Strona główna 0_Slider Szef prokuratury okręgowej odwołany. To prezes stowarzyszenia nazywanego „zakonem Ziobry”

Szef prokuratury okręgowej odwołany. To prezes stowarzyszenia nazywanego „zakonem Ziobry”

0

Annie Gałkowskiej z Prokuratury Rejonowej w Kłodzku powierzono pełnienie funkcji szefa Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Zastąpiła na tym stanowisku dotychczasowego prokuratora okręgowego Wiesława Dworczaka.

siedziba Prokuratury Okręgowej w Świdnicy oraz dotychczasowy prokurator okręgowy Wiesław Dworczak (fot. UM Świdnica)

Na mocy decyzji Pana Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka, z dniem 25 marca 2024 r., odwołano z pełnienia funkcji: Prokuratora Okręgowego w Świdnicy Pana prokuratora Wiesława Dworczaka. Jednocześnie Pan Prokurator Krajowy powierzył, na okres 6 miesięcy, pełnienie funkcji: Prokuratora Okręgowego w Świdnicy Pani Annie Gałkowskiej – prokuratorowi Prokuratury Rejonowej w Kłodzku, delegując Panią prokurator do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy – przekazano w komunikacie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Odwołany w poniedziałek Wiesław Dworczak był szefem Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, pod którą podlegają wszystkie prokuratury w okręgu świdnickim, od marca 2016 roku. – To członek, a od 2017 roku szef ściśle współpracującego z Ziobrą stowarzyszenia prokuratorów „Ad Vocem”. Stowarzyszenie powstało w 2008 roku – założyli je prokuratorzy, którzy w latach 2005-2007, czyli za czasów pierwszych rządów PiS, piastowali funkcje kierownicze w zarządzanej przez Ziobrę prokuraturze. Także dziś prokuratorzy z „Ad Vocem” trafili na kierownicze stanowiska w jednostkach terenowych lub w Prokuraturze Krajowejwskazywano na łamach portalu Onet.pl. Przez innych śledczych członkowie stowarzyszenia nazywani są „hunwejbinami Ziobry” albo „zakonem Ziobry”. – To najwierniejsi pretorianie Ziobry. Większość była z nim na dobre i na złe od pierwszych rządów PiS – mówił informator „Gazety Wyborczej” cytowany w artykule „Zarabiają więcej od premiera i prezydenta. Oto ludzie Ziobry„.

Jak zwracała uwagę „Wyborcza”, w ostatnich latach do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy trafiały sprawy o nacechowaniu politycznym, w tym m.in. sprawa lidera Komitetu Obrony Demokracji Mateusza Kijowskiego, śledztwo w sprawie opolskich wodociągów, w sprawie której doniesienie złożył ojciec eurodeputowanego Patryka Jakiego, sprawa nieprawidłowości przy udzielaniu koncesji wydobywczych KGHM, czy też śledztwo dotyczące tzw. afery hejterskiej, czyli akcji mającej na celu skompromitowanie co najmniej 20 sędziów sprzeciwiających się zmianom w wymiarze sprawiedliwości.

/Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, Onet.pl, Gazeta Wyborcza, opr. mn/

Poprzedni artykułW nocy przymrozki, w święta letnie temperatury
Następny artykułMega pisanki i wielkanocne ozdoby w Galerii Świdnickiej [FOTO]