Strona główna 0_Slider Nie weźmiemy udziału w debacie współorganizowanej przez urzędników

Nie weźmiemy udziału w debacie współorganizowanej przez urzędników

0

Redaktor naczelna Telewizji Teletop Sudety Beata Ziółkowska-Seńków zaprosiła portal Swidnica24.pl do udziału w debacie kandydatów na prezydenta Świdnicy, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Dziękujemy, ale nie weźmiemy udziału. Powodów jest kilka, ale najważniejszy to ten, że formuła zaproponowana przez panią redaktor nie gwarantuje obiektywizmu i równych szans dla kandydatów.

Redaktor naczelna Beata Ziółkowska-Seńków zaprosiła Swidnica24.pl już po ogłoszeniu, że Telewizja Teletop Sudety przygotowuje debatę z kilkoma redakcjami. Zawiadomienie zostało opublikowane w mediach społecznościowych. Jesteśmy przekonani, że to efekt ultimatum, postawionego przez jednego z kandydatów – Jana Dzięcielskiego, który zapowiedział:  „Deklaruję, że wezmę udział w debacie, którą zorganizują wspólnie wszystkie niezależne i obiektywne media, uczestniczące w życiu codziennym naszego miasta. Media, które swoją obecność w przestrzeni publicznej budują na prawdzie i nie wykluczają nikogo z informacji umieszczanych w swoich kanałach informacyjnych.”

Zanim zdążyliśmy odpowiedzieć, pani redaktor zamieściła w mediach społecznościowych informację o zaproszeniu skierowanym do naszego portalu, co odbieramy jako próbę nacisku. Niełatwo było również uzyskać informację od pani Beaty Ziółkowskiej-Seńków o planowanych zasadach i organizacji debaty ani o redakcjach, które mają brać w niej udział. Ostatecznie zostaliśmy poinformowani, że debata ma zostać przeprowadzona w sali narad Urzędu Miejskiego, gdzie od lat Tv Teletop Sudety na płatne zlecenie władz miasta realizuje transmisje z obrad Rady Miejskiej. Organizator zastrzegł sobie 50% pytań, reszta miałaby zostać podzielona przez zaproszone redakcje. Nie gwarantuje to równego traktowania wszystkich mediów.

Poprosiliśmy o informację, jakie redakcje potwierdziły swój udział. Pani redaktor wskazała, że te, które zostały wymienione na profilu Tv Teletop Sudety w mediach społecznościowych. W pierwszym wpisie telewizja informowała o współpracy doba.pl, tv sudecka, moja świdnica (pisownia oryginalna). Kolejny brzmiał: „Radio Sudety potwierdziło współpracę przy debacie, w II turze na fotel prezydenta Świdnicy.To bardzo dobra informacja. Dziękujemy Tv Teletop Sudety.” Po naszej kolejnej prośbie pani Beata Ziółkowska-Seńków podała ostatecznie w wiadomości e-mail, że udział potwierdzili obok organizatora: Telewizja Sudecka, doba.pl, Moja Świdnica. Jak sprawdziliśmy, Radio Sudety nie będzie uczestniczyło w debacie. – Stacja nie zamierza brać udziału w żadnej debacie – zapewnił nas red. Adrian Pietraszek.

Główną przyczyną naszej odmowy jest brak niezależności Doba.pl oraz TV Teletop Sudety od obecnej prezydent miasta, a także udział w debacie biuletynu informacyjnego, wydawanego z inicjatywy Beaty Moskal-Słaniewskiej przez Miejską Bibliotekę Publiczną. „Moja Świdnica” jest tubą propagandową obecnych władz, której pracownicy są uzależnieni finansowo od aparatu władzy jako osoby zatrudnione na etatach w Miejskiej Bibliotece Publicznej  i z tego powodu nie ma mowy o ich obiektywizmie. Doba.pl oraz Telewizja Teletop Sudety od co najmniej 2017 roku zawierają z Gminą Miasto Świdnica umowy na przygotowywanie informacji z miasta, którymi sterują urzędnicy, a które nie są oznaczane jako materiały sponsorowane. Tv Teletop Sudety realizuje materiały, do których tematy i rozmówców na mocy umowy wybiera rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego (umowy zamieszczamy poniżej). Przy tak ogromnym uzależnieniu od obecnej prezydent Świdnicy, która jest podpisana pod umowami, nie ma mowy o niezależności ani gwarancji, że pytania na debatę nie powstaną w gabinetach urzędników.

Swidnica24.pl od lat piętnuje uzależnianie lokalnych mediów przez władze, psucie rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Nie możemy podpisać się pod wydarzeniem, które będzie organizowane przez trzy redakcje, realizujące przekaz dla mieszkańców pod dyktando władz. Rolą mediów jest kontrolowanie władzy w imieniu mieszkańców.

Nasze oświadczenie nie dotyczy udziału Telewizji Sudeckiej.

Jeżeli Telewizja Teletop Sudety będzie chciała swoich widzów poinformować o naszej odmowie, żądamy, by zostało zamieszczone całe oświadczenie, które jako pierwszej przesłaliśmy pani Beacie Ziółkowskiej-Seńków.

Swidnica24.pl ponownie we współpracy z Gazetą Wyborczą planuje przeprowadzić debatę na neutralnym gruncie i w oparciu o zasady równych szans dla obojga kandydatów. Do jutra czekamy na odpowiedzi na nasze zaproszenia wystosowane do Beaty Moskal-Słaniewskiej i Jana Dzięcielskiego, które przekazaliśmy w formie pisemnej.

Wydawca Marek Kowalski
Redaktorka naczelna Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułInteligentne budynki i systemy automatyki domowej: Nowa era komfortu i efektywności
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]