Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Wydarzenia odbywające się w ramach jubileuszowej edycji Nocy Bibliotek, zabawa w szczytnym celu na rzecz 5-letniego Piotrusia Falgowskiego, wypełniony atrakcjami Dzień Kundelka w świdnickim schronisku dla bezdomnych zwierząt, wspólne sprzątanie Jeziora Bystrzyckiego, a może sportowe emocje podczas biegowej rywalizacji w ramach strzegomskiego półmaratonu? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Noc Bibliotek 2024 w Świdnicy (piątek)

Dziesiątej edycja ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek” odbędzie się pod hasłem „Moc bibliotek”. Po raz kolejny uczestniczy w niej także Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, która na sobotę, 11 października przygotowała wiele różnorodnych wydarzeń.

Jednym z nich będzie spotkanie z Filipem Springerem, dziennikarzem, fotografem oraz pisarzem. W Świdnicy znany reporter opowie o swojej najnowszej książce „Szara godzina. Czas na nową architekturę” wydaną we wrześniu tego roku. Spotkanie autorskie rozpocznie się o godz. 17.00 w w budynku głównym biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18 w Świdnicy. Wstęp wolny.

Program X Nocy Bibliotek w Świdnicy:

16.00 – Wernisaż wystawy Mariusza Kota – wstęp wolny
17.00 – Spotkanie autorskie z Filipem Springerem – wstęp wolny
18.30 – Wspólny trening z trenerem personalnym – wstęp wolny
19.00 – JOGA daje moc – warsztaty jogi – wstęp wolny

Podczas trwania imprezy przewidziano również: pokaz rysowania karykaturzysty (wstęp wolny), kącik malarski – warsztaty (wstęp wolny), gra „Odkryj w sobie bohatera” (zapisy podczas nocy), rodzinna strefa Kindloteki (wstęp wolny), warsztaty „Projektor mocy” (wstęp wolny), konkurs na najlepszy strój superbohatera, Turniej Gry Klask (obowiązują zapisy: 74 640 09 36, zasady gry na stronie świdnickiej biblioteki). W bibliotece działać będzie również stoisko Fundacji DKMS.

Noc Bibliotek w Świebodzicach (piątek-sobota)

W ramach obchodów Nocy Bibliotek szereg wydarzeń odbędzie się w Świebodzicach. Wśród nich m.in. spotkania autorskie z Tomaszem Duszyńskim, pisarzem kryminałów m.in. o tematyce związanej z Kotliną Kłodzką oraz z Dawidem Michałem Lehnerem, autorem książki „Franek przewodnik i tajemnice Hansa Zimmermana”. Szczegóły na plakatach.

Noc Bibliotek w Strzegomiu (piątek)

Na Noc Bibliotek zaprasza Biblioteka Publiczna im. E. Orzeszkowej w Strzegomiu. Dzieci w wieku 8-14 lat liczyć będą mogły na takie atrakcje jak – czytanie książek, oglądanie filmów, gry i wiele innych. Wydarzenie rozpocznie się 11 października o godz. 17.00. Liczba miejsc ograniczona.

Noc Bibliotek z gminną biblioteką w Wirach (sobota)

VII ARYZTA Półmaraton Strzegom (sobota)

Już w sobotę, 12 października Strzegom opanują biegacze, którzy uczestniczyć będą w VII ARYZTA Półmaratonie na dystansie 21,0975 km oraz w Biegu Piekarza na dystansie około 12,5 km. Oba biegi wystartują o godzinie 11.00 z Rynku w Strzegomiu. Trasa jest atestowana, a prowadzić będzie po terenach gmin Strzegom i Dobromierz, z finiszem na ul. Krótkiej w Strzegomiu (Park Strzegomskie Planty). Najmłodsi będą mogli wziąć udział w Biegu Ciasteczkowym.

Biuro zawodów będzie czynne w sali sportowej Zespołu Szkół (ul. Krótka 6) od godz. 7:30 do 10:30. Dekoracja zwycięzców oraz zakończenie zawodów odbędą się o godz. 14:00 w Parku Strzegomskie Planty. Organizatorzy zachęcają do kibicowania.

Kulminacja tygoDnia Gier Planszowych w Świdnicy (sobota)

Zbliża się ostatnie ze świdnickich wydarzeń organizowanych w ramach obchodów ogólnopolskiego Dnia Gier Planszowych. Kulminacja tygoDnia Gier Planszowych odbędzie się w sobotę, 12 października w godzinach od 10.00 do 22.00 w Klubie Bolko. – Na miejscu czekać będą przygotowane do rozgrywki tytuły o różnym stopniu trudności oraz osoby, które pomogą zrozumieć zasady. Zapewniamy gry, wsparcie oraz przestrzeń do rozłożenia własnych planszówek a to nie wszystko. Wydarzenie dla młodych i starych, początkujących i doświadczonych – zapowiadają organizatorzy.

