WTZ Dzierżoniów, a także gospodarze – WTZ Mokrzeszów. W każdej drużynie znalazło się 8 piłkarzy i 2 opiekunów, a walka na boisku toczyła się systemem 5 zawodników w polu + 1 bramkarz. Tego dnia zwycięzcą był każdy uczestników, który pojawił się na starcie turnieju, spędzając czas aktywnie i rywalizując w duchu zasad fair-play. W finale spotkały się zespoły WTZ Świdnica i WTZ Dzierżoniów. Świdniczanie wygrali to spotkanie 1:0. W meczu o trzecie miejsce WTZ Mokrzeszów uległ 0:2 drużynie ŚOS Świebodzice.
200 maluchów na starcie III Świdnickiego Biegu Przedszkolaków
Były pamiątkowe medale, okolicznościowe puchary, a przede wszystkim wspólna zabawa. W czwartek, 6 czerwca na stadionie miejskim im. Janusza Kusocińskiego odbył się III Świdnicki Bieg Przedszkolaków, którego celem była popularyzacja biegania, integracja środowisk przedszkolnych, jak również upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego. – Był to trzeci już Świdnicki Bieg Przedszkolaków, który organizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji „Sprintem do maratonu”. Jest to również niejako preludium do udziału w Świdnickich Czwartkach Lekkoatletycznych. Impreza organizowana jest wspólnie przez Przedszkole Miejskie nr 3 w Świdnicy, Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Świdnicy oraz Urząd Miejski w Świdnicy – mówił Leszek Noworól z Powiatowego Zrzeszenia LZS.
Zwycięzcy współzawodnictwa szkolnego
Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji corocznie jest organizatorem sportowego „Współzawodnictwa szkolnego” świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych na szczeblu miejskim i współorganizatorem niektórych finałów strefy wałbrzyskiej oraz finałów dolnośląskich w ramach cyklu Dolnośląskich Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej prowadzonych na dalszych szczeblach przez Szkolny Związek Sportowy Dolny Śląsk. W ciągu roku szkolnego, począwszy od września 2023 do czerwca 2024 w ramach współzawodnictwa rozegrano łącznie 51 konkurencji sportowych w tym: 25 imprezy dziewcząt i 26 imprez chłopców. We wszystkich zawodach wzięło udział 2653 zawodników i zawodniczek z czego: 1160 dziewcząt i 1493 chłopców. Zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców triumfowali przedstawiciele SP 6 Świdnica.
Niemal 350 biegaczy na starcie 11. edycji Strzegomskiej Dwunastki
Drugiego dnia tegorocznego Święta Granitu Strzegomskiego odbyła się jedenasta edycja biegu Strzegomska Dwunastka. W biegu głównym zawodnicy rywalizowali na dystansie 6 i 12 kilometrów. W ramach biegu rozegrane zostały VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Branży Kamieniarskiej na dystansie 12 km. Tradycyjnie nie zabrakło rywalizacji dla dzieci, w których każdy uczestnik miał zagwarantowany medal. W pakietach startowych, oprócz medalu z bezpłatną usługą grawerowania, znalazły się koszulki termoaktywne dla dorosłych oraz czapko-kominy z dzianiny termoaktywnej dla dzieci. Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe statuetki oraz nagrody – niespodzianki.
Memoriał tenisowy Bogdana Szymańskiego
Jak zwykle początek sezonu tenisowego w Świdnicy nierozłącznie wiąże się z organizowanym tu Memoriałem Bogdana Szymańskiego w tenisie ziemnym. Tym razem na 16 czerwca zaplanowano dwunastą już edycję turnieju pamięci tego popularyzatora „białego sportu” w naszym mieście. – Przy sprzyjającej pogodzie rywalizowano systemem brazylijskim do dwóch przegranych spotkań, choć czas i ilość kortów pozwoliła na rozegranie przez każdą drużynę co najmniej czterech meczów w turnieju. Każdy więc mógł nagrać się do woli. Bardzo wyrównany poziom w deblach do końca nie pozwalał wytypować zwycięzców, co skutkowało zaskakującymi finałami. W siódmej godzinie turnieju w finale spotkały się deble Dorian Baziak i Marcin Tworzydło, grający przeciwko parze Sylwia Toporkiewicz i Mirosław Toporkiewicz. Obie pary spotkały się już we wcześniejszej fazie rozgrywek w ćwierćfinale. Podobnie po ładnym spotkaniu zwycięsko z walki o pierwsze miejsce wyszli panowie Baziak-Tworzydło. Bardzo zacięty mecz o miejsce trzecie stoczyły pary Piotr Janaszek i Józef Baziak z deblem Małgorzata Misiek i Bartosz Różycki. Minimalnie lepsi okazali się panowie Janaszek-Baziak – relacjonował Waldemar Kurek ze Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Rywalizacja na piachu
To było prawdziwe święto siatkówki plażowej rozgrywane 30 czerwca na terenie piaszczystych boisk Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Za nami pierwsza edycja Charytatywnego Turnieju Siatkówki Plażowej pod patronatem Pierogów na Skrzydłach. Celem zawodów oprócz sportowej walki była pomoc podopiecznym Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy. Patronem medialnym wydarzenia był portal Swidnica24.pl. Zawodnicy walczyli w trzech kategoriach: open mężczyzn, open kobiet i rekreacyjnej. W programie znalazły się też atrakcje dla najmłodszych – dmuchańce, malowanie twarzy, zabawy dla dzieci, tatuaże brokatowe, Charytatywna Gala Fantów i kącik gastronomiczny. Zaplanowano pokazy strażackie i piana party. Podczas turnieju zbierane były datki dla bezdomnych zwierząt ze świdnickiego schroniska.
