Strona główna 0_Slider Ponad 900 ósmoklasistów w powiecie świdnickim rozpoczęło egzaminy

Ponad 900 ósmoklasistów w powiecie świdnickim rozpoczęło egzaminy [FOTO]

0

To pierwszy tak poważny egzamin w ich życiu. Wiedzę zdobyta podczas nauki w szkole podstawowej sprawdzą ósmoklasiści w całek Polsce. W tym roku do arkuszy siada o połowę mniej uczniów niż przed rokiem, który ze względu na kumulację roczników był rekordowy.

W 2023 roku szkoły podstawowe ukończyło 500 tysięcy uczniów. To efekt krótkotrwałej zmiany w systemie edukacyjnym, gdy edukację rozpoczynały jednocześnie dzieci 6- i 7-letnie. Tym razem do egzaminów przystępuje w całej Polsce 226 tysięcy ósmoklasistów. W powiecie świdnickim jest ich 932. – Mamy rok, w którym bardzo mało dzieci przystępuje do egzaminu. Z dwóch VIII klas mamy 43 uczniów. To bardzo mało w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy mieliśmy sześć VIII klas – mówi Violetta Skibicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest już po raz szósty. Po raz pierwszy uczniowie klas VIII zdawali go w 2019 roku, po tym, jak w wyniku reformy edukacji naukę w szkołach podstawowych wydłużono z sześciu do ośmiu lat. Tegoroczny egzaminowy maraton rozpoczął się dzisiaj punktualnie o 9.00 od testu z języka polskiego. – Czas na wykonanie zadań to 120 minut. Uczniowie mający przedłużony czas piszą 180 minut, a dzieci ukraińskie 210 minut. Za wszystkich trzymamy kciuki. Liczymy na to, że im się powiedzie. Każdy egzamin jest sprawdzeniem umiejętności, ale wymaga też odrobiny szczęścia. Przygotowaliśmy wszystko pod względem organizacyjnym – teraz wszystko w ich rękach – podkreśla dyrektor „Szóstki”. W środę ósmoklasiści będą rozwiązywać zadania matematyczne, a w czwartek napiszą egzamin z języków obcych.

Świdniccy ósmoklasiści zapewniają, że do egzaminów są przygotowani, ale i tak przed przystąpieniem do testów odczuwają nieco stresu. – Nie musiałam się szczególnie przygotowywać. Musiałam przypomnieć sobie dwie lektury: „Małego Księcia” i „Dziadów” – mówi Pamela, ósmoklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 6. Niektórzy posiłkowali się streszczeniami lektur, natomiast inni liczą na to, co zapamiętali z zajęć. – Wystarczyło to, że słuchałam na lekcji i nie musiałam się dodatkowo uczyć. Myślę, że egzamin napiszę w miarę dobrze, więc zbytnio się nie stresuję – zapewnia Oliwia.

W 2024 roku do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 226 tys. uczniów, w tym około 11,5 tys. uczniów – obywateli Ukrainy. Największa grupa ósmoklasistów (97,7%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,4% ósmoklasistów. W powiecie świdnickim zdecydowana większość, bo aż 875 uczniów, wybrała język angielski. 22 osoby napiszą egzamin z języka niemieckiego, a 35 z rosyjskiego.

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu około godz. 13:00. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 3 lipca. Egzamin nie przesądza o ukończeniu szkoły podstawowej, ale jego wyniki są brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

/asz, mn/

fot. Agnieszka Nowicka

Poprzedni artykułDo czego służy carport? Sprawdź jak działa takie rozwiązanie
Następny artykułEdukacja przez zabawę. Powracają pikniki ekologiczne, pierwszy zagości w Rynku