Strona główna 0_Slider „Pociąg do Wolności”. Osadzeni ze świdnickiego Aresztu Śledczego odnawiają parowóz

„Pociąg do Wolności”. Osadzeni ze świdnickiego Aresztu Śledczego odnawiają parowóz [FOTO]

0

Krok po kroku, zdobywając przy okazji nowe umiejętności i wiedzę, osadzeni z Aresztu Śledczego w Świdnicy odnawiają parowóz towarowy Ty51-140. Udział w projekcie „Pociąg do Wolności” to forma nagrody i zaufania dla osób, które serio traktują pobyt w zakładzie karnym jako szansę na resocjalizację i powrót do normalnego życia.

Pod koniec maja tego roku Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Ślaskiej zawarło w Aresztem Śledczym umowę, na mocy której pod okiem pracowników muzeum i zgodnie z wytycznymi konserwatora osadzeni będą przywracać blask jednemu z eksponatów. – Do swojej adopcji wybrali najcięższy polski parowóz towarowy Ty51-140. W latach 1953-1958 w HCP zbudowano ponad 230 sztuk egzemplarzy dla PKP i przemysłu. Były one wzorowane na amerykańskiej serii Ty246 i były to ostatnie maszyny jakie zbudowano dla PKP w polskich zakładach. Ty51-140 możecie zobaczyć codziennie w muzeum. Lokomotywa, z uwagi na eksponowanie pod gołym niebem, wymagała w pierwszym etapie gruntownego oczyszczenia (zabrudzenia, rdza, etc.) metodami mechanicznymi. Następne dni poświęcone zostaną wykonaniu powłok konserwujących i właściwej powłoki malarskiej – normatywną, zgodną z przepisami PKP dotyczącą malowania lokomotyw oraz zajmą się naniesieniem właściwych oznaczeń – informuje muzeum.

Raz w tygodniu pięciu osadzonych przez około 5-6 godzin pracuje przy odnawianiu parowozu i robią to bardzo chętnie – mówi st. szer. Barbara Furtak – Gałan, podkreślając, ze są to osoby, które swoim dotychczasowym postępowaniem udowodniły, że są godne zaufania. Wszyscy uczestnicy projektu odbywają karę w zakładzie półotwartym, mają więc prawo do przepustek na czas pracy. Do Jaworzyny Śląskiej są zawożeni i pozostają pod opieką funkcjonariuszy Służby Więziennej. – Nadrzędnym celem wszystkich działań jest przygotowanie skazanych do odpowiedniego życia w społeczeństwie – zgodnie z przyjętymi zasadami i normami. Dlatego podczas odbywania kary bez wątpienia powinny być kształtowane umiejętności pozwalające na pełnienie akceptowanych ról społecznych – podkreśla rzeczniczka prasowa świdnickiego Aresztu Śledczego. Muzeum Kolejnictwa zapewnia osadzonym fachową opiekę, narzędzia oraz wyżywienie.

Prace potrwają 4 miesiące, ale – jak podkreśla przedstawicielka Aresztu Śledczego – niewykluczona jest kontynuacja współpracy z muzeum przy kolejnych, wymagających odnowienia eksponatach.

/asz/
Zdjęcia Areszt Śledczy w Świdnicy

Poprzedni artykułZwłoki na Westerplatte
Następny artykułPrawie 400 tysięcy złotych na sezonowe kwiaty w Świdnicy