Jeździecki triathlon w Morawie
Ponad 280 koni, wybitni jeźdźcy, w tym aktualna mistrzyni olimpijska oraz emocjonująca walka o Puchar Narodów i medale mistrzostw Polski w konkurencji WKKW. Zawody LOTTO Strzegom Horse Trials w końcówce czerwca odbywały się w Morawie. Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego nazwany także jeździeckim triatlonem to jeden z najbardziej widowiskowych sportów konnych, podczas którego para koń-jeździec musi zaliczyć trzy próby: ujeżdżenie, cross i skoki przez przeszkody. Przez cztery dni turnieju zawodnicy z 25 krajów zmierzyli się w 10 konkursach różnym stopniu trudności – w tym w konkursie Pucharu Narodów, najwyższej rangą rywalizacji w WKKW w Polsce.
LIPIEC
Turniej tenisowy w Świdnicy
Na terenie kortów tenisowych przy ulicy Śląskiej w Świdnicy rozegrany został Turniej o Puchar Starosty Świdnickiego organizowany przez Break Point Świdnica Tenis&Bar w kategorii gier deblowych. Kategoria Debel Open: 1. Bartosz Różycki / Mariusz Zakrzewski, 2. Daniel Jasiński / Artur Tragarz, 3. Mikołaj Rochowiak / Robert Rymanowski. Kategoria Debel Mixt: 1. Joanna Baziak / Dorian Baziak, 2. Lidia Ek / Piotr Ek, 3. Agnieszka Ochocka / Grzegorz Ochocki. Kategoria Debel +100: 1. Waldemar Kurek / Mariusz Zakrzewski, 2. Michał Barabasz / Krzysztof Barabasz, 3. Piotr Baziak / Mariusz Paździora.
Wakacyjna siatkówka
W lipcu rozpoczęły się zmagania w ramach cyklu Wakacyjnych Turniejów Siatkówki odbywających się tradycyjnie w hali sportowej w Witoszowie Dolnym. Imprezy odbywały się raz w tygodniu, a na starcie każdej prezentowały się cztery drużyny.
Porywisty wiatr, przelotny deszcz i słońce na przemian towarzyszyły rozegranemu w niedzielę, 28 lipca II Turniejowi Siatkówki Plażowej w kategorii mikstów. Organizatorem zmagań był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Mimo to przy nieco niesprzyjającej pogodzie do rywalizacji przystąpiło 8 mieszanych par. Większość drużyn przyjechała z Wrocławia, były też pary z Radkowa, Ludwikowic, Jeleniej Góry, Brzegu Dolnego i Kuraszkowa. Turniej tradycyjnie rozgrywany był systemem brazylijskim do dwóch przegranych spotkań. Rywalizacja przebiegała na naprawdę wysokim poziomie. Niektóre z meczów kończyły się dopiero grą na przewagi lub w tie-breaku. Bardzo wyrównane okazały się zwłaszcza spotkania o miejsca na podium. W meczu o trzecią lokatę spotkały się pary: Agnieszka Grajewska i Łukasz Borkowski oraz Natalia Semeniaka i Klaudiusz Lubczyński. Po emocjonującym meczu brązowe medale przypadły mikstowi Grajewska-Borkowski. Wyrównane spotkanie o zwycięstwo w turnieju stoczyły zespoły: Natalia Ławniczak i Adrian Wyrwich oraz Katarzyna Brońska i Wojciech Zaremba. Tutaj o zwycięstwie zadecydował dopiero tie-break. Do kolejnego sezonu mistrzem Świdnicy w mikstach została para Ławniczak-Wyrwich.
SIERPIEŃ
Kolorowy peleton przejechał przez Świdnicę
12 sierpnia odbył się pierwszy etap 81. edycji wyścigu Tour de Pologne wchodzącego w skład prestiżowego cyklu UCI World Tour. Inauguracyjne zmagania przeprowadzono na liczącej 156 kilometrów trasie z Wrocławia do Karpacza. Peleton przejechał także przez powiat świdnicki i miasto Świdnica, gdzie zlokalizowano premie specjalną. W trakcie pierwszego etapu były ucieczki, ale w końcówce zostały wchłonięte przez goniący ich peleton. Na ostatnich metrach zaatakował niespełna 22-letni Belg Thibau Nys z grupy Lidl-Trek, zostając zwycięzcą pierwszego etapu 81. Tour de Pologne, a tym samym liderem całego wyścigu. Na kolejnych stopniach podium uplasowali się dziś Holender Wilco Kelderman i Brytyjczyk Lukas Nerurkar. Jako dziewiąty pod Orlinek podjechał były zwycięzca najważniejszego polskiego touru, medalista olimpijski i absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy – Rafał Majka. Był najlepszym z biało-czerwonych.
