Strona główna 0_Slider Znowu będą musieli opróżnić zalew Witoszówka. O pływaniu kajakiem można na razie zapomnieć

Znowu będą musieli opróżnić zalew Witoszówka. O pływaniu kajakiem można na razie zapomnieć

0

Już od czterech lat nieczynna pozostaje wypożyczalnia sprzętu wodnego mieszcząca się w bosmanacie nad zalewem Witoszówka. Wpływ na to miało obniżenie poziomu wody w akwenie, które tłumaczono koniecznością wykonania pilnych prac naprawczych przy zaporze zbiornika. Zarządzające świdnickim zalewem Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” dysponuje już decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska umożliwiającą rozpoczęcie niezbędnych robót. Na czas ich realizacji konieczne będzie kolejne opróżnienie zbiornika.

Przypomnijmy, w maju 2020 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” podjęło decyzję o częściowym opróżnieniu zalewu Witoszówka, co tłumaczono złym stanem technicznym, a także koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa obiektu, jak również „życia i mienia mieszkańców miasta Świdnicy”. Z powodu niskiego poziomu wody zamknięta została znajdująca się nad zalewem i prowadzona przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji wypożyczalnia sprzętów wodnych. Mieszkańcy stracili tym samym jedno z popularnych miejsc wypoczynku w mieście.

W kwietniu 2021 roku Wody Polskie zakończyły pierwszy etap niezbędnych prac remontowych, dzięki czemu możliwe było podniesienie poziomu wody o około 30 centymetrów. Zapowiedziano również wykonanie dalszych robót przy zaporze zbiornika, które z kolei umożliwiłyby przywrócenia normalnego poziomu wody. Prace te dotyczyłyby przeprowadzenie remontu drenażu zapory. W październiku ubiegłego roku realizację tego zadania powierzono wrocławskiej spółce Probudowa, przeznaczając na ten cel 558 tys. złotych. Przed dwoma miesiącami padła zapowiedź zakończenia tych robót do końca kwietnia 2024 roku, dzięki czemu możliwe stałoby się ponowne uruchomienie bosmanatu i wypożyczalni sprzętu pływającego. Stało się jednak inaczej.

Obecnie korzystanie ze środków pływających uniemożliwia niski stan wody na zalewie. Poziom piętrzenia wody jest obniżony ze względu na konieczność wykonania remontu drenażu korpusu zapory. Według informacji uzyskanych z PGW Wody Polskie prace miały zostać wykonane w kwietniu bieżącego roku, jednakże nie zostały jeszcze rozpoczęte. Wykonanie tych robót wymagało będzie kolejnego, okresowego spuszczenia wody ze zbiornika. Będzie się to wiązało z koniecznością zagwarantowania przeżycia fauny bytującej w zalewie. Termin zaplanowanych do realizacji robót budowlanych nie jest nam znany. Rozpoczęcie działalności bosmanatu i wypożyczalni sprzętu pływającego będzie możliwe po wykonaniu remontu drenażu i powrocie stanu wody w zalewie do normalnego poziomu piętrzenia – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

24 kwietnia 2024 roku dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał decyzję zezwalającą na przeprowadzenie prac w obrębie zapory zbiornika Witoszówka II w okresie od 15 maja do 15 września tego roku z uwzględnieniem zaleceń dla ochrony bytującej w akwenie fauny i pod stosownym nadzorem przyrodniczym. Obecnie wybrany w przetargu wykonawca remontu szykuje się do przeprowadzenia prac, które powinny potrwać około 8 tygodni. Ich dokładny termin jest obecnie ustalany. Po zakończeniu tych działań będzie możliwy powrót do normalnego poziomu piętrzenia w zbiorniku, co dla Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy jest priorytetem w zaplanowanych działaniach – informuje Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

/mn/

Poprzedni artykuł100 lat pani Jadwigi ze Strzegomia [FOTO]
Następny artykułNatalia Kuc piąta podczas Mistrzostw Europy w Hiszpanii!