Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Dyniowa uczta podczas pomarańczowego święta w Wierzbnej, wyprawa po naturalne produkty od lokalnych producentów goszczących na Targu Ziemi130 w Tarnawie, polowanie na najróżniejsze skarby w trakcie świdnickiej giełdy staroci, a może biegowa rywalizacja w centrum Świdnicy i walka z 222 stopniami prowadzącymi na szczyt wieży ratuszowej? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Wernisaż wystawy malarskiej „Drzewa i Sny” w wieży ratuszowej (piątek)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Drzewa i Sny”, który odbędzie się w piątek, 4 października o godzinie 17.00 w przestrzeni wystawowej wieży ratuszowej (ul. Wewnętrzna 2). Na wystawie zaprezentowane zostaną prace: Sabiny Dębickiej, Dominika Jana Gralaka, Renaty Koseskiej, Kuby Kosiby, Krystiana Lichonia, Klaudii Magierowskiej, Patrycji Mikołajczak, Sylwii Muchy, Ewy Nagler, Krystyny Niedzielskiej, Błażeja Organisty, Renaty Parzybok, Moniki Popiel, Miry Sauć, Agnieszki Semaniszyn-Konat.

Wernisaż wystawy „Z biegiem szyn – 180 lat świdnickiej kolei” w Muzeum Dawnego Kupiectwa (piątek)

W bieżącym roku kolej żelazna w Świdnicy obchodzi podwójny jubileusz związany ze 180-tą rocznicą uruchomienia połączenia kolejowego z Jaworzyną Śląską oraz 120-tą rocznicą otwarcia linii kolejowej ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Z tej właśnie okazji Muzeum Dawnego Kupiectwa serdecznie zaprasza na najnowszą wystawę czasową pt. „Z biegiem szyn – 180 lat świdnickiej kolei”, której wernisaż odbędzie się w piątek, 4 października o godz. 18:00.

Andrzej Korzec i głębia koloru. Wernisaż wystawy malarskiej w Strzegomiu (piątek)

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy prac malarskich Andrzeja Korzec, który odbędzie się w piątek, 4 października 2024 roku o godzinie 18:00 w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej, w Centrum Aktywności Społecznej Karmel. – Andrzej Korzec to artysta, którego prace zachwycają głębią kolorów i emocjonalnym wyrazem. Wystawa stanowi niepowtarzalną okazję do odkrycia jego twórczości oraz bezpośredniego spotkania z artystą – zapowiadają organizatorzy.

Tydzień Gier Planszowych w Świdnicy (od soboty)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają na serię wydarzeń w ramach obchodów ogólnopolskiego Dnia Gier Planszowych. Pierwsze z wydarzeń – spotkanie klubu “Kostka” działającego przy MBP – odbędzie się już w sobotę, 5 października w godzinach 10.00-14.00 w siedzibie głównej świdnickiej biblioteki przy ulicy Franciszkańskiej 18.

Dział “multimedia” dysponuje ogromną kolekcją gier dostępnych do wypożyczenia. Na “Kostce” pojawia się dużo dzieci i rodzin – to dobra okazja do pogrania w prostsze tytuły familijne, ale nie tylko. Zapraszamy do poznania lub potrenowania „Wsiąść do Pociągu: Europa”, w który rozegramy turniej 12 października – zachęcają organizatorzy.

Giełda Staroci i Różności w Świebodzicach (sobota)

Już w najbliższą sobotę, 5 października miłośnicy przedmiotów „z duszą” będą mogli udać się z wizytą na Rynek w Świebodzicach, gdzie odbędzie się Giełda Staroci i Różności. W godzinach od 8.00 do 14.00 wystawcy będą prezentować unikatowe okazy, które będzie można zakupić. Giełda Staroci i Różności odbywa się w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Spacer po kolejowej Jaworzynie Śląskiej (sobota)

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza na wspólne zwiedzanie kolejowego serca Jaworzyny Śląskiej, czyli stacji kolejowej z terenami przyległymi i finałem w muzeum. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 5 października. Zbiórka o godz. 12 00 pod Muzeum Kolejnictwa. Oprowadzanie przeprowadzi miłośnik kolei Wojtek Witkowski. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

XI Bieg na Wieżę Ratuszową (sobota)

XI Świdnicki Bieg na Wieżę Ratuszową rozpocznie się 5 października o godz. 13.00, a zapisy ruszają o godz. 11.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a na najlepszych zawodników czekać będą atrakcyjne nagrody. Obowiązuje limit 200 uczestników, a na pierwszych 100 czekać będą pamiątkowe medale. Śmiałkowie będą musieli zmierzyć się z pętlą wokół świdnickiego Rynku, a następnie z 222 schodami prowadzącymi na sam szczyt Wieży Ratuszowej.

