Hala widowiskowo-sportowa im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie stała się areną zmagań zawodniczek i zawodników rywalizujących w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Sumo Dzieci i Młodzików. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć walki młodych sumitów i przenieść się do świata tradycyjnej japońskiej sztuki walki.
– To już trzecie Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sumo. Są one rozgrywane w formie otwartej, więc kluby spoza województwa mogą przyjechać, natomiast zdecydowana większość klubów uczestniczących w mistrzostwach pochodzi z Dolnego Śląska. W tym roku mamy 22 drużyny. Najwięcej zawodników przyjechało z Wrocławia, są zawodnicy z Głogowa, Dzierżoniowa, Milicza, Wołowa. Spoza województwa jest klub ULKS „28” z Włynia w województwie łódzkim. Z roku na rok jest coraz więcej klubów i coraz więcej zawodników. Na dzisiejszych zawodach zjawiło się prawie 250 dzieciaków, głównie z Dolnego Śląska – mówi Kewin Rozum, prezes Polskiego Związku Sumo.
Zawody rozegrane są w trzech grupach wiekowych: dzieci młodszych (roczniki 2015-2018), dzieci starszych (roczniki 2013-2014) oraz młodzików i młodziczek (2010-2012). – Jeśli chodzi o dzieci, to są tak naprawdę zawody w formie zabawy. Do 12 roku życia najlepszą formą rozwoju kultury fizycznej wśród dzieci jest po prostu zabawa. Natomiast wśród młodzików jest to pewien start, który ich przygotowuje do zawodów w randze Pucharu Polski – tłumaczy Rozum. Na uczestników zawodów czekać będą medale, nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. – Najważniejszy jest medal. Każde zawody typu mini-sumo odbywające się formie zabawy dla dzieci kończą się tym, że te dzieci z tymi medalami śpią, o czym opowiadają nam rodzice. To jest dla nich największa nagroda – podkreśla prezes związku.
Niedzielnym zawodom towarzyszą też dodatkowe atrakcje. – W naszym przypadku jest to zorganizowany przez Dolnośląski Okręgowy Związek Sumo piknik dla dzieci. Będzie możliwość zobaczenia walk w wykonaniu najlepszych zawodników, będzie przygotowany grill oraz dmuchańce dla dzieci – wylicza Rozum. Zawody są również okazją do spotkania trójki utytułowanych zawodników sumo – medalistów najważniejszych imprez na świecie. – Każdy z nich jest medalistą mistrzostw świata. Zuzanna Krystek jest brązową medalistką z tego roku, Monika Skiba także jest brązową medalistką z tego roku, a Aron Rozum jest wicemistrzem świata z tego roku. Aron i Monika są również medalistami igrzysk sportów nieolimpijskich „World Games”, które odbyły się dwa lata temu w Birmingham w Stanach Zjednoczonych – wylicza prezes.
Poczuć emocje sumo będzie można również w przyszłą sobotę, 26 października. W hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbędzie się Puchar Polski młodzików i kadetów.
Michał Nadolski
[email protected]
fot. Mariusz Ordyniec