Rodzinne święto na terenach sportowych przy hali Zawiszów
Tego dnia nie można było narzekać na nudę, a każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Za nami trzynasta edycja turnieju koszykówki ulicznej 3×3 i pikniku rodzinnego odbywających się na terenie świdnickiego osiedla Zawiszów. Organizatorem wydarzenia był klub Domino Polonia Świdnica. W trakcie imprezy odbył się turniej główny, w którym wzięło udział 20 zespołów seniorskich. W trakcie zmagań większych koszykarzy odbywała się również rywalizacja w kategoriach dziecięcych. Organizatorzy przygotowali też szereg atrakcji dla cały rodzin. Były food trucki, różnego rodzaju pokazy, dmuchańce, bańki mydlane, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji dla przybyłych gości. – Było fantastycznie. Deszcz spadł więc musieliśmy się przenieść na salę. Ludzi mnóstwo, 7 food trucków, dmuchańce, mnóstwo atrakcji dla dzieci. Finał mega, Coco Jumbo przegrało z Da burning banana. Banana to przypominam byli wicemistrzowie Polski 3×3. Poziom sportowy był bardzo wysoki – wyliczał jeden z organizatorów, Andrzej Słobodzian.
Walka o medale europejskiego czempionatu
Finałowe próby skoków przez przeszkody podczas rozgrywanych w Strzegomiu Mistrzostwach Europy Młodych Jeźdźców i Juniorów w WKKW przyniosły sporo emocji, a o miejscach na podium decydowały sekundy. Wielka Brytania wywalczyła podwójny tytuł mistrza Europy w kategorii młodych jeźdźców, a Niemcy w kategorii juniorów. Polska zajęła piąte i szóste miejsce, a juniorka Karolina Miś na koniu Go Jack jest szósta indywidualnie.
Mistrzostwa Polski w Białym Lesie
Sport, emocje i piękne konie… Stajnia Wierzbna Biały Las była organizatorem Mistrzostw Polski w skokach przez przeszkody. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby impreza przyciągnęła do Białego Lasu w Wierzbnej wielu kibiców. Publiczność nie mogła narzekać na brak wrażeń, jednocześnie podziwiając piękno i wdzięk koni oraz harmonię, jaką ze zwierzętami tworzyli jeźdźcy. Przez kilka dni mogliśmy obserwować zmagania zawodników na Mistrzostwach, a puchar Burmistrza Miasta Żarów, ufundowany przez gminę Żarów, zwycięzcy w kategorii „Młodzi jeźdźcy” wręczył burmistrz Przemysław Sikora.
WRZESIEŃ
Walka na całego podczas 10. Turnieju Tenisowego Mikstów pamięci Wiesława Kułakowskiego
Wszystko dopisało w jubileuszowej edycji Turnieju Tenisowego Mikstów pamięci Wiesia Kułakowskiego, który odbył się w niedzielę, 1 września. Przy optymalnej temperaturze i słońcu oraz bez wiatru do rywalizacji o godz. 9.30 przystąpiły aż 22 pary. Podobna wysoka frekwencja (21 mikstów) zdarzyła się w pierwszą rocznicę śmierci Wiesia, znanego i lubianego propagatora tej dyscypliny sportu. Cieszy fakt, że obok stałych uczestników turnieju przybyli całkiem nowi tenisiści, którzy pojawili się w Świdnicy po raz pierwszy i miejmy nadzieję, że nie ostatni. Zwycięzcami turnieju mikstów, po rocznej przerwie ponownie zostali Joanna Baziak i Piotr Baziak, którzy w emocjonującym finale wygrali z parą Lena Andreasik i Mariusz Paździora. O miejsce trzecie w bardzo wyrównanym spotkaniu powalczyli Małgorzata Grzondziel i Piotr Kierepka z parą Bianka Kurowska i Łukasz Zięta. Te pary spotkały się już wcześniej w fazie eliminacyjnej. Tym razem udał się rewanż i na trzecim stopniu podium stanął mikst Grzondziel-Kierepka.
Siatkarskie święto w Świdnicy
Sześć zespołów na starcie, piętnaście stojących na wysokim poziomie spotkań i rywalizacja tocząca się w dwóch świdnickich halach sportowych mieszczących się przy ulicy Pionierów. Dobiegł końca ogólnopolski turniej siatkówki w kategorii juniorek młodszych organizowany przez Młodzieżowy Klub Siatkówki Polonia Świdnica. Na starcie oczywiście nie zabrakło biało-zielonego zespołu prowadzonego przez trenera Michała Tomiałowicza. Nasza młoda drużyna w sobotę, 14 września rozpoczęła zmagania od dwóch nieznacznych porażek po 1:2 z Aresem Nowa Sól i Akademią Siatkówki Zduńska Wola. Ostatni sobotni bój zakończył się już naszą wygraną w stosunku 2:0 z Jedynką Kluczbork. Dzień później nasze zawodniczki uległy 1:2 drużynie MOS-u Wrocław i wygrały 2:1 z Eco Uni Opole. Finalnie nasze siatkarki turniej zakończyły na czwartej pozycji.
