Strona główna 0_Slider Twórca świdnickich Dni Fotografii z Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”

Twórca świdnickich Dni Fotografii z Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”

0

Andrzej Protasiuk, fotografik i twórca świdnickich Dni Fotografii, zostanie uhonorowany Nagroda Kulturalną Dolnego „Śląska „Silesia”. Decyzję jednogłośnie podjęli radni Sejmiku Dolnośląskiego na ostatniej sesji kończącej się właśnie kadencji. O wyróżnienie wnioskował Klub Radnych Nowa PL, którego członkiem jest świdnicki radny Jacek Iwancz.

Grono świdniczan i mieszkańców powiatu świdnickiego docenionych przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego za działania na rzecz rozwoju kultury powiększa się co roku. W 2023 „Silesią” wyróżnieni zostali aktorzy amatorzy i twórcy projektu „Alchemia teatralna”, w 2021 Dariusz Jaros, nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury, w 2020 Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”, w 2019 artysta plastyk Mariusz Kędzierski,  w 2015 Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat”. Dzisiaj radni Sejmiku wyróżnili fotografika ze Świdnicy, Andrzeja Protasiuka.

„Andrzej Protasiuk to człowiek, który nieustannie inspiruje i mobilizuje lokalną społeczność i twórców do działania. Jego wkład w życie artystyczne Świdnicy jest nieoceniony. Jako pomysłodawca i organizator wielu inicjatyw od lat działa na rzecz upowszechniania kultury i sztuki fotograficznej na Dolnym Śląsku.

Jego praca dla kultury rozpoczęła się jeszcze pod koniec lat 70’. Już niedługo później założył świętującą w tym roku swoje 40-lecie Galerię Fotografii w Świdnicy. Do dzisiaj działa ona prężnie przy Świdnickim Ośrodku Kultury i pozostaje najważniejszym w mieście miejscem prezentacji sztuki współczesnych artystów. Jednym z najistotniejszych osiągnięć Andrzeja Protasiuka jest także stworzenie i organizowanie jednej z największych i najciekawszych imprez fotograficznych w Polsce — Dni Fotografii. Cieszą się one zasłużonym uznaniem w środowisku artystycznym i popularnością wśród publiczności oraz fotografów amatorów biorących udział w konkursie Fotomaraton Świdnicki będącym integralną częścią wydarzenia.

W 1978 roku z inicjatywy Andrzeja Protasiuka powstał Świdnicki Klub Fotograficzny gromadzący ok. 30 pasjonatów. Z czasem zaczęto działać na szerszą skalę i powołano Wałbrzyskie Towarzystwo Fotograficzne z siedzibą w Świdnicy. W 1983 roku zainaugurowano wspomniane — i stale odbywające się co roku — Dni Fotografii. Poprzedziły je Konfrontacje Fotograficzne, w których brali już udział, co wówczas nie tak oczywiste, zaproszeni artyści zza granicy. Andrzej Protasiuk z powodzeniem organizuje również od początku lat 80’ Międzynarodowy Konkurs Fotografii „ZESTAW”. Przez wiele lat kierował też Ogólnopolskim Fotograficznym Plenerem Aktu „Zamek Książ”. Wszystkie te wydarzenia w istotnym stopniu wpłynęły na ukształtowanie się na Dolnym Śląsku dynamicznego środowiska fotograficznego z prawdziwego zdarzenia.

W latach 1989-1993 był prezesem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych w Warszawie i stałym przedstawicielem Polski w Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP).

Andrzej Protasiuk to też nagradzany i ceniony artysta fotograf. Jego prace prezentowane były na 11 wystawach indywidualnych w Polsce, Czechach, Niemczech i na Węgrzech oraz na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych na całym świecie, m.in. w BBA Gallery w Berlinie (Niemcy), Bridgeport Art Center w Chicago (USA), Agona Gallery w Nowym Jorku (USA), FotoZA Gallery w Johannesburgu (RPA), Bangkok Art & Culture Centre (Tajlandia), Blank Wall Gallery w Atenach (Grecja), Beside Gallery w Melbourne (Australia), Matca Gallery w Hanoi (Wietnam) czy w Konhast Galleri w Sztokholmie (Szwecja).

Jego zasługi w tej dziedzinie są doceniane zarówno w Polsce, jak i za granicą, czego dowodem są liczne prestiżowe wyróżnienia, jakie otrzymał w ciągu swojej kariery, m.in. Medal 150-lecia Fotografii oraz Nagrodę Miasta Kazincbarcika za wybitną działalność artystyczną. W 1992 roku został uhonorowany tytułem honorowym „Excellence FIAP” przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej.

Był także kuratorem ponad stu wystaw fotograficznych i plastycznych w Galerii Fotografii w Świdnicy, Galerii PFSF w Warszawie i Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, gdzie prezentował prace wybitnych polskich i zagranicznych artystów fotografików.

Jego zaangażowanie w rozwój życia kulturalnego w Świdnicy zostało docenione przez mieszkańców miasta, którzy przez lata wybierali go na radnego miejskiego oraz powierzali mu wiele innych funkcji publicznych.” – czytamy w laudacji.

/red./

Poprzedni artykułWyprosili remont drzwi, a tu same kłopoty. Skarżą się na MZN [INTERWENCJA/Aktualizacja]
Następny artykułŚwiebodziczanki z brązowymi medalami mistrzostw Europy w Szwecji!