Strona główna 112 2500 złotych mandatu za jazdę hulajnogami pod wpływem alkoholu

2500 złotych mandatu za jazdę hulajnogami pod wpływem alkoholu

0

Słonymi mandatami ukarani zostali dwaj mężczyźni, którzy w miniony weekend wybrali się na przejażdżkę hulajnogami po Świdnicy. 38-latek oraz 35-latek byli nietrzeźwi.

zdjęcie ilustracyjne (archiwum, fot. KPP Świdnica)

W sobotę tuż przed godziną 8.00 funkcjonariusze ogniwa patrolowo-interwencyjnego świdnickiej komendy na ul. Jodłowej w Świdnicy zatrzymali do kontroli dwóch mężczyzn kierujących hulajnogami. Uwagę policjantów zwrócił sposób ich jazdy. Podczas interwencji mundurowi wyczuli od mężczyzn wyraźną woń alkoholu. Po przebadaniu ich na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że mężczyznami 38-latek i 35-latek są nietrzeźwi. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło u 38-latka blisko 2 promile, a u 35-latka blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi, każdy w wysokości 2,5 tysiąca złotych – informuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

W związku z tą interwencją policjanci kolejny raz przypominają o obowiązujących przepisach:

  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
  • Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest także obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik został usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się: ciągnięcia lub holowania innego pojazdu; przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku; jazdy po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości i pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułAkcja drogówki i „krokodyli” w gminie Świdnica. Kilkudziesięciu kierowców odpowie za wykroczenia
Następny artykułUczniowie ZSBE w finale ogólnopolskiego konkursu „Cosmic Challenge”