Strona główna 0_Slider Zbliża się korekta rozkładu jazdy pociągów. Jakie zmiany czekają pasażerów?

Zbliża się korekta rozkładu jazdy pociągów. Jakie zmiany czekają pasażerów?

0

W niedzielę, 10 marca wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. O zmianach informują przedstawiciele Kolei Dolnośląskich, którzy zapowiadają uruchomienie bezpośredniego połączenia na trasie z Wrocławia do Zielonej Góry, uprzedzają przed remontowymi utrudnieniami dla pasażerów, a także rozpoczynają odliczanie do wznowienia popularnych połączeń do czeskiego Skalnego Miasta.

Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 10 marca do 9 czerwca br. Przed podróżą warto sprawdzić rozkłady jazdy. Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.plrozklad-pkp.pl, intercity.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach – informuje Karol Jakubowski, rzecznik prasowy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Bezpośrednie połączenie na trasie Wrocław – Zielona Góra

Uruchomienie połączenia z Zieloną Górą to efekt porozumienia zawartego pomiędzy władzami województw dolnośląskiego i lubuskiego. Od 10 marca 2024 roku z Dolnego Śląska do Zielonej Góry kursować będzie nawet osiem par żółto-białych pociągów – cztery pojadą z Wrocławia przez Wołów i Ścinawę (w piątki: pięć par), a z Wrocławia przez Legnicę i Lubin – dwie pary (plus trzecia para z Legnicy do Zielonej Góry, skomunikowana na stacji Legnica z pociągiem z Wrocławia Głównego). Z Zielonej Góry do Wrocławia dziennie odjeżdżać będzie siedem pociągów (trzy „Nadodrzanką”, trzy przez Lubin i Legnicę), w piątki – osiem. Do tego cztery pary w tej relacji na trasie Nadodrzańskiej zrealizuje Polregio – tłumaczy Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Dzięki porozumieniu zarządów województw nasze pociągi ponownie zawitają do Zielonej Góry. Przed laty do stolicy województwa lubuskiego jeździliśmy przez Żary, teraz wracamy na Nadodrzankę. Mamy podwójne powody do radości. Dla naszej spółki to kolejny duży krok do przodu, a pasażerowie w tej relacji skorzystają z podróży nowoczesnym taborem – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Ostatnie zamknięcie tunelu w Janowicach Wielkich

Od 22 kwietnia z utrudnieniami muszą się liczyć pasażerowie korzystający z linii Wrocław – Szklarska Poręba. Ze względu na prace remontowe wyłączony z ruchu zostanie bowiem tunel na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów. W związku z tym autobusowa komunikacja zastępcza zostanie wprowadzona na odcinkach Janowice Wielkie – Jelenia Góra, natomiast w pociągach „Szklarka” i „Szrenica” na odcinku Janowice Wielkie – Szklarska Poręba Górna przez Jelenią Górę i Piechowice. To trzecie i ostatnie zamknięcie tunelu na tym odcinku. Po zakończeniu prac ruch będzie odbywać się po dwóch torach.

Jakie jeszcze zmiany czekają podróżnych?

Dobra wiadomość dla turystów gustujących w wyprawach do naszych południowych sąsiadów. Wraz z nowym rozkładem jazdy, od 10 marca na linii D66 dodatkowa para pociągów będzie kursować w wydłużonej relacji Sędzisław-Trutnov, a od 27 kwietnia kursować będą kolejne dwie pary pociągów. Do rozkładu jazdy wracają połączenia sezonowe do czeskiego Skalnego Miasta. Od 27 kwietnia br., w soboty, niedzielę i święta, na linii Wrocław – Adrspach kursować będą dwie pary pociągów – zapowiada Bartłomiej Rodak.

Korekta rozkładu jazdy wiąże się też z większą liczbą par, m.in. na trasach Wrocław-Głogów (od 11 marca) oraz Wrocław-Świdnica i Wrocław-Milicz (od 27 kwietnia w soboty, niedziele i święta). Zwiększy się też częstotliwość przejazdów na trasie Wrocław-Lubin przez Legnicę w weekendy i święta – dodaje.

Na niektórych trasach prowadzone będą remonty, które będą wiązały się z koniecznością wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej. Taka sytuacja wystąpi m.in. 11 kwietnia na odcinku Jawor-Strzegom, a także w dniach 3-7 czerwca na trasie łączącej Strzegom z Jaworzyną Śląską. – Pasażerów tradycyjnie prosimy o sprawdzenie rozkładu jazdy po 10 marca. W codziennej podróży na pokładzie pojazdów Kolei Dolnośląskich mogło dojść do drobnych korekt, jak to bywa przy zmianach rozkładu jazdy – przypomina rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

/Koleje Dolnośląskie, PKP PLK, opr. mn/

Poprzedni artykuł​Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Świebodzicach. Zmarła starsza kobieta
Następny artykułWracają piłkarskie emocje. W sobotę grają z Iskrą i pomagają Agatce!