Strona główna 0_Slider Pół wieku temu powstał dla Świdnicy i jej mieszkańców. Świętowano jubileusz 50....

Pół wieku temu powstał dla Świdnicy i jej mieszkańców. Świętowano jubileusz 50. wydania „Rocznika Świdnickiego” [FOTO]

0

Jest wydawany od 1973 roku i nieprzerwanie stanowi jedną z najcenniejszych dla współczesnej historii Świdnicy publikacji. Na swoich kartach przedstawia dawne dzieje i aktualne problemy miasta oraz prezentuje sylwetki mieszkańców. Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej świętowało jubileusz 50. wydania „Rocznika Świdnickiego”. W Muzeum Dawnego Kupiectwa spotkali się jej twórcy, redaktorzy, autorzy, współpracownicy oraz osoby wspierające wydawnictwo. Był czas przypomnienia genezy wydawnictwa, wspomnień i podziękowań.

Jubileusz 50. wydania „Rocznika Świdnickiego” był okazją do przypomnienia osób, bez których nie byłoby możliwe pojawienie się i tworzenie tej cennej publikacji prezentującej historię Świdnicy i jej mieszkańców. – Jubileusz to radość i święto, na które zapracowało 228 autorów tekstów i wielu członków zespołów redakcyjnych oraz jej uważnych czytelników. […] Jest to jedno z niewielu wydawnictw o tak długim życiorysie na regionalnym rynku w Polsce – mówiła Małgorzata Gryń-Chlebicka, prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej.

„Rocznik Świdnicki” wydawany jest przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej od 1973 roku. Od tego czasu niemal rok rocznie na swoich kartach przybliża lokalne i regionalne wydarzenia historyczne, kulturalne i społeczne. Odkrywa też tajemnice i ciekawostki świdnickich zabytków. Ponadto prezentuje sylwetki znaczących dla miasta osób. Stanowi również opowieść o codziennym życiu, zakładach pracy, szkołach, stowarzyszeniach czy miejscach kultowych dla Świdnicy.

Genezę tej cennej dla miasta i regionu publikacji przypomniał Stanisław Kotełko, współtwórca Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej i jego wieloletni prezes, współzałożyciel „Rocznika Świdnickiego”, redaktor i autor wielu artykułów ukazujących historyczną, kulturalną, turystyczną panoramę miasta i jej okolic. Honorowy obywatel Świdnicy i nestor świdnickiej elity kulturalnej w tym roku ukończył 95 lat i niestety nie mógł być obecny na uroczystości. Nagraną wcześniej wypowiedź zaprezentowano na multimedialnym pokazie. – Rzuciłbym takie hasło: „Kochajcie Świdnicę”, bo głównie z miłości do tego miasta to wszystko robiliśmy i to było naszym mottem przewodnim – podsumował Stanisław Kotełko.

Obchody jubileuszu 50. wydania „Rocznika Świdnickiego” zakończyło spotkanie autorskie z dziennikarzem, reporterem, autorem książek oraz sztuk teatralnych – Zbigniewem Rokitą. Pisarz specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska, laureat Nagrody Literackiej Nike w 2020 roku za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” szeroko opowiadał o Śląsku i jego podziałach, tożsamości jego mieszkańców, „ziemiach odzyskanych” czy problematyce renowacji poniemieckich zabytków.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułJak wybrać najlepszą ofertę wypożyczalni samochodów podczas pobytu w stolicy?
Następny artykułFabryka św. Mikołaja w Galerii Świdnickiej