W programie: turniej „Wsiąść do Pociągu: Europa”, prezentacja gry bitewnej „Warhammer 40.000”, prezentacje przedpremierowe gier Martina Wallace’a, turniej „Century: Korzenny Szlak”, rozgrywki m.in. w takie tytuły jak: „7 Cudów Świata”, „Arnak”, „Azul: Witraże Sintry”, „Cytadela”, „Dobry Rok”, „Domek”, „For Sale”, „Na skrzydłach”, „Sagrada”, „Takenoko”. Na gości wydarzenia czekać będzie również przestrzeń do własnych rozgrywek, komis gier planszowych, a także kiermasz ciast, napojów i przekąsek. Więcej informacji, godziny rozgrywek oraz zapisy na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury.

„Milion powodów by nie sięgnąć dna” – wielkie sprzątanie Jeziora Bystrzyckiego (sobota)

Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych zaprasza wszystkich chętnych do udziału w akcji społecznego sprzątania Jeziora Bystrzyckiego, która odbędzie się w sobotę, 12 października. Początek o godzinie 12.00, a miejscem rozpoczęcia będzie parking leśny Hotelu Maria Antonina w Zagórzu Śląskim, gdzie będzie można zaparkować samochód. Tam zgromadzeni otrzymają rękawiczki, worki, potrzebny sprzęt, wodę pitną i zostaną podzieleni na grupy. Akcję zabezpieczać będzie Wałbrzyski WOPR i OSP Zagórze Śląskie.

Działania będą prowadzone z lądu i z wody (rowerki wodne) oraz na dopływach w woderach. Posiadaczy sprzętu pływającego, także bardzo zapraszamy do pomocy na wcześniej zwodowanym przez siebie sprzęcie – mówi Paweł Siodłak, prezes stowarzyszenia Czysty Wałbrzych.

Spektakl familijny „Krawiec Pan Niteczka” w świdnickim teatrze (sobota)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl familijny „Krawiec Pan Niteczka”, który odbędzie się w sobotę, 12 października o godzinie 16.00 w sali teatralnej ŚOK. Spektakl dla dzieci w wieku od 4 lat. Czas trwania spektaklu: 1h. Bilety w cenie 25 złotych do nabycia w kasie lub na stronie internetowej ośrodka.

Niezwykle wesołe, pogodne i rozśpiewane przedstawienie stworzone z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Spektakl pokazuje, w jaki sposób można stworzyć teatr z przedmiotów i rzeczy, z którymi mamy do czynienia na co dzień: buty, żelazko, kubek, nożyczki etc. Dzieci mają bogatą wyobraźnię, a my dajemy szansę do jej rozwoju. Doświadczymy „teatru w teatrze” włączając dziecięcą widownię do magicznego świata spektaklu, w którym nasi aktorzy pokażą jak szyją bajki jako pracownicy zakładu krawieckiego. Spektakl oparty na klasycznym opowiadaniu Kornela Makuszyńskiego wzbogacony interakcją z odbiorcami sztuki z nutką improwizacji – czytamy w opisie spektaklu.

„Pracoholizm. Od miotły do wózka (na szczęście chwilowo)”. Spotkanie autorskie z Łukaszem Tkaczykiem (sobota)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wieczór autorski Łukasza Tkaczyka, który odbędzie się w sobotę, 12 października o godzinie 16.30 w Galerii Fotografii (Rynek 43). Wstęp wolny. – Wystarczyło kilka sekund, aby przyszłość Łukasza stanęła pod znakiem zapytania. W styczniu 2020 roku uległ wypadkowi, po którym diagnoza była jedna: wózek inwalidzki. Jednak Łukasz nie poddaje się, opowie o jednej ze swoich pasji – o pisaniu, o swojej codziennej walce, by chodzić samodzielnie – opisują organizatorzy.

Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja książki – cegiełki pt. Pracoholizm. Od miotły do wózka (na szczęście chwilowo).
Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na codzienną, żmudną rehabilitację Łukasza.

Dzień kundelka w świdnickim schronisku (niedziela)

Fundacja Mam Pomysł, operator świdnickiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, zaprasza do udziału w Dniu Kundelka, który odbędzie się w niedzielę, 13 października w godzinach od 11.00 do 16.00. – Chcemy się z wami spotkać i podziękować za ogromne wsparcie, jakim nas obdarzyliście w ostatnim, trudnym czasie powodziowym. Bez Waszej pomocy, darczyńców, wolontariuszy i pracowników, nie moglibyśmy nieść wsparcia potrzebującym. Z tej okazji zapraszamy na ciasto! Otwieramy drzwi Schroniska i zapraszamy do spędzenia dnia na Pogodnej 3! Będą gry, zabawy dla dzieci i dorosłych oraz możliwość zwiedzenia schroniska i poznania naszych podopiecznych – zapraszają pracownicy placówki.

Zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się o godz. 12.00 i 15.00. Bedzie można zobaczyć, gdzie mieszkają psy, gdzie koty, jak wygląda ich dzień i co to jest ogród sensoryczny dla zwierząt. Dodatkowo o godz.14.00 zaplanowano spotkanie z koordynatorem wolontariatu, który opowie, jak zostać wolontariuszem i jak można pomóc w opiece nad zwierzętami w schronisku. Podczas Dnia Kundelka będzie można wypić kawę i zjeść ciasto, zaopatrzyć się w schroniskowe gadżety. Na najmłodszych będą czekały quizy, gry i zabawy.

Festyn charytatywny „Przedszkolaki dla Piotrusia” (niedziela)

W maju tego roku Piotruś Falgowski i jego rodzice usłyszeli diagnozę, po której w gruzach legł ich świat. U pięciolatka lekarze wykryli ostrą białaczkę limfoblastyczną, czyli agresywny nowotwór krwi oraz szpiku. Ratunkiem dla chłopca jest immunoterapia, ale jej olbrzymi koszt przekracza możliwości rodziny. Zbiórkę będzie można wesprzeć podczas festynu, który odbędzie się w niedzielę, 13 października w hali widowiskowo-sportowej w Świebodzicach, przy ul. Mieszka Starego 8. Początek o godzinie 13.00.

W programie znajdą się występy przedszkolaków oraz Klubu Senior+, animacje i zabawy prowadzone przez Kamayu-art, kiermasz, na którym będzie można zakupić lokalne wyroby i rękodzieło, loteria fantowa i licytacje. Na najmłodszych będzie czekać kącik sportowy dla aktywnych, w którym dzieci będą mogły spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach oraz zabawa na dmuchańcach. Podczas festynu zostanie przeprowadzona akcja „Kup Pluszaka i Pokonajmy Raka”. Nie zabraknie również małej gastronomii. W menu znajdą się: grochówka, bigos, tosty, domowe ciasta, wata cukrowa, popcorn, kiełbaska z grilla.

Strzegom October Festival: finisz sezonu jeździeckiego w Morawie (do niedzieli)

317 koni na starcie, 14 konkursów, w tym Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Dolnego Śląska w jeździeckim triatlonie i Europejski Turniej Młodzieżowy oraz medaliści olimpijscy w obsadzie – trwa dziesiąta edycja zawodów Strzegom October Festival. Jest to ostatnia w tym roku międzynarodowa rywalizacja w konkurencji WKKW w Polsce i zamknięcie sezonu sportowego w Ośrodku Jeździeckim w Morawie.

Na konkursowych arenach zobaczymy jeźdźców i amazonki w barwach 17 krajów, a na listach startowych pojawią się nazwiska największych gwiazd światowego WKKW. Wystartują: m.in. aktualny mistrz olimpijski z Paryża, Niemiec Michael Jung, który w dorobku sportowym posiada już trzy złote krążki olimpijskie, a także tytuły mistrza Europy i mistrza świata; jego rodaczka Ingrid Klimke, podwójna mistrzyni Europy; Australijczyk Andrew Hoy, prawdziwa legenda jeździeckiego sportu, sześciokrotny medalista olimpijski; a także Szwedka Sara Algotsson Ostholt, srebrna medalistka olimpijska. W bezpośredniej rywalizacji zmierzy się także czołówka polskich wkkwistów, którzy zawalczą o medale mistrzostw Polski i mistrzostw Dolnego Śląska.

W programie sportowym znajduje się 7 konkursów międzynarodowych od poziomu dwóch do czterech gwiazdek w obu formatach oraz klasa Intro, oraz trzy kategorie młodzieżowe: pony, juniorzy i młodzi jeźdźcy w ramach turnieju European Youth Eventing Masters. Rozegrane zostaną także cztery klasy krajowe. Strzegom October Festiwal wystartował w czwartek od próby ujeżdżenia. Cross będzie rozgrywany aż trzy dni, od piątku do niedzieli, a finałowe próby i wyłonienie zwycięzców nastąpi w weekend podczas konkursów skoków przez przeszkody i crossu. Wstęp na zawody oraz parking są bezpłatne.

/opr. mn/

Poprzedni artykułDzielnicowy z Dobromierza najlepszy na Dolnym Śląsku
Następny artykułHistoryczny moment dla „Dwójki”. Szkoła otrzymała sztandar [FOTO]