Strona główna 0_Slider Nowe „elektryki” trafią do Świdnicy. Na ulicach miasta pojawią się w przyszłym...

Nowe „elektryki” trafią do Świdnicy. Na ulicach miasta pojawią się w przyszłym roku

0

Podpoznański Solaris zajmie się dostarczeniem do Świdnicy dziesięciu nowych autobusów elektrycznych. Właśnie rozstrzygnęło przetarg na zakup pojazdów o wartości ponad 30 milionów złotych. Nowe autobusy zasilą tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy, które obecnie dysponuje ośmioma „elektrykami”.

fot. Solaris Bus&Coach (materiały prasowe)

Nowe autobusy mają wyjechać na ulice miasta do końca kwietnia 2025 roku. Wszystkie pojazdy będą w pełni niskopodłogowe. Jednocześnie mają zabierać na swój pokład co najmniej 75 pasażerów, z czego minimum 27 na miejscach siedzących. Napęd pojazdów będzie zapewniony przez silniki elektryczne. Nowe „elektryki” mają być klimatyzowane, ogrzewane i monitorowane, a także mają zostać wyposażone w kasowniki z funkcją biletomatu oraz porty ładowania USB.

Dostawą dziesięciu autobusów elektrycznych zajmie się spółka Solaris Bus&Coach, która jako jedyna wystartowała w ogłoszonym przez świdnicki magistrat przetargu. 2 kwietnia poinformowano o rozstrzygnięciu zamówienia i wyborze oferty producenta z podpoznańskiego Bolechowa, który zaproponował dostarczenie pojazdów za kwotę 30 mln 12 tys. złotych. Zakup „elektryków” zostanie sfinansowany dzięki środkom z programu Zielony Transport Publiczny, które zostały przyznane miastu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rozstrzygnięty właśnie przetarg był drugim podejściem do zakupu nowych autobusów elektrycznych. Za pierwszym razem planowano dostawę dwunastu pojazdów. Do ogłoszonego przez Urząd Miejski w Świdnicy zamówienia stanął tylko jeden producent, którym również wówczas była spółka Solaris Bus&Coach. Firma zaoferowała realizację zamówienia za kwotę ponad 45 mln 47 tys. złotych, tymczasem na ten cel w świdnickim budżecie zarezerwowano równo 36 mln złotych. W tej sytuacji podjęto decyzję o unieważnieniu przetargu.

/mn/

Poprzedni artykułOprogramowanie na komputery stacjonarne ułatwiające druk 3D
Następny artykułTajemnice domowej infrastruktury: zaprojektuj tunel dla swojego kota