Strona główna 0_Slider Tenisowa: Parking do wymiany. Gdzie jest umowa na remont drogi dla działkowców?...

Tenisowa: Parking do wymiany. Gdzie jest umowa na remont drogi dla działkowców? [Aktualizacja]

0

W Świdnicy przed wyborami samorządowymi zapanowała mobilizacja. Nagle zaczęły być wykonywane inwestycje, które przez ostatnie lata nie miały żadnych szans, żeby się przebić. Nie wszystko poszło zgodnie z planem. Przy okazji pojawia się pytanie, gdzie jest jedna z umów? Co się wydarzyło na ulicy Tenisowej?

Niewielki skrawek ziemi leżący u zbiegu ulic Sybiraków, Tenisowej i Armii Krajowej, jakieś 200 metrów od Urzędu Miejskiego w Świdnicy wraz z gruntową, wiecznie dziurawą i błotnista ul. Tenisową, był zmorą przede wszystkim dla działkowców. Działka, częściowo będąca własnością miasta, a częściowo pozostająca w użytkowaniu wieczystym, stała się placem składowym dla wykonawcy rewitalizacji Parku Młodzieżowego. W 2021 roku dopiero po interwencji Swidnica24.pl hałdy gruzu i ziemi zostały wywiezione, ale błotnista nawierzchnia została.

Nagle, pod koniec 2023 roku, władze miasta zdecydowały się urządzić parking. To zadanie zostało zlecone świdnickiej Spółce Sudeckie Drogi za 137 760 zł. Parking z ażurowych płyt betonowych był gotowy 28 grudnia 2023, o czym donosił profil miasta na Facebooku Rynek z Tradycjami.

Coś poszło nie tak…

Niedługo działkowcy cieszyli się z możliwości komfortowego parkowania. W ostatnich dniach betonowe płyty zostały zerwane. – Ażur był wadliwy – twierdzi Aleksander Oczko, szef spółki Sudeckie Drogi. – Oni się upierają, że wszystko jest ok., a tam jest kupa gruzu. Kupa gruzu zrobiła się po zimie – mówi i wskazuje, że podobne płyty ułożone przed USC wytrzymują od lat. – Wymieniliśmy częściowo, będziemy w tym tygodniu to wszystko zakańczać. Musimy nową kostkę położyć – dodaje i zapowiada rozmowy z dostawcą.

Płyty dostarczył świdnicki producent Pebek. – Reklamacja została całkowicie odrzucona. Kostka była w laboratorium i wszystkie parametry jakościowe i techniczne są spełnione. Po prostu była krzywo położona podbudowa. Proszę sobie wyobrazić, że kładzie pani płytki na krzywą ścianę, to ona pęka. Mamy całą dokumentację zdjęciową, techniczną. Byli przedstawiciele spółki na spotkaniu, wszystko wyjaśnili. Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby twierdzić, że kostka jest wadliwa – podkreśla Jakub Suchorzewski z zarządu Pebek-u i dodaje, że firma nie dostaje reklamacji poza rodzinnym miastem. Problem z kostką był na nowo wybudowanym parkingu przy ul. Polna Droga. – Były problemy z dostawą cementu. Cementownia Górażdże miała problem i dostawaliśmy cement, który był gorący. W tych miejscach, gdzie uszkodzenia powstały z naszej winy, została kostka wymieniona. W miejscach, gdzie popękała z winy wykonawcy, też ją wymienią. Otrzymaliśmy pismo z cementowni z wyjaśnieniem, że miała największą awarie w historii firmy i cała Polska nie miała cementu chyba przez dwa tygodnie. Jako jedni z pierwszych dostaliśmy cement, który miał bardzo dobre parametry, ale był gorący i kostka za szybko związała.

I macie jeszcze drogę…

Działkowcy dostali w przedwyborczym prezencie jeszcze nową nawierzchnię na ulicy Tenisowej, czym prezydent Beata Moskal-Słaniewska pochwaliła się  14 marca:

W przypadku parkingu umowa na wykonanie inwestycji znajduje się w elektronicznym rejestrze umów Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Poszukiwania umowy na nawierzchnię ul. Tenisowej, którą wskazała prezydent, nie przyniosły rezultatu. Zapytaliśmy Aleksandra Oczko, który realizował parking, czy także drogę wykonała jego firma. Zaprzeczył i wskazał na „pana Wronę”. Stanisław Wrona jest prezesem Świdnickiego Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów. Zapytaliśmy telefonicznie o ul. Tenisową, ale odmówił udzielenia informacji. Nie zgodził się na spotkanie.