Okrągły jubileusz świdnickiej piłki ręcznej
Świdnicki Klub Piłki Ręcznej był w sobotę, 21 września organizatorem uroczystych obchodów 50-lecia piłki ręcznej w naszym mieście. W trakcie całego dnia odbył się sportowy piknik, uroczysta gala i mecz pokazowy z udziałem byłych zawodników świdnickiego klubu. Wszystko zwieńczyło wspólne spotkanie.
Znakomita walka na trasie Żarowskich Biegów Strefowych
Tradycyjnie na uczestników czekały biegi na dystansach pięciu i dziesięciu kilometrów, jak również biegi towarzyszący dla najmłodszych lekkoatletów. W kategorii kobiet na dystansie 5 kilometrów najlepsza okazała się Sonia Rozumkiewicz ze Świdnicy z czasem 18 minut i 51 sekund. Na kolejnych stopniach podium uplasowały się Małgorzata Moczulska z Żarowa (19:33) i Karolina Potoniec ze Strzegomia (21:31). Wśród mężczyzn triumfował z kolei Tomasz Kozłowicz z Wielkiej Lipy, dobiegając do mety z czasem 16 minut i 24 sekund. Ponad półtorej minuty stracili do niego Michał Szklarz z Wierzbnej (17:58) i Radosław Czajka z Mrowin (18:01), obaj reprezentujący Świdnicką Grupę Biegową. W klasyfikacji kobiet na dwukrotnie dłuższym dystansie – 10 kilometrów najszybsza również była Sonia Rozumkiewicz, wyprzedzając znów drugą Małgorzatę Moczulską. Dwie najlepsze zawodniczki uzyskały kolejno rezultaty 39 minut i 28 sekund oraz 40 minut i 55 sekund. Trzecia wśród kobiet była Monika Mróz z Wrocławia (41:17). W klasyfikacji mężczyzn zdecydowanie najlepszy był Tomasz Kozłowicz, również zaliczając dublet na 5 i 10 kilometrów. Na dłuższym dystansie jego przewaga była jeszcze większa. Dobiegł do mety w czasie 33 minut i 14 sekund. Podium obsadzili ponadto Jerzy Jagielski z Jawora (37:24) i Robert Sławiński z Wałbrzycha (37:55).
XI Biegi Pojednania w Krzyżowej
Aż 665 zawodników i zawodniczek ukończyło sportową rywalizację w ramach jedenastej edycji Przełajowych Międzypokoleniowych Biegów Pojednania „Aktywna Wieś” w Krzyżowej. Nie brakowało fantastycznych zmagań na trasie i zaciętej walki o miejsca na podium. Rywalizacja odbywała się w sumie 18 konkurencjach biegowych – po 9 w kategorii chłopców i dziewcząt. Uczestnicy biegali na dystansach od 100 metrów (roczniki 2018 i młodsi) do 2000 metrów (1995 i starsi). Na liście zgłoszeniowej znajdowało się 710 śmiałków, finalnie do mety dotarło i sklasyfikowano 665 lekkoatletów.
Walka z ciężarami i własnymi słabościami
Galeria Świdnicka była miejscem zmagań kolejnej edycji zawodów siłowych. W sobotę, 28 września odbyła się bowiem szósta edycja zawodów siłowych – „Puchar Świdnickiego Dzika w wyciskaniu sztangi leżąc” oraz piąty „Międzynarodowy Turniej Młodych Talentów w podnoszeniu ciężarów”. O Puchar Świdnickiego Dzika walczyli siłacze z całej Polski. Rywalizacja toczyła się wśród pań i panów w kilku kategoriach wagowych, a także trzech kategoriach OPEN. Dodatkowo odbyły się zawody dedykowane tylko mieszkańcom Świdnicy na Najsilniejszego Świdniczanina i Najsilniejszą Świdniczankę. Najpierw jednak rozpoczął się rano Turniej Młodych Talentów w podnoszeniu ciężarów, w którym zmierzyli się młodzi zawodnicy z kilku krajów.
