Od 1 lipca 2024 roku obowiązuje zakaz użytkowania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas, czyli tzw. kopciuchów. Ograniczenia te wynikają z przepisów uchwały antysmogowej dla województwa dolnośląskiego. O przesunięcie wejścia w życie tego zakazu o trzy lata apelowali świdniccy samorządowcy. Zmian w przepisach jednak nie będzie.
Zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa dolnośląskiego wszystkie źródła ciepła na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów dla trzeciej klasy, w tym piece kaflowe, kuchnie węglowe, piece typu „koza” oraz kominki, nie mogą być użytkowane od 1 lipca. Uchwała antysmogowa ma na celu zniwelowanie negatywnego oddziaływania zanieczyszczonego powietrza na zdrowie społeczeństwa oraz środowisko. Za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej grozi grzywna nawet do 5 tys. złotych.
W ostatnich latach w Świdnicy realizowano kilka projektów, których celem było zapewnienie dofinansowania do wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła. – Zlikwidowaliśmy w Świdnicy ponad 2 tys. palenisk węglowych. Pozostaje – według tego, co wynika z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – około 5 tys. palenisk węglowych. Z tych pięciu tysięcy około 900 to paleniska, które znajdują się w naszej substancji komunalnej zarządzanej przez Miejski Zarząd Nieruchomości – wyliczał Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Ze względu na dużą ilość pieców, które powinny podlegać wymianie oraz ograniczone możliwości finansowe miasta oraz właścicieli nieruchomości, dostosowanie się do terminów określonych w uchwale antysmogowej uznano za niemożliwe. Wobec tego do sejmiku województwa dolnośląskiego wystosowana została petycja, w której zaproponowano przesunięcie zakazu korzystania z „kopciuchów” na 1 lipca 2027 roku, a także przesunięcie terminu wymiany pieców klasy III-V z 1 lipca 2028 roku na 1 lipca 2030 roku. W petycji zaapelowano również o zwolnienie z zakazu mieszkańców okazjonalnie i rekreacyjnie korzystających z kominków.
14 sierpnia świdnicki magistrat poinformował o odpowiedzi udzielonej przez samorząd wojewódzki na apel wystosowany przez Radę Miejską w Świdnicy. Zmian w przepisach nie będzie. – Odsunięcie w czasie wymiany instalacji oddanych do eksploatacji przed 1 lipca 2018 r., stworzyłoby groźny precedens dla opóźnienia lub zaniechania realizacji działań koniecznych dla uzyskania poprawy jakości powietrza i podniesienia jakości życia mieszkańców Dolnego Śląska. Takie działania mogłoby także wywołać poczucie krzywdy wśród użytkowników instalacji grzewczych, którzy stosując się do obowiązujących przepisów, dokonali kosztownej wymiany pozaklasowych kotłów i pieców w terminach określonych we właściwych uchwałach antysmogowych – tłumaczy marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz.
Chociaż za niedostosowanie się do nowych wymogów grozi kara grzywny, wciąż jednak będzie można liczyć w tym zakresie na pewną wyrozumiałość organów kontrolujących stan kotłów czy pieców. – Intencją samorządu województwa nie jest nakłanianie do stosowania kar finansowych za brak wymiany w terminie przestarzałych kotłów i pieców, jako jedynego narzędzia dla skutecznego wdrażania uchwał antysmogowych. Równie istotna jest edukacja oraz informowanie społeczeństwa o zmianach w przepisach prawnych oraz możliwościach pozyskiwania środków finansowych na wymianę instalacji pozaklasowych – podkreśla marszałek Gancarz.
Samorząd województwa dolnośląskiego, dostrzegając problem dużej ilości wciąż eksploatowanych „kopciuchów”, proponować będzie nowe formy wsparcia dla osób, które dotychczas nie wymieniły przestarzałych źródeł ciepła. Działania w tym zakresie będą prowadzone we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Wsparcie przy wymianie pieców kontynuowane jest też w Świdnicy.
– Świdnica realizuje program „Ciepłe Mieszkanie”, zakładający dofinansowanie do wymiany ogrzewania w zabudowie wielorodzinnej, w ramach którego mieszkańcy złożyli dotychczas 135 wniosków oraz zrealizowali 40 inwestycji modernizacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Gmina prowadzi również punkt informacyjny programu „Czyste Powietrze” w ramach którego właściciele budynków jednorodzinnych mogą wymienić wysokoemisyjne źródło ciepła na ekologiczne oraz przeprowadzić projekt termomodernizację budynku. Od początku działania punktu do chwili obecnej w Świdnicy złożono 218 wniosków o dofinansowanie i zrealizowano 98 inwestycji – wylicza Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
/UM Świdnica, mn/