Strona główna 0_Slider Urzędnicy i prezes MPK po studiach MBA w radach nadzorczych

Urzędnicy i prezes MPK po studiach MBA w radach nadzorczych

0

Co najmniej troje urzędników świdnickiego magistratu oraz prezes świdnickiego MPK uzyskali dyplom MBA i zarabiają dodatkowe pieniądze w spółkach samorządowych. Wrocław dofinansowywał studia urzędników w Collegium Humanum, Świdnica dopłacała do specjalnie stworzonych dla samorządów studiów, organizowanych przez troje partnerów: Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Krakowskiej Szkoły Biznesu i Instytutu Heweliusza. Dokument otworzył drogę do rad nadzorczych.

Tego nie przeczytasz w „mediach” samorządowych


fot. FB/Beata Moskal-Słaniewska

Opinią publiczną wstrząsnęła informacja o zatrzymaniu w ubiegłym tygodniu prezydenta Wrocławia. Jacek Sutryk usłyszał  cztery zarzuty: „jeden dotyczący przestępstwa o charakterze korupcyjnym i trzy dotyczące popełnienia przestępstwa oszustwa.” – podała Prokuratura Krajowa. Wszystkie są związane z dyplomem studiów MBA, uzyskanym w Collegium Humanum. Prezydent Wrocławia zaprzecza wszystkim zarzutom. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obejmuje polityków różnych opcji, w tym byłego europosła z PiS Karola Karskiego. Rektor Collegium Humanum usłyszał już ponad 100 zarzutów, związanych z handlowaniem dyplomami. Nie wszędzie handlują, ale dyplom jest pożądany przez pracowników samorządowych, którym łatwiej dzięki temu dorobić do pensji.

Dlaczego MBA tak cenne i popularne?

„W 2017 roku Prawo i Sprawiedliwość zliberalizowało prawo związane z pracą w zarządach lub radach nadzorczych spółek skarbu państwa. Od tamtej pory wystarczy, że kandydat na dobrze opłacane stanowisko „posiada stopień naukowy, tytuł zawodowy, certyfikat, odpowiedni egzamin lub ukończone studia Master of Business Administration (MBA)”. Wcześniej konieczny był państwowy egzamin. Egzamin był niezwykle trudny, nie zdawało go trzy czwarte kandydatów.” – wyjaśnia Gazeta Wyborcza.

Okazało się, że dyplom stał się pożądany przez samorządowców, urzędników i pracowników miejskich jednostek, a na zapotrzebowanie szybko zaczęły odpowiadać uczelnie. Collegium Humanum powstało w 2018 roku, a wkrótce później dedykowane samorządowcom studia uruchomiła Krakowska Szkoła Biznesu z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i wrocławskim Instytutem Heweliusza (z którym Świdnica od 3 lat zawiera umowy na szkolenia).

Partnerzy projektu nie owijają w bawełnę: „Dyplom studiów MBA in Community Management otworzy przed Tobą możliwość kariery w radach nadzorczych spółek skarbu państwa. Dzięki ukończeniu tych studiów będziesz zwolniony z egzaminu dla kandydatów na członków organów nadzorczych (zgodnie z ustawą z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym).

Świdniccy urzędnicy po MBA

Jednymi z pierwszych studentów byli wybrani świdniccy urzędnicy, którzy na zdobycie cennego dyplomu otrzymali wsparcie z budżetu miasta.

Po 6 tysięcy złotych dostali dyrektor Wydziału Zamówień Publicznych i Przetargów Joanna Salus-Komorowska (dziś Joanna Salus, dyrektor wydziału przetargów i inwestycji), sekretarz miasta Maciej Rataj oraz skarbnik miasta Kacper Siwek (zakończył pracę w Świdnicy w tym roku).