PAŹDZIERNIK
Pogoda „storpedowała” nieco kolejną edycję Biegu na Wieżę Ratuszową
Jedenasta edycja cieszącego się zawsze sporym zainteresowaniem Świdnickiego Biegu na Wieżę Ratuszową zgromadziła na starcie mniej uczestników niż miało to miejsce w poprzednich latach. Wpływ na to miały kiepskie warunki atmosferyczne i padający deszcz. Na uczestników czekała tradycyjnie pętla wokół Rynku, a następnie 222 schody na sam szczyt Wieży Ratuszowej. Na mecie znalazło się finalnie 17 pań i 42 panów. Dla porównania w roku ubiegłym sklasyfikowanych zostało 28 kobiet i 64 mężczyzn. Warty odnotowania jest fakt, iż aktualni zwycięzcy nie ulegli zmianie. Tyczy się to zarówno kategorii pań, jak i panów – Katarzyna Budziewska i Bartłomiej Wojsław obronili bowiem tytuły mistrzowskie. Budziewska dotarła do mety z czasem gorszym niż przed rokiem. Wtedy to licznik zatrzymał się na wyniku 2:18,062. Tym razem do triumfu wystarczył rezultat 2:29,142. Za nią na mecie uplasowały się Ines Możejko (2:31,422) i Angelika Czarnecka (2:40,933). Wśród panów Bartłomiej Wojsław pobiegł niemalże tak szybko, jak przed rokiem kiedy to uzyskał wynik 2:02,165. Tym razem było około 1,5 sekundy wolniej (2:03,765), ale i tak wygrana nie była zagrożona. Na kolejnych stopniach podium zameldowali sie Kacper Kurzydło (2:08,032) i Łukasz Brańka (2:09,988).
Ponad 300 zawodników pobiegło w strzegomskim półmaratonie
Sprzyjająca aura, duch zdrowej rywalizacji oraz malownicza trasa przyciągnęły rekordową liczbę uczestników siódmej edycji Aryzta Półmaraton Strzegom. W biegu głównym i towarzyszącym mu Biegu Piekarza wzięło udział 320 osób. – Jest to rekord frekwencji – wskazywał szef biura zawodów, Edward Fedyczkowski. Dodaje też w biegach dla najmłodszych wystartowało 180 dzieci. W rywalizacji wzięli udział zawodnicy z całego kraju, ale także z zagranicy – Czech, Białorusi i Ukrainy. W tegorocznej edycji pojawiła się nowa kategoria dla biegaczy z wózkami. Zwycięzcą półmaratonu w kategorii mężczyzn został Dmytro Didovodiuk z Iwano-Frankiwska, który pokonał jego dystans 21 kilometrów w czasie 1:06:38, ustalając w ten sposób nowy rekord trasy. Tuż za nim do mety dobiegli Mateusz Mrówka z Rybnika oraz Bogdan Semenovych z Leszna. Wśród pań na trasie półmaratonu zwyciężyła Swietłana Sanko z Grudziądza, która do mety dobiegła w czasie 1:22:06. Kilka sekund później rywalizację zakończyła Beata Michałków z Jeleniej Góry. Trzecia na mecie była Emilia Romanowicz z Karpacza.
Łucznicy z całej Polski rywalizowali w Łażanach
Łucznictwo to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dowodem na to jest grupa 55 zawodników z całej Polski, która 13 października wzięła udział w turnieju łuczniczym. Ten odbył się w ramach piątej – finałowej rundy X Edycji Dolnośląskiej Ligi Łucznictwa Tradycyjnego w Łażanach. Gospodarzem wydarzenia była Fundacja Dolnośląska Liga Łucznictwa Tradycyjnego. Na jej czele stoi Wioletta Bezusa, której przygoda z łucznictwem rozpoczęła się dość zabawnie, a doprowadziła ją m.in. do dwukrotnego udziału w mistrzostwach świata oraz do uzyskania uprawnień sędziego sportowego w łucznictwie.
Walki sumo na Zawiszowie
Hala widowiskowo-sportowa im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie stała się 20 października areną zmagań zawodniczek i zawodników rywalizujących w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Sumo Dzieci i Młodzików. To była wyjątkowa okazja, aby zobaczyć walki młodych sumitów i przenieść się do świata tradycyjnej japońskiej sztuki walki. Zawody rozegrane są w trzech grupach wiekowych: dzieci młodszych (roczniki 2015-2018), dzieci starszych (roczniki 2013-2014) oraz młodzików i młodziczek (2010-2012).
Puchar Polski w Świebodzicach
150 uczestników i uczestniczek stanęło do walki na macie o Puchar Polski Młodzików i Kadetów Sumo. Zawody zostały rozegrane w Hali Sportowo-Widowiskowej OSiR Świebodzice w sobotę, 26 października. – Swoją postawą i umiejętnościami pokażcie się jak z najlepszej strony. W przyszłym roku mistrzostwa Europy – odbędą się one w Estonii, a wśród kadetów Mistrzostwa Świata w Tajlandii. Wszystko zależy od Was – mówił podczas otwarcia imprezy sportowej prezes Polskiego Związku Sumo – Kewin Rozum. – Rywalizowało ze sobą 150 osób z 13 województw. Każdy dał z siebie co mógł, bardzo się cieszymy, że na starcie staje tylu zawodników a sumo dociera do coraz większego grona – podsumował Bartłomiej Zamęcki, jeden z organizatorów starć.
