Strona główna 0_Slider Instytut Heweliusza zarabia na Świdnicy, skarbnik miasta zarabia w Instytucie Heweliusza

Instytut Heweliusza zarabia na Świdnicy, skarbnik miasta zarabia w Instytucie Heweliusza

0

Ponad 200 tysięcy złotych z budżetu miasta wydano na 4 kursy i szkolenia, na które umowę władze Świdnicy zawarły z Instytutem Heweliusza we Wrocławiu. W tym samym instytucie wykładowcą jest skarbnik miasta Kacper Siwek, a urzędnicy z prezydent miasta na czele robili studia podyplomowe MBA, współorganizowane przez Instytut Heweliusza.

Pierwsza umowa z Instytutem Heweliusza, którego założycielką jest związana w przeszłości z mediami Iwona Byra, pojawia się w Elektronicznym Rejestrze Umów Urzędu Miejskiego pod datą 3 listopada 2021r. Instytut, w którym kadrę stanowią m.in. politycy i samorządowcy, dostał zlecenie na opracowanie autorskiego programu szkolenia pn.:”Współpraca z mediami” oraz przeprowadzenie w tym zakresie szkolenia.”.

Z naszych informacji wynika, że w szkoleniu wzięli udział także urzędnicy. Po co im takie szkolenie, trudno powiedzieć, bo od 16 stycznia 2023 wszyscy pracownicy na mocy zmian wprowadzonych zarządzeniem 120-1/2023 prezydenta miasta został wprowadzony Regulamin Pracy Urzędu Miejskiego, który zabrania pracownikom UM  „udzielania jakichkolwiek wypowiedzi na temat pracodawcy bez zgody prezydenta miasta lub osoby przez niego upoważnionej”. Na nasze pytania dotyczące szczegółów szkolenia do chwili publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Program szkolenia i samo szkolenie kosztowało podatników 5 990 zł.

Później Instytut Heweliusza zarobił więcej, ale najpierw do kadry trafił skarbnik miasta Kacper Siwek.

Informacja o tym, że Kacper Siwek jest w kadrze, znajduje się na stronie Instytutu Heweliusza. W oświadczeniu majątkowym za 2022 rok skarbnik podaje, że w ramach umowy zlecenia od 1 stycznia do 31 grudnia uzyskał dochód w wysokości 19 230, 18 zł. Oświadczenia za rok 2023 w Biuletynie Informacji Publicznej jeszcze nie ma. We wcześniejszych oświadczeniach skarbnik dochodu z tytułu umowy zlecenia nie wykazuje. Dołączenie do kadry to nie pierwszy kontakt Kacpra Siwka z wrocławskim instytutem, ale o tym później.

Instytut Heweliusza w swojej ofercie ma programy edukacyjne i szkolenia online, m.in. z komunikacji, budowania marki własnej, dyplomacji samorządowej, skutecznego korzystania z Tik Toka, Instagrama i Facebooka, a także „mediacji dla zespołów w miejscu pracy”. Świdniccy podatnicy wykupili w 2023 roku urzędnikom za 20 400 zł plus VAT autorski program i szkolenie „Mediacje wewnątrzorganizacyjne”.

Najwięcej z budżetu wyasygnowano na program edukacyjny i kolejne szkolenie w tym roku. Z Instytutem Heweliusza zostały zawarte dwie umowy.

113 400 złotych kosztuje „organizacja kursu kompetencyjnego „Akademia Lidera Edukacji”. Program edukacyjny, jak wynika z informacji zawartych na stronie instytutu skierowany jest do dyrektorów placówek oświatowych. Kolejna umowa dotyczy kolejnego „kursu kompetencyjnego”, który zgodnie z wpisem w BIP-ie miał zostać zrealizowany od 9 stycznia do 20 lutego 2024r. Koszt to 63 050 zł. Umowa nie zawiera informacji, jakie kompetencje za te pieniądze były wzmacnianie.

Choć umowy z Instytutem Heweliusza pojawiają się dopiero pod koniec 2021 roku, już wcześniej urzędnicy korzystali z oferty studiów Master of Business Administration in Community Management dedykowanych samorządowcom, a współorganizowanych przez instytut we współpracy z  Uniwersytetem  Ekonomicznym w Krakowie i Krakowską Szkołą Biznesu. Te studia ukończyła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. W 2020 roku dyplom uzyskali także wspomniany już skarbnik miasta Kacper Siwek, dyrektor Wydziału Zamówień Publicznych i Przetargów Joanna Salus-Komorowska oraz sekretarz miasta Maciej Rataj, ale z naszych informacji wynika, że nie jest to pełna lista. Zwróciliśmy się o to z zapytaniem do urzędu miejskiego, jednak do chwili publikacji odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Kacper Siwek, Joanna Salus-Komorowska i Maciej Rataj otrzymali po 6 tysięcy złotych dofinansowania do studiów MBA. Czekamy na informację, ile w sumie podatnicy dołożyli do kształcenia urzędników w tym zakresie.

Na tegoroczne Dni Świdnicy przeznaczono z budżetu miasta 350 tysięcy złotych.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułJubileuszowe mistrzostwa taekwon-do w Strzegomiu
Następny artykułJakie zainteresowanie II turą wyborów samorządowych? Znamy pierwsze dane o frekwencji