Ile kosztowały prace? Na jakiej podstawie zostały wykonane? – te pytania skierowaliśmy do Urzędu Miejskiego w Świdnicy, ale do chwili publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

W środę próbowaliśmy dotrzeć do umowy na wykonanie prac na ul. Tenisowej. Dowiedzieliśmy się, że jest umowa z kwietnia, ale jeszcze nie została wprowadzona do rejestru. Dyrektor wydziału dróg Maciej Gleba odmówił nam udostępnienia jakiejkolwiek umowy i wyjaśnienia, na jakiej podstawie zostały wykonane prace, o których informowała prezydent Moskal-Słaniewska i czego dotyczy najnowsza umowa dla ul. Tenisowej. Stwierdził, że trzeba zwrócić się z wnioskiem lub pytać rzecznika prasowego. Rzecznik pasowy UM otrzymał od nas pytania, ale nie odpowiedział do chwili publikacji. Dodatkowo złożyliśmy wniosek o umowy dotyczące ulicy Tenisowej i wyjaśnienia, na jakiej podstawie zostały wykonane prace na przełomie zimy i wiosny 2024.

Ustawa o dostępie do informacji publicznej w art. 10. pkt stanowi, że „Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest
udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.” O informacje prosiliśmy w wydziale, w którym znajdowały się umowy wraz z załącznikami i który miał niezbędną wiedzę, by takiej informacji udzielić.

Aktualizacja 18.04. godz. 13.30:

Pytania zadane przez Swidnica24.pl:

proszę o udzielenie informacji, jak Gmina Miasto Świdnica skontrolowała jakość prac oraz wykorzystanych materiałów do budowy parkingu na ul. Tenisowej w oparciu o umowę, zawartej 3 listopada 2023r. z firmą Sudeckie Drogi Sp. z o.o. Świdnica 58-100 Władysława Hermana 3/24, NIP: 8842765960? Kostka już jest uszkodzona i wymaga wymiany.

Proszę również o informację, na jakiej podstawie został wykonany remont (położenie nakładki bitumicznej) ul. Tenisowej? W elektronicznym rejestrze umów nie ma umowy na te prace, które zostały zaprezentowane przez p. prezydent Beatę Moskal-Słaniewską 14 marca. Kto wykonał prace, za ile i na jakiej podstawie?

W tej sprawie został złożony także wniosek o udostępnienie dokumentacji, którą otrzymaliśmy.

Odpowiedź na pytania przekazane przez rzecznika prasowego UM w Świdnicy Magdalenę Dzwonkowską:

zgodnie z informacjami uzyskanymi od dyrektora Macieja Gleby przekazuję poniższe odpowiedzi:

przed rozpoczęciem prac zamawiający otrzymał od wykonawcy deklaracje właściwości użytkowych wszystkich materiałów przewidzianych do wbudowania. Ponadto, przed ułożeniem płyt zostały przeprowadzone badania zagęszczenia podbudowy.

Nakładka na ul. Tenisowej została wykonana na podstawie umowy z dnia 04.03.2024 r. z wykonawcą, tj. Świdnickim przedsiębiorstwem Budowy Dróg i Mostów i została zarejestrowana pod nr 24/IV/490 w dniu 16.04.2024 r.

Parking jest objęty gwarancją na okres 36 miesięcy.”

Jak sprawdzaliśmy wczoraj, 17 kwietnia w Urzędzie Miejskim, umowa nie była jeszcze wprowadzona do rejestr. Nie było jej także 16 kwietnia.

Wystosowaliśmy dodatkowe pytanie – Dlaczego umowa, zawarta na początku marca, nie trafiła do rejestru od razu, tylko po kilku tygodniach?

Odpowiedź: „Ze względu na natłok prac Wydziału Organizacji i Kadr związanych z wyborami, umowa ukazała się w BIP z opóźnieniem. Takich umów było więcej i sukcesywnie są one wprowadzane.”

KWW Beaty Moskal-Słaniewskiej w rejestrze wpłat na komitet wyborczy odnotował pod datą 11 marca 2024r. wpłatę Stanisława Wrony w wysokości 5 tysięcy złotych.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia archiwum Swidnica24.pl, Krzysztof Szpilka

Poprzedni artykułLicealista Kasprowicza jeszcze przed maturą zdobył indeks Uniwersytetu Jagiellońskiego
Następny artykułWyszukiwarka urzędów przydatna w wielu sytuacjach