LISTOPAD
Kolejna edycja biegowego święta
Za nami kolejne biegowe święto w Świdnicy i najbliższej okolicy związane już z dziewiątą edycja RST Półmaratonu Świdnickiego. Po wielu latach lekkoatleci wrócili ze startem do świdnickiego Rynku, meta tradycyjnie zlokalizowana była na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Na mecie w klasyfikacji open w biegu głównym najlepsi byli dwaj Kenijczycy. Wszystko, jeśli chodzi o danie główne rozpoczęło się punktualnie o 12.00 w świdnickim Rynku, a następnie uczestnicy przebiegli następującą trasą: Kotlarska – Zamkowa- Żeromskiego – Dworcowa – Pionierów Ziemi Świdnickiej – Śląska – Przyjaźni (nawrót dla Dzikiej Piątki) – Kraszowicka – Makowice – Opoczka – Bojanice – Bystrzyca Górna – Burkatów – Bystrzyca Dolna – Śląska – Sportowa – Stadion OSiR. Od samego początku ton zmaganiom na dystansie połowy królewskiego dystansu, a zatem 21 kilometrów i 95 metrów nadawało dwóch Kenijczyków. Mowa o dwójce zawodników z węgierskiego Debreczyna – Laban Cheruiyot i Cosmas Kigen. Obaj panowie wymieniali się na prowadzeniu podczas kolejnych pomiarów czasu na 1,7 km, 5 km, 10 km i 17,3 km. Finalnie wygrał Cosmas Kigen, dobiegając do mety w czasie 1 godziny, 9 minut i 14 sekund. Kilkadziesiąt metrów stracił do niego Cheruiyot, finiszując 10 sekund później. Trzeci na podium w klasyfikacji mężczyzn był pierwszy z Polaków – Przemysław Dąbrowski z Rzekunia z województwa mazowieckiego (1:11,27). Wśród pań najlepsze okazały się Izabela Paszkiewicz z Terespola (1:21,40), Paulina Szarzyńska ze Świebodzic (1:21,56) oraz Magdalena Bednarczyk ze Strzegomia (1:23,05). Dystans półmaratonu ukończyło w sumie 1201 osób. W kategorii Dzikiej Piątki, a zatem biegu na dystansie 5 kilometrów wśród panów najlepszy okazał się Paweł Hornik z Trzebnicy, który uzyskał rezultat 16 minut i 38 sekund. Kolejny zawodnicy a podium to Andrzej Sadowski z Pustkowa Żurawskiego (16:49) i Łukasz Garliński z Wielowsi (16:57). W klasyfikacji pań na dystansie 5 kilometrów najszybsza okazała się Justyna Wołowicz ze Świdnicy. Zwyciężczyni dobiegła do mety w czasie 18 minut i 54 sekund. Róznice na podium między zawodniczkami były spore. Druga Justyna Napierko z Kamiennej Góry przebiegła ten dystans w czasie 20 minut i 46 sekund, a trzecia była Bożena Skrzypek z Witoszowa Górnego (22:26). Dziką Piątkę ukończyło w sumie 283 sportowców.
Trzynasta edycja Świdnica Cup
To były trzy dni młodzieżowego grania w ramach trzynastej edycji turnieju piłki ręcznej Świdnica Cup. W naszym mieście gościliśmy zespoły Siódemki Miedzi Huras Legnica, UKS-u Trójka Nowa Sól, Acany Moto-Jelcza Oława, SMS-u Zagłębie Lubin i Házeny Náchod. W turnieju juniorów młodszych wystąpiły cztery zespoły. Najlepszy okazał się ŚKPR 2008 Świdnica przed Zagłębiem, Trójką i ŚKPR 2009. Tytuł MVP turnieju powędrował do Jakuba Mitka (ŚKPR 2008), najlepszym bramkarzem był Nikita Pukish, a strzelcem Igor Jęzak (obaj Zagłębie). Wyróżnienia dla najlepszych graczy zespołów trafiły do Jakuba Mitka (ŚKPR 2008), Jakuba Świtały (Zagłębie), Patryka Bednarskiego (Trójka) i Fabiana Stadnika (ŚKPR 2009). W turnieju chłopców wystąpiło pięć drużyn. Najlepsi okazali się gracze z Nachodu. Druga lokata przypadła ŚKPR-owi 2012, trzecia Trójce, czwarta Siódemce Miedzie, a piąta Oławie. Tytuł MVP turnieju powędrował do Kacpra Konasa (ŚKPR 2012), najlepszym bramkarzem był Maciej Zieliński (Siódemka), a strzelcem Filip Doleżal (Nachod). Wyróżnienia dla najlepszych graczy zespołów trafiły do Vojtecha Sruteka (Nachod), Juliana Krynickiego (ŚKPR 2012), Bartka Giernackiego (Trójka), Macieja Szurleja (Siódemka) i Szymona Sławka (Moto Jelcz).