Dofinansowanie obejmowało tylko opłatę za studia. Pracownicy sami pokrywali koszty dojazdów, zakwaterowania oraz wyżywieniatwierdziła w listopadzie 2020 roku Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM w Świdnicy i dodaje –  Studia Master of Business Administration in Community Management to nowy profil studiów przeznaczony dla kadry zarządzającej instytucji samorządowych, do którego otrzymaliśmy zaproszenie od partnerów organizujących, tj. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Krakowskiej Szkoły Biznesu i Instytutu Heweliusza. To specjalnie zaprojektowane studia, podczas których samorządowcy, zarówno urzędnicy, jak i radni, mogą podnosić swoje kwalifikacje, zdobywać wiedzę z obszarów do tej pory nie znanych i być przygotowanym m.in. na skuteczne zarządzanie w takich obszarach, jak: finanse, zamówienia publiczne, gospodarka przestrzenna, czy kultura. Akces do udziału w tych studiach zgłosiło kilkudziesięciu samorządowców, m.in. z województwa dolnośląskiego, czy małopolskiego. W każdym przypadku studia te zostały dofinansowane przez instytucję kierującą, natomiast stopień dofinansowania był różny w zależności od możliwości finansowej instytucji.  W przypadku Świdnicy dofinansowanie to wyniosło 32%. Zgłoszenia na studia podyplomowe Master of Business Administration in Community Management mogła dokonać każda zainteresowana osoba, która następnie po złożeniu swojej aplikacji na uczelni, musiała przejść rozmowę rekrutacyjną. Uczelnia podejmowała decyzję o przyjęciu na studia. W/w pracownicy przeszli pozytywnie rekrutację na studia podyplomowe. W 2019r. roku rozpoczęli studia i dokonywali płatności za studia z własnych środków, dopiero w roku 2020r. zwrócili się z prośbą o dofinansowanie kształcenia z budżetu UM.

Te same studia MBA ukończył Tomasz Kurzawa, prezes świdnickiego MPK. Studia zostały sfinansowane w całości ze środków spółki w kwocie 19 tysięcy złotych, prezes płacił z własnej kieszeni za noclegi i wyżywienie.

Prezes Kurzawa (jak poinformował w mediach społecznościowych, posiada ukończony egzamin państwowy uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych), dyrektor Salus i skarbnik Rataj trafili do rad nadzorczych spółek samorządowych lub z udziałem samorządu. Tomasz Kurzawa jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy, tutaj trafiła też Joanna Salus. Wcześniej, do maja 20204 roku, zasiadała w Radzie Nadzorczej Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Wałbrzychu. Maciej Rataj od 21 października 2020 roku jest członkiem Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Utylizacji Odpadów w Zawiszowie, w której Świdnica ma udziały, i otrzymuje z tego tytułu 15 tysięcy złotych rocznie. Kacper Siwek do rady nadzorczej nie trafił, ale został wykładowcą Instytutu Heweliusza. W oświadczeniu majątkowym za 2022 rok podał osiągnięcie blisko 20 tysięcy złotych dochodu z tytułu umowy zlecenia (nie jest wyszczególniony dochód za pracę dla IH).

Chcieliśmy sprawdzić, czy grono posiadaczy dyplomu MBA z krakowsko-wrocławskiego projektu (a jest wśród nich także prezydent Beata Moskal-Słaniewska) powiększyło się od 2020 roku. –  Proszę o udzielenie informacji, którzy pracownicy UM w Świdnicy oraz pracownicy miejskich jednostek w latach 2016-2024 ukończyli studia podyplomowe MBA Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, przy współpracy Krakowskiej Szkoły Biznesu i Instytutu Heweliusza. Proszę o podanie kwot dofinansowania z budżetu miasta ww. studiów każdej z osób – pytaliśmy w połowie kwietnia. Rzeczniczka odpowiedziała: „nikt nie dostał dofinansowania z budżetu miasta na studia podyplomowe MBA.” Stoi to w sprzeczności ze szczegółową odpowiedzią z 2020 roku. – Rzeczywiście jest to moje niedopatrzenie. Wymienione 3 osoby były jedynymi, które otrzymały dofinansowanie z urzędu – odpowiedziała urzędniczka.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułRodzina osiołków z Lubachowa powitała nowego maluszka [FOTO]
Następny artykułMłodzi świdniccy tenisiści podbijają Chorwację!