Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Święto muzyki kameralnej w Krzyżowej, podziwianie miniaturowych dzieł sztuki podczas Świdnickiego Biennale Modelarskiego, polowanie na najróżniejsze skarby podczas świdnickiej giełdy staroci, wyprawa po naturalne produkty od lokalnych producentów goszczących na Targu Ziemi130, a może spektakl pod chmurką na świebodzickim Rynku? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

X Festiwal Krzyżowa-Music

Festiwal muzyki kameralnej Krzyżowa-Music, który gromadzi światowej sławy muzyków z wybraną grupą młodych artystów klasycznej sceny muzycznej z całej Europy, świętuje w tym roku 10. rocznicę swojego istnienia. Owoce swojej współpracy seniorzy i juniorzy Krzyżowa-Music zaprezentują podczas koncertów odbywających się na Dolnym Śląsku, które potrwają do 8 września. Wstęp na większość koncertów jest bezpłatny, jednak konieczne jest zarezerwowanie wejściówki na stronie internetowej festiwalu. Tam również można zapoznać się z pełnym programem wydarzeń.

Organizatorzy Krzyżowa-Music zachęcają również do udziału w bezpłatnym „Dniu Otwartym”, którym odbędzie się w sobotę, 31 sierpnia w Krzyżowej. – Krzyżowa-Music Festival zaprasza wszystkich – mieszkańców, gości, miłośników muzyki i ciekawskich – do wspólnego świętowania. Niezależnie od tego, czy jesteś tu dla koncertów, społeczności, warsztatów czy wydarzeń specjalnych – każdy znajdzie coś dla siebie. Przyjdź i bądź częścią dnia, w którym muzyka i kultura ożywają w sercu Krzyżowej. Od rana do wieczora w ramach Dnia Otwartego odbędą się krótkie koncerty, otwarte próby, warsztaty i inne zajęcia muzyczne i pozamuzyczne, a także wieczorny koncert w malowniczych zakątkach kampusu Krzyżowa. Muzyka od baroku po muzykę współczesną – zapowiadają. Oprócz muzyki nie zabraknie też innych atrakcji, a lokalni rzemieślnicy rozstawią stragany, oferując ciasta i rękodzieła. Więcej informacji w zapowiedzi Dnia Otwartego.

Festiwal Schlaga 2024 – koncert Agaty i Winfrieda Lichtscheidel (piątek)

Trwa dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga w Świdnicy. W programie święta muzyki organowej przewidziano występy wybitnych polskich i zagranicznych muzyków. Najbliższy koncert odbędzie się już w piątek, 30 sierpnia o godz. 18.30 w Kościele Pokoju w Świdnicy. Na cztery ręce i cztery nogi zagra małżeński duet organistów – Agata i Winfried Lichtscheidel, mieszkający na co dzień w niemieckim mieście Landsberg, w Bawarii. W programie: M. Reger, F. Schmidt, H. J. Botor, S. Karg-Elert. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

„Bliskie kino” SPEKTRUM – pokaz plenerowy w Świebodzicach (piątek)

Letnie plenerowe pokazy na Dolnym Śląsku stanowią filmową rozgrzewkę przed 10. Festiwalem Filmowym Spektrum. W programie znalazły się tytuły nagrodzone na najważniejszych europejskich oraz światowych festiwalach, które są zarówno lekkie, letnie i wzruszające. Wszystkie projekcje są bezpłatne i odbywają się w plenerze.

Plenerowy pokaz zawita m.in. do Świebodzic, gdzie zostanie wyświetlony film „20 000 gatunków pszczół”, reż. Estibaliz Urresola Solaguren. Seans odbędzie się w piątek, 30 sierpnia o godz. 20.30 na świebodzickim Rynku.

Szczegółowe informacje i wszystkie projekcje na stronie festiwalu: https://spektrumfestiwal.pl/aktualnosci/bliskie-kino/

Świdnickie Biennale Modelarskie 2024 (sobota-niedziela)

Wszystko, co tylko da się stworzyć w pomniejszeniu, będzie można obejrzeć podczas odbywającego się w ten weekend Świdnickiego Biennale Modelarskiego. W świdnickim Klubie Bolko przy pl. Grunwaldzkim będzie można podziwiać zgłoszone do konkursu miniaturowe dzieła sztuki – od samolotów, przez statki, jachty, pojazdy wojskowe i samochody, po figurki.

W sobotę wystawa modeli będzie otwarta od godziny 9.00 (zakończenie przyjmowania modeli do konkursów przewidziano na godz. 13.00) do 15.00, a w niedzielę od godziny 9.00 do 13.00. Uroczyste zakończenie Świdnickiego Biennale Modelarskiego 2024, wraz z rozdaniem nagród, medali i wyróżnień, odbędzie się w niedzielę o godzinie 14.00.

