Strona główna 0_Slider Jan Paweł II oczami osadzonych. Wystawę można zobaczyć w świdnickiej katedrze

Jan Paweł II oczami osadzonych. Wystawę można zobaczyć w świdnickiej katedrze [FOTO]

0

Około 20 prac plastycznych osób pozbawionych wolności zaprezentowano na wystawie w Katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Rzeźby, obrazy malarskie czy rysunki przedstawiają postać Jana Pawła II widzianą oczami osadzonych z całego kraju. Ekspozycja stanowi efekt ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Areszt Śledczy w Świdnicy. Można ją oglądać do końca wakacji.

Wystawa w świdnickiej katedrze stanowiła finał tegorocznego ogólnopolskiego konkursu „Historia nauczycielką życia” – Święty Jan Paweł II. Jej inaugurację poprzedziła msza św. w intencji autorów prac oraz funkcjonariuszy i pracowników Aresztu Śledczego w Świdnicy, celebrowana przez biskupa świdnickiego Marka Mendyk.

Konkurs został zorganizowany po raz piąty przez Areszt Śledczy w Świdnicy. Tym razem został on poświęcony Janowi Pawłowi II. – Z racji 104. jubileuszu urodzin św. Jana Pawła II, przypadających 18 maja 2024 roku, chcieliśmy ten dzień podkreślić również w aresztach śledczych i zakładach karnych w całej Polsce. Tak, by uczcić urodziny wybitnej osoby nie tylko z perspektywy Kościoła Katolickiego, ale też wielkiego Polaka, który wpisał się na trwałe w historię Polski i przybliżył nas do odzyskania wolności – wyjaśniał, nakreślając postać i pontyfikat Jana Pawła II, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Świdnicy mjr Bartłomiej Perlak.

Osoby pozbawiane wolności z całego kraju przesłały łącznie 76 prac konkursowych, wykonanych w różnych technikach plastycznych. Konkurs był dedykowany do wszystkich osadzonych przebywających w polskich jednostkach penitencjarnych. Ich zadaniem było wykonanie pracy przedstawiającej postać Jana Pawła II. Warto podkreślić, że postać papieża jest bliska więziennikom, zważywszy na częste wizytacje Jana Pawła II miejsc wykonywania kary – mówił dyrektor Aresztu Śledczego w Świdnicy por. Piotr Przybył.

Na ekspozycji we wnętrzu katedry zaprezentowano około 20 prac plastycznych, wśród nich znajduje się – 10 nagrodzonych i jedna wyróżniona w konkursie. – Wiele z tych prac nie tylko świadczy o wiedzy o papieżu Polaku, ale także o wysokich umiejętnościach artystycznych osadzonych. […] Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających katedrę do końca wakacji – dodał mjr Bartłomiej Perlak.

W wydarzeniu w ramach zajęć kulturalno-oświatowych wzięła udział grupa osadzonych, odbywających na co dzień karę w świdnickim areszcie. Tuż po rozstrzygnięciu konkursu i uroczystym otwarciu wystawy, mieli oni okazję także zwiedzić świdnicką katedrę.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Michał Nadolski/

Poprzedni artykułLampki nocne w sypialni – dlaczego warto je mieć?
Następny artykułFundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej. Spotkanie informacyjne już w środę