Strona główna Wydarzenia Świdnica „Dziewczyny na piątkę”. Drużyna II LO walczyła w Mistrzostwach Polski Udzielania Pierwszej...

„Dziewczyny na piątkę”. Drużyna II LO walczyła w Mistrzostwach Polski Udzielania Pierwszej Pomocy [FOTO]

0

Reprezentująca Dolny Śląsk drużyna II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy zajęła piąte miejsce na XXX Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które zorganizowane zostały w Lublinie. Były to nie tylko sportowe zmagania, ale także okazja do promocji wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy.

Co roku, w trakcie konkursu rywalizują ze sobą zespoły ze szkół średnich z całego kraju. Mistrzostwa rozgrywane są w trzech etapach: rejonowym, okręgowym i centralnym. 16 najlepszych drużyn spotyka się w finale – etap centralny, które muszą udzielić pierwszej pomocy na specjalnie zaaranżowanych na potrzeby mistrzostw stacjach. Pozorowane wypadki przygotowywane są przy użyciu profesjonalnych środków (sztuczna krew, pudry, farby charakteryzacyjne itd.) oraz rekwizytów, dzięki czemu wszystko wygląd bardzo realistycznie.

W finale mistrzostw Polski województwo dolnośląskie reprezentowała drużyna II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy. – Nasze dziewczyny dotarły do finału prezentując swoje wyjątkowe umiejętności z zakresu ratowania zdrowia, życia, mienia i dużo więcej. Pierwsza odsłona ich umiejętności zaowocowała zwycięstwem w etapie rejonowym, który odbył się w marcu w Świdnicy. Po rejonowej rywalizacji dziesięciu zespołów, drużyna „Banacha” awansowała do kolejnego etapu mistrzostw. 11 maja we Wrocławiu wygrywając etap okręgowy dostąpiła zaszczytu miana reprezentacji Dolnego Śląska. Wielki finał to zmagania 16 najlepszych reprezentacji wojewódzkich naszego kraju, dla których organizatorzy przygotowali 11 symulacji urazowych, test wiedzy z pierwszej pomocy oraz test sprawności „dodatkowych” – opisuje Jacek Iwancz, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego.

W finałowej rywalizacji świdnicki zespół wywalczył V miejsce. – Dziewczyny na piątkę to: Marcelina Wójcik, Kamila Kądziołka, Lena Król, Alicja Leszko, Daria Piechurska oraz Aleksandra Wiatr. A opiekunką drużyny jest niezawodna pani Dorota Durlej. Warto dodać, że to już kolejny rok z rzędu, kiedy II LO reprezentuje z sukcesami Dolny Śląsk w zawodach ogólnopolskich. A jest to możliwe dzięki pracy pani Durlej, prowadzeniu fachowych zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej a także zaangażowaniu uczennic i uczniów w te zajęcia – podkreśla Iwancz.

/II LO Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwięto Granitu Strzegomskiego już w ten weekend. Kto zagra? Jakie przewidziano atrakcje?
Następny artykułZ okazji Dnia Psa pobiegną, aby wesprzeć zwierzaki ze świdnickiego schroniska