Aktywne świętowanie w biało-czerwonych barwach
Około 1500 osób wzięło udział w szesnastym Świdnickim Biegu Niepodległości. Wszyscy chętni do udziału w biegowej imprezie, chcący uczcić narodowe święto w aktywny sposób, spotkali się w samo południe na świdnickim Rynku. Celem biegu było upamiętnienie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także promowanie zdrowego trybu życia. Uczestnicy wystartowali ze świdnickiego Rynku punktualnie o godzinie 12.00 i wyruszyli na trasę wytyczoną ulicami śródmieścia, biegnąc ulicami Grodzką, Zamkową, przez Rynek, a następnie ulicami Długą, Daleką i Pułaskiego ponownie kierując się na główny plac miasta. Długość okrążenia wynosiła 1250 metrów. Aby odebrać medal zapisani wcześniej biegacze musieli pokonać trasą przynajmniej jeden raz, ale bardziej ambitnym i wysportowanym organizatorzy proponowali wykonanie dwóch, trzech lub maksymalnie czterech okrążeń.
Frekwencyjny rekord i zacięta walka o Szablę Piłsudskiego
Już po raz czternasty szachiści poprzez sportową rywalizację uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Świdnicki Turniej Szachowy o Szablę Piłsudskiego trzeci raz z rzędu zgromadził na starcie ponad dwustu szachistów. Kolejny już raz odnotowano rekord frekwencji. W tym roku udział wzięło 232 graczy. Tradycyjnie grano tempem 10 minut plus 5 sekund na ruch w trzech grupach turniejowych. Zwycięzcy obok nagród rzeczowych lub pieniężnych otrzymali porcelanowe szable Piłsudskiego przygotowane przez Elżbietę Tarnowską z pracowni ceramicznej MDK. Nagrody wręczał wicedyrektor MDK Świdnica Zbigniew Brożbar, który prezentował się w mundurze marszałka Piłsudskiego.
I Ogólnopolski Turniej Siatkówki o Puchar Prezesa DZ LZS
W końcówce listopada poznaliśmy najważniejsze rozstrzygnięcia jeśli chodzi o pierwszą edycję Ogólnopolskiego Turnieju Siatkówki o Puchar Prezesa DZ LZS. Areną zmagań turnieju były hale sportowe w Żarowie i Witoszowie Dolnym, a rywalizacja na parkiecie toczyła się w dwóch kategoriach. Na starcie turnieju panów znalazło się 14 drużyn, początkowo walka toczyła się w trzech grupach, z których wyłoniono ćwierćfinalistów, a następnie półfinalistów, finalistów i wielkiego zwycięzcę I Ogólnopolskiego Turnieju Siatkówki o Puchar Prezesa DZ LZS. Wygrała drużyna Laseczki Dżeja. W zmaganiach pań wzięło udział siedem zespołów, a gra toczyła się systemem każdy z każdym – wygrała ekipa Atolu Łódź.
Zmagania strzeleckie w Świdnicy
Strzelnica Klubu Sportów Obronnych mieszcząca się przy ulicy Łącznej w Świdnicy była miejscem zmagań uczestników rywalizujących w drugiej turze zawodów PiRO – Pistolet i Rewolwer Obronny. Klasyfikacja generalna: 1. Grzesiek – reprezentant Klubu Sportów Obronnych Świdnica, 2. Marek – reprezentant PIRO Brzeg, 3. Mieszko – reprezentant KS Amator Wrocław.
GRUDZIEŃ
Biegacze opanowali Park Centralny
Niemal 150 zawodników stanęło na starcie czwartej i ostatniej w tym roku odsłony cyklu Świdnickich Biegów Parkowych – Grand Prix 2024. Przypomnijmy, Świdnickie Biegi Parkowe – Grand Prix 2024 zorganizowane zostały przez stowarzyszenie Świdnicka Grupa Biegowa i Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Bieg wiosenny odbył się 21 kwietnia w parku Sikorskiego, edycja letnia 2 czerwca w parku Strzelnica, a jesienna część miała miejsce 8 września w Parku Młodzieżowym. Zmagania w Parku Centralnym były jednocześnie zwieńczeniem całego cyklu. Na starcie „zimowego” biegu, którego trasę o długości 5 kilometrów wytyczono parkowymi alejkami, stanęło w sumie 149 zawodników – 111 mężczyzn i 38 kobiet. W klasyfikacji pań na najwyższym stopniu podium zameldowała się świdniczanka Sonia Rozumkiewicz, która dobiegła do mety w czasie 19 minut i 9 sekund. Kolejne miejsca na podium zajęły Jolanta Rydzewska (19:50) oraz Anzhela Syniehrybova (20:11). W kategorii mężczyzn najszybszy był Alan Dobrowolski z Boguszowa-Gorców, który uzyskał czas 16 minut i 48 sekund. Tuż za nim na linii mety zameldowali się Paweł Pac z Brzegu (16:58) oraz Jakub Pawiłojć ze Świebodzic (17:00).
