Blisko stu joannitów z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Australii gościć będzie w Świdnicy oraz Krzyżowej z okazji Dnia Rycerskiego Komandorii Baliwatu Baliwatu Brandenburskiego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego, zwanego też Zakonem Joannitów. Jest to jeden z pięciu uznanych zakonów św. Jana będących spadkobiercami średniowiecznego bractwa rycerskiego szpitalników.
Joannici wywodzą się z Zakonu Rycerzy Szpitala św. Jana Jerozolimskiego, który powstał w XII wieku w Królestwie Jerozolimskim. Tę średniowieczną tradycję kontynuuje pięć zakonów św. Jana, w tym Baliwat Brandenburski Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego. To luterańska gałąź zakonu, siostrzana organizacja katolickiego Zakonu Maltańskiego. Tworzy międzynarodową strukturę, która liczy ok. cztery tysiące osób z całego świata. Głównymi siedzibami władz zakonu są Poczdam i Berlin, a duchowym centrum XIII-wieczny kościół komturialny szpitalników w Nieder-Weisel (Hesja). Zakonem zarządza, wraz z kapitułą i rządem zakonu, mistrz książę Oskar Hohenzollern, prawnuk cesarza Wilhelma II.
Pierwszymi polskimi joannitami zostali ks. bp Ryszard Borski i ks. Andrzej Fober z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Obu przyjęto do zakonu w randze rycerza honoru w 1999 roku. – W 2011 roku w ramach Komandorii Baliwatu powołano do życia Subkomandorię Polską. Inicjatorem jej powstania był Rüdiger von Fritsch, ówczesny ambasador Niemiec w Polsce, który został jej pierwszym prowadzącym. Po tym, jak brat von Fritsch został ambasadorem Niemiec w Rosji, przewodnictwo subkomandorii przejął Friedrich von Rantzau, ówczesny p.o. prezesa zarządu DZ Bank Polska – wspomina rycerz sprawiedliwości Ryszard Borski, któremu w 2015 roku zakon powierzył kierowanie subkomandorią.
Polskie struktury Zakonu Joannitów liczą dziesięciu rycerzy, ośmiu Polaków i dwóch Niemców, rozsianych po całym kraju (dla porównania siostrzany Zakon Maltański liczy w naszym kraju ok. 160 kawalerów). Bracia rycerze mieszkają we Wrocławiu, w Łodzi, Kętrzynie i Warszawie. W Polsce działa także stowarzyszenie Joannici Dzieło Pomocy, które pomaga m.in. poprzez ratownictwo medyczne, edukację, akcje charytatywne.
Subkomadorie spotykają się co dwa lata w różnych krajach na swoim najważniejszym cyklicznym wydarzeniu, jakim jest Dzień Rycerski. Po raz pierwszy w historii gospodarzem zgromadzenia rycerskiego będzie Subkomandoria Polska. Trzydniowe wydarzenie odbędzie się w połowie września w Krzyżowej i Świdnicy. – Organizacja znaczących wydarzeń, takich jak Dzień Rycerki, przez tę stosunkowo młodą subkomandorię odzwierciedla nie tylko nasze joannickie zaangażowanie w regionie, ale także dowodzi zaangażowania w życie zakonne naszych polskich braci. Wydarzenie to jest świadectwem żywotności i znaczenia zakonu w czasach współczesnych, ukazuje, że nasze wartości i misja znajdują silny oddźwięk w społeczeństwie – mówi Herbert von Bose, komendator Komandorii Baliwatu. Gościem specjalnym będzie mistrz książę Oskar von Preussen.
Dzień Rycerski Komandorii Baliwatu Baliwatu Brandenburskiego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego odbędzie się w dniach 13-15 września. – 14 września, w ewangelickim Kościele Pokoju w Świdnicy, odbędzie się inwestytura dwóch rycerzy honoru. Pięciu braci otrzyma krzyż rycerza honoru. Zamknięte nabożeństwo rycerskie rozpocznie uroczysta procesja zakonna o godz. 8:50 – informują przedstawiciele parafia ewangelicko-augsburskiej pw. Świętej Trójcy w Świdnicy.
/Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Świdnicy,
Subkomandoria Polska Zakonu Joannitów, opr. mn/