W Świdnicy będziemy mieli okazję zobaczyć fragment twórczości jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych polskich artystów – Zdzisława Beksińskiego. Choć zasłynął swoim pełnym niepokoju i grozy – wywołującym silne emocje – malarstwem, był twórcą wszechstronnym – realizującym swoje wizje w wielu formach artystycznego wyrazu. Na świdnickiej wystawie zostaną zaprezentowane jego fotografie i komputerowe fotomontaże. Otwarcie ekspozycji już w sobotę, 9 marca o godz. 18.00 w Galerii Fotografii. Wstęp wolny.
Zdzisław Beksiński był wyjątkowym i wszechstronnych twórcą – fotografem, rzeźbiarzem, rysownikiem, malarzem, grafikiem. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r. W latach 1947 – 1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów.
Swoją działalność artystyczną rozpoczyna na początku lat 50. XX w. jako fotografik, wystawiając swoje prace na kilku wystawach, m.in. w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Do dziś jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej nowatorskich fotografików lat 50. Nieco później daje się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, który zyskał uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę. Od 1994 r. jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju tworzy też fotomontaże komputerowe.
Artysta zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. Został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie. Pomimo jednak upływu czasu jego twórczość nadal jest żywa. Do dziś też stanowi inspirację i natchnienie dla wielu twórców różnych dziedzin artystycznych.
W Świdnicy będziemy mieli możliwość zobaczenia fragmentu twórczości tego wybitnego polskiego artysty. Wystawa „Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego” składa się z prac, pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Jest ich 62, z czego 50 to fotografie czarno-białe, z wczesnego okresu twórczości, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. Pozostałe 12 prac to komputerowe fotomontaże, z około dziesięciu ostatnich lat twórczości artysty.
Ekspozycja w Świdnickim Ośrodku Kultury została zorganizowana we współpracy z Agencją Zegart. Wernisaż wystawy w Świdnicy odbędzie się w sobotę, 9 marca o godz. 18.00 w Galerii Fotografii. Wstęp wolny.
/Oprac. AN/
/Materiały – organizatorów oraz Muzeum Historyczne W Sanoku/
![Świdnickie lodowisko wypełnione przez młodych adeptów sztuk walki [DUŻO ZDJĘĆ]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/05/DSC_5861-238x178.jpg)
![Mierzymy się z Kryształem o kolejny komplet punktów [RELACJA LIVE]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/05/mecz-Polonia-Swidnica_-_Wlokniarz-Gluszyca-2026.05.09-31-238x178.jpg)


![Po tragicznej śmierci pieszych nowe ograniczenia i kontrole na krajowej „piątce” [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/05/6a-100x75.jpg)

![Przechylone drzewo zagrażało linii energetycznej [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/05/page-11-100x75.jpg)

![Nowowiejski w jazzowej odsłonie. Koncert już za kilka dni w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Promo-Nowowiejski-plakat-100x75.jpg)
![„Pałac Gruszów? Kulturalnie!”. Rusza drugi sezon z recitalami, koncertami i prelekcją [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Fot.-Palac-Gruszow-2-100x75.jpg)