Strona główna 0_Slider Prezydent Świdnicy na konferencji w 10 rocznicę śmierci generała Jaruzelskiego, architekta stanu...

Prezydent Świdnicy na konferencji w 10 rocznicę śmierci generała Jaruzelskiego, architekta stanu wojennego

0

„Patriota, żołnierz, mąż stanu – pod takim hasłem odbyła się konferencja, podczas której znakomici prelegenci przybliżali postać jednej z najważniejszych osób w najnowszej historii Polski.” – to fragment wpisu na oficjalnym profilu Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy. Urzędująca trzecią kadencję prezydentka, która niedawno zawarła ścisłą współpracę z Prawem i Sprawiedliwością, zamieściła bogatą galerię zdjęć z konferencji w Warszawie. Generał Wojciech Jaruzelski był architektem stanu wojennego, który złamał życiorysy wielu ludzi. Jego decyzje doprowadziły m.in. do internowania i prześladowania 20 najważniejszych działaczy pierwszej „Solidarności” w Świdnicy.


„Dziękuję organizatorom, a zwłaszcza Arkadiusz Iwaniak , szefowi Stowarzyszenia „Pokolenia” i Krzysztof Janik za tę ważną debatę. Wśród prelegentów Prezydent Aleksander Kwaśniewski prof. Jerzy Wiatr, prof. Andrzej Romanowski, prof. Janusz Reykowski, Adam Michnik, prof. Kazimierz Łastawski, dr. Gabriel Zmarzliński. Wśród gości dwoje specjalnych – Monika Jaruzelska i jej syn Gustaw. Ale także Leszek Miller , Ryszard Kalisz, prof. Danuta Waniek, prof. Zbigniew Siemiątkowski, Jerzy Wenderlich , Janusz Zemke , @Bogusław Liberacki, Jan Chaładaj oraz wielu innych. Politycy, wojskowi, historycy, publicyści, dziennikarze. Autorzy ważnych publikacji o historii ostatnich lat, w którą wplatane są nasze osobiste historie. Ważne, acz niełatwe dyskusje, wiele refleksji, dużo faktów.” – napisała prezydentka na profilu, który – jak informowała na naszym portalu rzeczniczka magistratu – jest oficjalnym miejskim profilem.

Beata Moskal-Słaniewska nie wspomniała, że Wojciech Jaruzelski to komunistyczny wojskowy i polityk, który jako minister obrony narodowej w grudniu 1970 roku nadzorował krwawe tłumienie wystąpień robotników na Wybrzeżu. Od 1980 przygotowywał plany likwidacji niezależnego związku zawodowego Solidarność i wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia 1981 wprowadził w Polsce stan wojenny i stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Pozostawał na tym stanowisku do 21 lipca 1983. W tym czasie aresztowanych zostało ponad 10 tysięcy działaczy Solidarności, także ze Świdnicy.

Prezydentka nigdy nie pojawiła się na dorocznych obchodach, upamiętniających świdnickie ofiary stanu wojennego. Nigdy też nie skomentowała trwającej przez wiele lat współpracy z komunistycznymi władzami męża, Leszka Mazurka, który aktywnie działał jako Tajny Współpracownik Służb Bezpieczeństwa od 1982 do 1989 roku.

Poglądy prezydent Świdnicy nie przeszkadzają prominentnym  działaczom Prawa i Sprawiedliwości, posłowi Ireneuszowi Zysce i posłowi Michałowi Dworczykowi, którzy od ponad dwóch lat współpracują z Beatą Moskal-Słaniewską. W X kadencji samorządu Beata Moskal-Słaniewska zgodziła się na ścisłą współpracę z radnymi PiS. Klub radnych, którzy otrzymali mandaty startując z KWW Beaty Moskal-Słaniewskiej, w tym radny Nowej Lewicy Rafał Fasuga, poparli kandydaturę radnego PiS na przewodniczącego RM.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia zamieszczone przez prezydent Beatę Moskal-Słaniewską:

Poprzedni artykuł12 lat od ostatniego seansu w kinie „Gdynia”
Następny artykułSiatkarki Banacha z awansem z finału dolnośląskiego