Strona główna Sport Jeździectwo Jak dziecięca zabawka zagalopowała w świat sportu?

Jak dziecięca zabawka zagalopowała w świat sportu?

0

Nietypowa zabawa dla dzieci, czy już pełnoprawna dyscyplina sportowa? Hobby horsing, czyli globalny fenomen jazdy na koniu na patyku szturmem podbija polskie areny sportowe. Już za miesiąc odbędą się pierwsze Mistrzostwa Polski w WKKW w tej konkurencji.

O co chodzi w hobby horsingu? To aktywność sportowa z elementami gimnastycznymi, w której zawodnicy symulują sekwencje ruchów prawdziwych koni wykorzystując do tego specjalnie wykonane „wierzchowce” – hobby horse. Są one zbudowane z głowy konia na drewnianym drążku z wodzami, ogłowiem i innym osprzętem imitującym ten używany przez jeźdźców. Rywalizacja jest inspirowana regulaminami zawodów jeździeckich, a młodzi zawodnicy odtwarzają akcję sportową, która rozgrywa się na profesjonalnych arenach. „Jeźdźcy” rywalizują w różnych konkurencjach: ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody czy WKKW, potocznie nazywanym jeździeckim triatlonem. Choć początkowo jazda na sztucznym koniu może wyglądać zabawnie, hobby horsing wymaga dużej sprawności fizycznej, koordynacji ruchowej oraz kreatywności.

Od średniowiecza po współczesną Finlandię

Chociaż współczesna forma tego zjawiska jest stosunkowo nowa, konie na patyku były popularne już w średniowieczu w wielu kulturach. Ich wizerunki pojawiają się na niemieckich drzeworytach i hiszpańskich obrazach olejnych w XVI wieku. W Polsce z obrzędów ludowych znany jest drewniany konik z pochodów krakowskiego Lajkonika.

Globalny sukces hobby horsingu ma swoje źródło w Finlandii, gdzie już w latach 90. XX wieku, grupa młodych entuzjastów postanowiła przekształcić tradycyjną zabawę w bardziej sportową formę. Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Finlandii odbyły się 2012 roku, a w 2016 roku zarejestrowano Fińskie Stowarzyszenie Hobby Horse, które organizuje największe na świecie mistrzostwa kraju w tej konkurencji. W zeszłym roku wystartowało w nich ponad 1800 zawodników z kraju i zagranicy.

I tak hobby horsing przeszedł długą drogę od prostych dziecięcych zabawek do zorganizowanego sportu o międzynarodowym zasięgu. Śladem Finlandii, hobby horsing zaczął zdobywać popularność w innych krajach. W Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Australii powstały pierwsze organizacje i kluby, które promują ten sport. Wydarzenia i zawody hobby horse coraz częściej towarzyszą imprezom jeździeckim także w Polsce.

Mistrzostwa Polski Hobby Horse w jeździeckim triatlonie po raz pierwszy

Pierwsze Mistrzostwa Polski w WKKW w tej dyscyplinie rozegrane zostaną od 22 do 23 czerwca na hipodromie w Morawie koło Strzegomia na Dolnym Śląsku. Zawodnicy wystartują w trzech próbach: ujeżdżeniu, biegu terenowym i skokach przez przeszkody. Na hipodromie pojawi się czworobok, trasa crossu, na której staną specjalnie zaprojektowane dla hobby horse drewniane przeszkody oraz parkur z przeszkodami skokowymi. Nad przebiegiem rywalizacji czuwać będą sędziowie i komisarze, będzie również profesjonalny pomiar czasu. Zawody organizuje Ośrodek Jeździecki Stragona.

Mistrzostwa Polski w Hobby Horsingu nie tylko promują aktywność fizyczną i rywalizację sportową, ale także wspierają działania Fundacji DCU. W Polsce Fundacja wspiera placówki edukacyjne oraz Hospicjum dla Dzieci „Formuła Dobra”. W Afryce we współpracy ze Zgromadzeniem Braci Szkół Chrześcijańskich de La Salle wybudowała szkołę dla dzieci Baka i Bantou w Bingongol w Kamerunie, w której uczennice i uczniowie nie tylko zdobywają edukację, ale i otrzymują – często jedyny w ciągu dnia – pełnowartościowy posiłek.

/LKS Stragona, FOTO: Leszek Wójcik/

Poprzedni artykułKolejny świetny start „Kogutów”, tym razem w Krakowie [FOTO/WYNIKI]
Następny artykuł„Ósemka” najlepsza w obu kategoriach [FOTO/WYNIKI]