Strona główna 0_Slider Pogrillowali, napili się i zostawili po sobie syf

Pogrillowali, napili się i zostawili po sobie syf [FOTO]

0

Po każdym weekendzie Świdnica wymaga gruntownych porządków. Regularnie osoby, które odpoczywają nad rzeką czy zalewem Witoszówka zostawiają po sobie masę śmieci. Trudno wytłumaczyć, co chcą osiągnąć, wtykając tacki z grilla i butelki w krzaki. Nad rzeką Bystrzycą przy ścieżce rowerowej i na łączce koło stopnia wodnego amatorzy letniego wypoczynku zostawiają po sobie po prostu syf, nie ustępując w niczym bezdomnym i amatorom libacji pod chmurką.

Tereny nad Bystrzycą zawsze przyciągały zarówno osoby szukające wypoczynku, jak i bezdomnych czy amatorów libacji. Przyzwyczajeń nie zmieniła budowa od ul. Westerplatte do Karszowickiej i Sportowej ścieżki pieszo-rowerowej wraz z kładką nad rzeką. Bezdomni jak tu urzędowali, tak urzędują, libacje jak były tak są, a w pobliżu mostu kolejowego nadal przychodzą całe rodziny, by poleżakować i pomoczyć nogi w rzece. Wszyscy śmiecą identycznie. Po libacjach zostają stosy butelek, po leżakowaniu i grillowaniu – tacki, opakowania po kiełbasach, plastikowe butelki po napojach i najwyraźniej nikomu to nie przeszkadza.

Ścieżkę i tereny nad rzeką sprzątane są w ramach prac społecznie użytecznych, organizowanych przez samorząd lokalny z Powiatowym Urzędem Pracy, miejscem zajmował się społecznik z Pszenna Waldemar Woźniak.

Śmiecenie jest wykroczeniem. „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.” – stanowi par. 1 art. 145 kodeksu wykroczeń. Żeby ukarać, to jeszcze trzeba przyłapać na gorącym uczynku lub mieć niezbity dowód.

Jak poinformował Swidnica24.pl zastępca komendanta świdnickiej Straży Miejskiej Edward Świątkowski (o czym informowaliśmy 27 lutego), w 2023 roku strażnicy mieli 225 interwencji związanych z zaśmiecaniem. – 15 osób pouczono, 9 otrzymało mandaty karne, 2 wnioski o ukaranie skierowane do sądu – wyliczał zastępca komendanta.

– Na terenie Świdnicy w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku świdniccy policjanci podjęli 150 interwencji dotyczących zaśmiecania. W 131 przypadkach interwencja zakończyła się nałożeniem mandatu na sprawcę wykroczenia, kolejnych 5 zakończyło się skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie sprawcy wykroczenia, w 12 przypadkach interwencja zakończyła się przez pouczenie. W 2 przypadkach policjanci nie potwierdzili zgłoszenia. W okresie od 1 stycznia do 28 lutego 2024 świdniccy policjanci interweniowali 19 razy. W 19 przypadkach interwencja zakończyła się nałożeniem mandatu karnego – informowała asp. Magdalena Ząbek.

Groźba kary najwyraźniej nie dość odstrasza użytkowników terenów rekreacyjnych w Świdnicy. Wkrótce świdniczanie będą leżakować na wysypisku śmieci.

/asz/
fot. Mariusz Ordyniec

Zdjęcia wykonane nad rzeką Bystrzycą od ul. Westerplatte do kładki w kierunku ul. Sportowej.

Poprzedni artykuł24-latka z zarzutem kradzieży samochodu
Następny artykułReprezentacja Polski nastawiona na walkę w Tour de Pologne. Pojadą także przez Świdnicę!