Charytatywna zbiórka elektrośmieci w Świdnicy (sobota)

Masz w domu zepsutą lodówkę, niedziałający telewizor albo stary komputer? Zrób porządek i oddaj elektrośmieci w czasie charytatywnej zbiórki, która odbędzie się w sobotę, 31 sierpnia przy Urzędzie Miejskim w Świdnicy. Za każdy kilogram elektrośmieci Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt otrzyma środki finansowe – zapowiadają organizatorzy akcji.

Mieszkańcy Świdnicy będą mogli oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w godzinach od 10.00 do 16.00. Kontenery na elektroodpady będą umieszczone na terenie magistratu, przy ulicy Armii Krajowej 49. Poza drobnym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (telefony, ładowarki, laptopy, aparaty fotograficzne) zbierane będą także większe elektrośmieci. Mieszkańcy mogą oddać m.in. stare pralki, okapy, kuchenki, zmywarki czy klimatyzatory. W zamian otrzymają nasiona łąki kwietnej. Oddane przedmioty trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania.

Dożynki parafialne w Mokrzeszowie (sobota)

Finał 13. Żarowskiego Festiwalu Filmowego (sobota)

Fundacja Inicjatywa B zaprasza na zakończenie i podsumowanie 13. Żarowskiego Festiwalu Filmowego, które składać się będzie z kilku punktów programowych tj. prezentacje efektów warsztatów festiwalowych (premiera animacji poklatkowej oraz instalacji multimedialnej), podsumowania festiwalowego wolontariatu i wręczenie certyfikatów, spotkania towarzyskiego przy projekcji filmowej „Animowanych Wideoklipów” z Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego O!PLA. Całość dopełni kafejka festiwalowa z gastronomią oraz słodka niespodzianka z okazji 10-lecia Fundacji Inicjatywa B!

Miejsce: „Nefryt” (I piętro)
Adres: ul. Dworcowa 2A, 58-130 Żarów
Data: 31 sierpnia 2024
Czas: godz. 18.00-21.00
Wstęp: wolny

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy (niedziela)

Giełda Staroci od ponad pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blask.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości zawita na świdnicki Rynek i okoliczne uliczki w niedzielę, 1 września. Na polowanie można się wybrać w godzinach od około 8.00 do 14.00. Organizatorem giełdy jest Świdnicki Ośrodek Kultury.

X Turniej Mikstów im. Wiesława Kułakowskiego (niedziela)

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz przyjaciele z tenisowych kortów zapraszają na 10. Turniej Tenisowy Mikstów pamięci Wiesia Kułakowskiego, znakomitego pedagoga, trenera i wielkiego sympatyka sportu.

Zawody odbędą się w niedzielę, 1 września na kortach przy ulicy Śląskiej. Zapisy w dniu zawodów, rozpoczęcie o godzinie 9.00. Zagrają wybrane w drodze losowania pary mieszane, miksty. System i długość gier uzależniona będzie od ilości uczestników. Oficjalne otwarcie turnieju odbędzie się o godz. 12.00.

W trakcie zawodów delegacja uczestników turnieju odwiedzi grób Wiesia. Wydarzenie zwieńczy spotkanie przy grillu, w trakcie którego będzie okazja do wspomnienia patrona memoriału.

Targ Ziemi130 w Tarnawie (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę, 1 września odbędzie się Targ Ziemi130, czyli spotkanie lokalnych producentów żywności, rękodzielników oraz rzemieślników z osobami poszukującymi zdrowych, ekologicznych produktów i unikalnych wyrobów. Targ Ziemi odbędzie się w Ekologicznym Gospodarstwie Rodzinnym Ożga w Tarnawie w gminie Żarów w godzinach od 11.00 do 15.00. Lista wystawców:

  • Ekologiczne Gospodarstwo Rodzinne Ożga – młode ziemniaczki, które tak kochacie, mąka ze starej odmiany pszenicy Ostki Grodkowickiej Gruboziarnistej różne typy, otręby, mąka orkiszowa, żytnia i inne jak i kaszka manna, TOFU i „mleko sojowe”, makaron z ostki w kilku odsłonach,
  • Papa Weed – konopne herbaty
  • Jola i jej przepyszne pierogi w kilku odsłonach
  • Octy owocowe, a z nimi humusy, gąszcze i oczywiście octy ze wszystkiego,
  • Jira Ceramics i jej przepiękne rękodzieło
  • Anki cuda Wianki – wianki, dekoracje z naturalnych roślin oraz obrazy z mchu,
  • Bery decor – lokalna moda z lnu i innych naturalnych tkanin,
  • Perłowe sploty – makramy,
  • Browar Łażany,
    Dolnośląski Mazur – Katarzyna Puszcz-Mazur – OLEJ SŁONECZNIKOWY, OLEJ RZEPAKOWY, OLEJE Z DODATKIEM ZIÓŁ, CZOSNKIEM I PAPRYKĄ,
  • Pyszna Zofia – chałki, bułeczki na podmłodzie, chleb żytnio-orkiszowy, paluchy z makiem i sezamem,
  • Pasieka Gołaszyce – miód od Łukasza, zdrowa słodycz, obłędna chałwa
  • Robótki Karolka – rękodzieło wykonywane na drutach i szydełku
  • Z Natury Lepsze – Mydlarnia – kosmetyki z natury, mydło kozie!
  • Serowarnia Strużańska – nabiał owczy wszelaki,
  • Gospodarstwo Rolne Szczypiorki – wędliny przetwory mięsne, jaja, nabiał wyłącznie z własnego gospodarstwa plus
  • Gospodarstwo Malinowskich w Ciepłowodach – miody smakowe i z dodatkami ziołowymi (z malinami, a cytryną, z rokitnikiem, z aronią, z pokrzywą, z kakao, z kakao i miętą, z propolisem) syropy: z kwiatów czarnego bzu, z tymianku, z mniszka, z mięty, z kurdybanka, z melisy, octy: z płatków róży, z mniszka, z jaśminowca, krem z kasztanów jadalnych, oraz pierniki
  • KUCHNIA domowa – Skarby Lasu – Zofia Kowalczyk – soki, koncentraty, dżemy z owoców leśnych, unikalne rzemiosło ręczne z owoców wg starych receptur,
  • Lawenda Podolin,
  • Wańczykówka – nabiał krowi i owczy w mistrzowskim wykonaniu,
  • Kozłonoga Gospodarstwo Kozie – chleb PRZEżytni, pradawny z pieca chlebowego opalanego drewnem na mąkach biodynamicznych, sery, jogurty, kefiry kozie z mleka kóz własnych, pierogi kozie, świeże kozie mleko, kefir, jogurty,
  • Jagodowe pole – cuda z borówki amerykańskiej z naturalnej uprawy
  • Ziołowe Pola – kadzidła z ziół i kwiatów, świece ziołowe,
  • Eko-Ar Przetwory z Aronii, Bio Jabłko – ekologiczne soki i przetwory,
  • Pasieka Spod Ślęży – Krzysztof Staryszak,
  • Ostre Sztosy – diabelnie ostre sosy,
  • Banaś Gospodarstwo Sadowniczo-Ogrodnicze
  • Malinowy sad – ekologiczne gospodarstwo spod Sobótki, przetwory owocowe, soki malinowe,
  • Polna.ja – biżuteria z suszonymi kwiatami zalana żywicą
  • Maści przeciwbólowe Magdaleny
  • Marta Dul i jej doskonałe hydrolaty
  • Długo wyczekiwane Masło klarowane Ghee
  • Pomidorowy Zakątek z pierwszymi pomidorami
  • Piekarnia Po wsze dni z chlebem z Ostki i innymi cudami również bezglutenowymi
  • Lawendowa Sowa z różnościami z lawendy i nie tylko
  • Winnica Świdnicka i grona zamknięte w butelce
  • Warzywa z „Siedliska Natury”
  • Izabela z „Dziko i kwaśno” z niezwykłymi solami z dodatkiem ziół i nie tylko
  • Ogrodnictwo Lipskie
  • Ewelina z przepięknymi ozdobami głowy: opaski, spinki, ręcznie szyte gumki
  • Produkty z Karkonowskiej Marki Lokalnej m.in przepyszne pstrągi wędzone i zamknięte w słoiku, opasty z papryki i inne łakocie
  • Biżuteria „keskese” z miedzi, żywicy i plastrów miodu
  • Dary Ziemi – Martyna Ożga – Magoch z olejkami eterycznymi, witalizujące ciało, duszę i przestrzeń, w której przebywamy.
  • Biżuteria z kamieniami naturalnymi – Daniel Dul
  • Torebki KaZy na każdą okazję
  • Tradycyjne pierniki we wszelakich kształtach i formach, herbaty- Herbaciarnia Ziołowa
  • Koło Gospodyń Wiejskich z przetworami na czele z Panią Basią
  • Sernica Dolnośląska z przepysznymi owczymi serami dojrzewającymi
  • Dominika i jej jeżyny oraz maliny z doliny
  • Czarna Brzoza z kompozycjami kwiatowymi zamkniętymi w pudełku

Dożynki parafialne w Pszennie (niedziela)

Uroczystości w hołdzie ofiarom II wojny światowej w Rogoźnicy (niedziela)

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Urząd Miejski w Strzegomiu oraz Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej zapraszają na uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej, które odbędą się 1 września na terenie Muzeum Gross-Rosen. W programie przewidziano: wystąpienia okolicznościowe, uroczystą polową mszę św., złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, zwiedzanie wystaw. Zbiórka uczestników na placu przed rogoźnickim muzeum o godzinie 11.45.

/opr. mn/

Poprzedni artykułMłodzi alchemicy zagrają na bis! „Dziewczyna w ogniu” powraca na deski teatru
Następny artykułŚwiatowy Dzień Turystyki i winobranie już za miesiąc!