Przedszkolaki rywalizowały w III Świdnickim Festiwalu Piłki Nożnej
10 przedszkoli wystawiło swoje drużyny w trzeciej edycji Festiwalu Piłki Halowej. Najmłodszych do rywalizacji zaprosiły Ludowe Zespoły Sportowe i Przedszkole Miejskie nr 3 w Świdnicy. Najmłodsi sportowcy z wielkim zaangażowaniem i pasją walczyli na dwóch boiskach w sali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Galla Anonima. – Nasz festiwal nie jest organizowany dla wyników, których zresztą nie zapisujemy, tylko dla przyjemności. Ideą jest zachęta do uprawiania sportu, dlatego też każde grające dziecko otrzymuje dzisiaj pamiątkowy medal i koszulkę, dodatkowo puchar dla każdego przedszkola za udział w naszym festiwalu oraz drobne upominki – mówił prezes DZ LZS Leszek Noworól.
Podsumowali rok podczas Sportowej Kolędy w Świdnicy
Za nami tradycyjne spotkanie sportowców, trenerów, działaczy i kibiców organizowane przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Doszło do niego jak zwykle w okresie przedświątecznym, a konkretnie w piątkowe popołudnie, 13 grudnia na terenie przy ulicy Śląskiej. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 17.00 i potrwało około dwóch godzin. „Sportowa Kolęda” to naturalna okazja do przedświątecznego spotkania ludzi sportu, złożenia sobie życzeń, podsumowania mijającego roku oraz snucia planów na przyszłość. Nie zabrakło tradycyjnie świątecznych melodii. W ramach poczęstunku można było między innymi upiec kiełbaskę przy ognisku oraz wypić barszczyk. Wstęp był wolny. Frekwencja dopisała, na miejscu stawiło się kilkadziesiąt osób związanych ze świdnickim sportem.
Wielkie granie i pomaganie
Przez dwa dni hala widowiskowo-sportowa im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno była areną zmagań zarówno weteranów, jak młodzieży piłkarskiej, a wszystkim przyświecał szczytny cel – pomoc Kubie Solarzowi, utalentowanemu zawodnikowi, który uległa wypadkowi samochodowemu i wymaga kosztownej rehabilitacji. Już wiadomo, że środków na to nie zabraknie. 16 grudnia podliczono cały dochód z charytatywnego turnieju. Komisyjne liczenie zebranych podczas turnieju datków trwało ponad 2 godziny. Udało się zebrać 162 930 zł! To najlepszy w historii świątecznych turniejów wynik. Fundacja Wspierania Sportu „Łączy nas Football” już po raz czternasty zorganizowała charytatywny turniej piłkarski. W sobotę na parkiecie świdnickiej hali podczas turniejowych spotkań zmierzyli się nie tylko znani piłkarze, ale również trenerzy oraz samorządowcy. Poza emocjami czysto sportowymi na kibiców czekały też dodatkowe atrakcje, w tym licytacje wartościowych gadżetów, loteria z atrakcyjnymi nagrodami, a także poczęstunek. W niedzielę zagrali najmłodsi piłkarze.
Walczyli „na maksa”
Jak zwykle sporo emocji dostarczyła kolejna już piąta edycja zawodów „30 minut na maksa. Popłyńmy razem na rekord Świdnicy”. Na starcie zameldowało się 40 uczestników, warto dodać, że Tomasz Jarosz spędził w basenie półtorej godziny, zaliczając trzy starty. Idea zawodów jest bardzo prosta. Każdy z uczestników miał za zadanie przepłynąć jak największą liczbę długości basenów w czasie 30 minut. Dla najlepszych pań i panów przewidziano puchary i nagrody, dla wszystkich – pamiątkowy medal i certyfikat wzięcia udziału w zawodach. Dodatkowo zsumowano łączny dystans pokonany przez wszystkich uczestników. Rekordu z 2020 roku nie udało się poprawić, przypomnijmy, że wtedy osiągnięto wynik 69.200 metrów. Wśród pań najlepsza była Dominika Sasin, która uzyskała 2225 metrów (89 długości basenu), wyprzedzając Aleksandrę Wojnowską (1725 – 69 długości) oraz Maję Kułakowską i Sandrę Wajdę-Kuklę (obie przepłynęły 1575 metrów – 63 długości). W kategorii panów całe podium należało do młodych, niepełnoletnich zawodników. Wygrał Kacper Dzień vel Rakoczy z wynikiem 1950 metrów (78 długości), pokonując na podium Krystiana Jasiczka (1825 – 73) oraz Antoniego Wasika (1750 – 70). Pierwsza dwójka to zawodnicy z rocznika 2010, uczniowie klasy ósmej pływackiej Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, Antek obok Mikołaja Kułakowskiego był najmłodszym uczestnikiem zawodów (rocznik 2015)!
Święto młodych piłkarzy
Okres między świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem od ponad dwudziestu lat należy do młodych piłkarzy. Zakończył się właśnie XXI Międzynarodowy Turniej Piłkarski Silesian Winter Cup. Od 27 do 30 grudnia w czterech turniejach w hali Zawiszów im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno zagrało 48 zespołów z Polski i Czech. Nie brakowało uznanych marek i liczących się piłkarskich szkółek. W kolejnych dniach najlepsi okazali się piłkarze Huraganu Wrocław (rocznik 2016), Zagłębia Lubin (2015), Silesii Żarów (2014) oraz Bierutowskich Byków (2013).
/MDvR/