Strona główna Wydarzenia Świdnica Legia Cudzoziemska w Świdnicy. Byli żołnierze świętują 161 rocznicę bitwy o Camerone

Legia Cudzoziemska w Świdnicy. Byli żołnierze świętują 161 rocznicę bitwy o Camerone

0

Legia Cudzoziemska dla wielu uchodźców była drogą do odkupienia win i uzyskania francuskiego obywatelstwa – mówi kpt. w st. spoczynku Leszek Michalik, prezes Stowarzyszenia byłych żołnierzy i przyjaciół Legii Cudzoziemskiej. – Teraz Legia filtruje kandydatów i nie ma mowy, by trafiły tu osoby z przestępczym życiorysem, a formacja to siły specjalne Francji – dodaje. Wśród legionistów jest wielu Polaków, których będzie można spotkać dzisiaj w Świdnicy.

Z inicjatywy organizacji w kwietniu świętowana jest rocznica bitwy pod Cameron w Meksyku. W ubiegłym roku była obchodzona w Warszawie, tym razem legioniści spotykają się w Świdnicy pod gościnnym dachem restauracji i hotelu Stary Młyn przy ul. Łącznej. O godz. 16.30 rozpocznie się otwarta dla publiczności uroczystość rocznicowa na zewnątrz obiektu.

W 1863 120 legionistów zostało wysłanych z Francji do Meksyku, gdzie mieli bronić linii zaopatrzeniowych francuskiej armii na trasie Veracruz–Puebla przed meksykańską armią. Tylko połowa była zdolna do walki. Mimo beznadziejnej sytuacji bronili się w zrujnowanej hacjendzie do ostatniego żołnierza, odpierając atak 2 000 tysięcy ludzi. Cesarz Napoléon III zadecydował, że nazwa Camerone będzie zapisana na sztandarach regimentów cudzoziemskich, a nazwiska Danjou, Vilain i Maudet zostaną wygrawerowane złotymi literami na ścianach  „Invalides” w Paryżu. Oprócz tego w miejscu bitwy został wybudowany w 1892 roku, monument na cześć legionistów.

Sama Legia Cudzoziemska powstała w 1831 roku. Wojska najemne były wykorzystywane przed wszystkim do podbojów kolonialnych i później utrzymania w ryzach podbitej ludności. Najbardziej zróżnicowana armia świata pod względem kultur i pochodzenia ochotników. W Legii panują twarde metody szkolenia i brutalna dyscyplina. Reżim ten ma na celu stworzyć z rekrutów dobrze zorganizowanych i wyszkolonych żołnierzy, nakierowanych na wspólne działanie w imię interesów Francji. Ma swojej historii czarne karty. Po II wojnie światowej szeregi zasilali m.in. żołnierze III Rzeszy Niemieckiej.

Obecnie Legia stanowi trzon Sił Szybkiego Reagowania (Force d’Action Rapide). Zwykle wysyłana jest w najbardziej zapalne tereny świata, walcząc na pierwszej linii frontu. Legia Cudzoziemska rekrutuje mężczyzn z całego świata w wieku od 17 do 40 lat. Dawniej służba była anonimowa, a po jej zakończeniu żołnierze otrzymywali francuskie obywatelstwo. W tej chwili do Legii nie są przyjmowane osoby z kryminalną przeszłością. Formacja liczy około 9,5 tysiąca żołnierzy.

/red./
Wykorzystano informacje z wikipedii

Poprzedni artykułDał się skusić niską ceną
Następny artykułCo można odliczyć od podatku? Kiedy zwrot nadpłaty? Skarbówka podpowiada