Strona główna 0_Slider 414. rocznica urodzin Marii Kunic. Powstała wystawa poświęcona świdnickiej astronom

414. rocznica urodzin Marii Kunic. Powstała wystawa poświęcona świdnickiej astronom [FOTO]

0

29 maja 2024 roku przypada 414. rocznica urodzin świdnickiej astronom Marii Kunic. Z tej okazji Muzeum Dawnego Kupiectwa przygotowało okolicznościową wystawę plenerową, a wewnątrz muzeum można podziwiać dwutomowy egzemplarz dzieła Urania propitia oraz nową wystawę stałą poświęconą wyjątkowej mieszkance miasta.

Słynna astronom urodziła się 29 maja 1610 w Świdnicy. Przyszła na świat w rodzinie miejskiego lekarza Henryka Kunica, który przybył do Świdnicy około 1607 roku i zamieszkał w domu „Pod Złotym Chłopkiem”. Maria drogą samokształcenia opanowała siedem języków, swobodnie wypowiadała się w muzyce, malarstwie i poezji. Zdobyła fachową wiedzę w zakresie medycyny i farmacji, ale to co ją najbardziej zainteresowało to astronomia i matematyka. Wraz z mężem Eliasem von Löwen zajęła się najważniejszym problemem ówczesnej astronomii, jakim była debata nad budową wszechświata. Pisząc, że Słońce jako ster nieba jest wskaźnikiem czasu i ruchu opowiedziała się po stronie Kopernika. Dzięki badaniom astronomicznym opartym na matematycznych obliczeniach bez użycia logarytmów poprawiła i uprościła słynne Tablice Rudolfińskie Keplera. Prowadziła kilkuletnią korespondencję z Janem Heweliuszem, a następnie z francuskim astronomem Ismaëlem Boulliau, doradcą Ludwika XIV w sprawach nauki.

Prawie całe życie Marii przypadło na okres wojny trzydziestoletniej (1618-48), która zmusiła jej rodzinę do opuszczenia Świdnicy na zawsze i emigracji do Byczyny, a następnie do Ołoboku w Polsce. Tam też zostało napisane, wydane w Oleśnicy w dniu urodzin Marii 29 maja 1650 roku dzieło „Urania propitia”, czyli astronomia przybliżona czytelnikowi, która przyniosła astronomce europejską sławę. Fenomen śląskiej Pallas współcześnie budzi, także w naukowych kręgach, coraz większe zainteresowanie. Jej postać weszła na stałe do zbiorowej tożsamości współczesnych świdniczan, a ławeczka z nią, stojąca na świdnickim Rynku, jest jedną z atrakcji turystycznych miasta.

W środę, 29 maja do wspólnego świętowania 414. urodzin Marii Kunic zaprosiło Muzeum Dawnego Kupiectwa. – Z okazji rocznicy jej urodzin od kilku lat towarzyszy nam wystawa plenerowa. Dzisiejsza uroczystość jest jednak szczególna, ponieważ otworzyliśmy ekspozycję stałą poświęconą naszej wybitnej astronomce – mówił Dobiesław Karst, dyrektor muzeum. Nowa ekspozycja powstała w wykuszu Sali Rajców. Z okazji urodzin w muzeum odbyło się również spotkanie z dr Katarzyną Borkowską – tłumaczką poezji, która została wydana w publikacji „Wiersze o Marii Cunitii”, można było posłuchać recytacji wierszy i koncertu gitarowego, a także zobaczyć dwutomowy egzemplarz dzieła Urania propitia.

/mn/

Poprzedni artykułDzień Dziecka w Galerii Świdnickiej
Następny artykułBlisko 90 milionów na ocieplenie szkół, przedszkoli i urzędów. Sprawdź, gdzie trafi dofinansowanie