8. Święto Dyni w Wierzbnej (sobota)

Już po raz ósmy Wierzbna będzie gościć uczestników pomarańczowego święta pełnego niezwykłych zapachów i niezapomnianych smaków. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 5 października przy ulicy Leśnej w Wierzbnej. Początek o godz. 14.00. – Jak co roku nie zabraknie kreatywnej strefy warsztatowej dla dzieci a zadbają o nią pełni pomysłów pracownicy GCKiS. W warsztatowej strefie będzie można puścić wodze fantazji i pędzla oczywiście z dynią w roli głównej. To będzie również okazja do delektowania się wyjątkowymi potrawami przygotowanymi z dyni – zapowiadają organizatorzy. Na scenie czas umilą „Pielesze”, czyli energetyczny duet, który przeniesie uczestników wydarzenia w klimaty bluesa, rocka i reggae. Na gości Święta Dyni czekać będzie także strefa gastronomiczna.

Nie zabraknie również tradycyjnych konkursów z dynią w roli głównej. Podczas wydarzenia poznamy właściciela najcięższej dyni, najlepszego dyniowego przebrania, najlepszego makaronu dyniowego oraz najpiękniejszej dyniowej posesji. Na zwycięzców czekać będą nagrody. Zgłoszenia do konkursów przyjmowane będą w dniu imprezy do godziny 15.00, a laureatów konkursów poznamy około godziny 17.30. Regulamin i karty zgłoszeniowe znajdują się na stronie Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Spotkanie autorskie z Dominikiem Alberskim w Muzeum Gross-Rosen (sobota)

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza 5 października o godz. 16.00 na spotkanie autorskie z Dominikiem Alberskim autorem książki „Arbeistlager Landeshut (Kamienna Góra) – filia KL Gross-Rosen 1944 – 1945”.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy (niedziela)

Giełda Staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości zawita na świdnicki Rynek i okoliczne uliczki w niedzielę, 6 października. Na polowanie można się wybrać w godzinach od około 8.00 do 14.00. Organizatorem giełdy jest Świdnicki Ośrodek Kultury.

Targ Ziemi130 w Tarnawie (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę, 5 października odbędzie się Targ Ziemi130, czyli spotkanie lokalnych producentów żywności, rękodzielników oraz rzemieślników z osobami poszukującymi zdrowych, ekologicznych produktów i unikalnych wyrobów. Targ Ziemi odbędzie się w Ekologicznym Gospodarstwie Rodzinnym Ożga w Tarnawie w gminie Żarów w godzinach od 11.00 do 15.00. Lista wystawców:

  • Ekologiczne Gospodarstwo Rodzinne Ożga – frytki oraz ziemniaczki, które tak kochacie, mąka ze starej odmiany pszenicy Ostki Grodkowickiej Gruboziarnistej różne typy, otręby, mąka orkiszowa, żytnia i inne jak i kaszka manna, TOFU i „mleko sojowe”, makaron z ostki w kilku odsłonach,
  • Papa Weed konopne herbaty
  • Jola i jej przepyszne pierogi w kilku odsłonach
  • Octy owocowe, a z nimi humusy, gąszcze i oczywiście octy ze wszystkiego,
  • Jira Ceramics i jej przepiękne rękodzieło
  • Anki cuda Wianki- Wianki, dekoracje z naturalnych roślin oraz obrazy z mchu,
  • Berydecor – lokalna moda z lnu i innych naturalnych tkanin,
  • Perłowe sploty- makramy,
  • Browar Łażany,
  • Dolnośląski Mazur- Katarzyna Puszcz-Mazur -OLEJ SŁONECZNIKOWY, OLEJ RZEPAKOWY, OLEJE Z DODATKIEM ZIÓŁ, CZOSNKIEM I PAPRYKĄ,
  • Pyszna Zofia – chałki, bułeczki na podmłodzie, chleb żytnio-orkiszowy, paluchy z makiem i sezamem,
  • Pasieka Gołaszyce – miód od Łukasza, zdrowa słodycz, obłędna chałwa
  • Robótki Karolka- rękodzieło wykonywane na drutach i szydełku
  • Z Natury Lepsze- Mydlarnia- Mydlarnia – kosmetyki z natury, mydło kozie!
  • Serowarnia Strużańska – nabiał owczy wszelaki,
  • Gospodarstwo Rolne Szczypiorki- wędliny przetwory mięsne, jaja, nabiał wyłącznie z własnego gospodarstwa
  • Gospodarstwo Malinowskich w Ciepłowodach miody smakowe i z dodatkami ziołowymi (z malinami, a cytryną, z rokitnikiem, z aronią, z pokrzywą, z kakao, z kakao i miętą, z propolisem) syropy: z kwiatów czarnego bzu, z tymianku, z mniszka, z mięty, z kurdybanka, z melisy, octy: z płatków róży, z mniszka, z jaśminowca, krem z kasztanów jadalnych, oraz pierniki
  • KUCHNIA domowa – Skarby Lasu- Zofia Kowalczyk -soki, koncentraty, dżemy z owoców leśnych, unikalne rzemiosło ręczne z owoców wg starych receptur,
  • Lawenda Podolin,
  • Wańczykówka – nabiał krowi i owczy w mistrzowskim wykonaniu,
  • Kozłonoga Gospodarstwo Kozie – chleb PRZEżytni, pradawny z pieca chlebowego opalanego drewnem na mąkach biodynamicznych, sery, jogurty, kefiry kozie z mleka kóz własnych, pierogi kozie, świeże kozie mleko, kefir, jogurty,
  • Jagodowe pole- cuda z borówki amerykańskiej z naturalnej uprawy
  • Ziołowe Pola- kadzidła z ziół i kwiatów, świece ziołowe,
  • Eko-Ar Przetwory z Aronii, – ekologiczne soki i przetwory,
  • Pasieka Spod Ślęży- Krzysztof Staryszak,
  • Ostre Sztosy- diabelnie ostre sosy,
  • Banaś Gospodarstwo Sadowniczo-Ogrodnicze
  • Dyniowy zakątek i wszystko co można sobie wyobrazić z dyni
  • Polna.ja- biżuteria z suszonymi kwiatami zalana żywicą
  • Maści przeciwbólowe Magdaleny oraz inne wyroby ziołowo- grzybowe
  • Marta Dul i jej doskonałe hydrolaty
  • Masło klarowane Ghee od Palce lizać !
  • Pomidorowy Zakątek
  • Piekarnia Po wsze dni z chlebem z Ostki i innymi cudami również bezglutenowymi
  • Maszynowa stacja- ręcznie szyte zabawki dla dzieci
  • Winnica Świdnicka i grona zamknięte w butelce
  • Warzywa z „Siedliska Natury”
  • Izabela z „Dziko i kwaśno” z niezwykłymi solami z dodatkiem ziół i nie tylko
  • Ogrodnictwo Lipskie
  • BioJabłko i przepyszne soki ale będą również świeże soczyste jabłka
  • Ewelina z przepięknymi ozdobami głowy: opaski, spinki, ręcznie szyte gumki
  • Produkty z Karkonowskiej Marki Lokalnej m.in przepyszne pstrągi wędzone i zamknięte w słoiku, opasty z papryki i inne łakocie
  • Biżuteria „keskese” z miedzi, żywicy i plastrów miodu
  • Dary Ziemi- Martyna Ożga- Magoch z olejkami eterycznymi, witalizujące ciało, duszę i przestrzeń, w której przebywamy.
  • Biżuteria z kamieniami naturalnymi- Daniel Dul
  • Torebki KaZy na każdą okazję- Katarzyna Żyszkowska
  • Tradycyjne pierniki we szczelakich kształtach i formach, herbaty- Herbaciarnia Ziołowa
  • Koło Gospodyń Wiejskich z przetworami na czele z Panią Basią
  • Sernica Dolnośląska z przepysznymi owczymi serami dojrzewającymi
  • Kiszonki Sznajderów z Doliny Baryczy
  • Czarna Brzoza z kompozycjami kwiatowymi zamkniętymi w pudełku
  • Monika Kołataj i jej ręcznie robione czapki, swetry i coraz bardziej pożądane ciepłe skarpety,
  • Leśna Stolarnia- piękne naturalne deski
  • Stary Sad i różności zamknięte w słoiku od Pana Krzysia
  • Laserowy Kącik i cuda wycięte z drewna; będą lampiony w sam raz na roraty i inne „cuda”

/opr. mn/

Poprzedni artykułTwórcy świdnickiej kultury z nagrodami. Rozpoczął się nowy sezon artystyczny [FOTO]
Następny artykułW sobotę po raz pierwszy w sezonie zagrają u siebie